Bu eğitimde; e-arşiv uygulaması ve Mikro e-Arşiv yönetimi ile ilgili temel bilgiler anlatılmaktadır.Bu eğitimi tamamladığınızda; muhafaza ve ibraz zorunluluğu bulunan faturaların, Mikro e-Arşiv yönetimi kullanarak elektronik ortama taşınması, ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza edilmesi ve raporlanması hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

e-Arşiv; Vergi Usul Kanunu uyarınca kâğıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın, elektronik ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesi amacıyla oluşturulan uygulamadır. e-Arşiv uygulaması aslen bir arşiv hizmeti değil, e-fatura uygulaması dışında kalan mükelleflere yönelik düzenlenen faturaların; •Elektronik ortamda düzenlenmesi,İletilmesi,İkinci nüshalarının elektronik ortamda muhafazası, İstenildiğinde ibraz edilmesi,  işlemlerini gerçekleştiren bir hizmettir.

e-Arşiv faturası olacak fatura carisinin, e-Fatura carisi olmaması gerekmektedir. İlgili parametre cari tanıtım kartında, detay bilgileri sekmesinde yer almaktadır.

Satış faturası (061190) menüsünden girilen e-Arşiv faturası online bir faturaysa muhakkak e-Belge detayları sekmesinde bulunan “Online ödeme şekli” seçilmelidir ve bu işlemin hemen altındaki detay bilgiler doldurulmalıdır. Eğer bu alanlardan doldurulması gereken alanlar eksik olursa e-Arşiv faturası saklanmayacak ve kullanıcıya bununla ilgili bilgilendirme maili iletilecektir.

Ekranda bir örneğinin yer aldığı firma yetkili imzası, e-Arşiv fatura dizaynına eklenmelidir. Bunun için 360040 numaralı menüde “Dosya adı” alanında ilgili dizayn dosyası seçilmelidir.

Satış faturası (061190) menüsünden oluşturmuş olduğunuz fatura, “Satış faturaları yönetimi (368032)” menüsüne düşmektedir. Burada ilgili faturayı seçip operasyon kısmında yer alan «Satış faturasından e-arşiv oluştur» seçeneği seçildiğinde e-Arşiv faturası oluşmaktadır. (Faturaya sağ tık yaparak da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.)

Faturayı gönderenin kayıt olurken kullanmış olduğu e-posta adresine ve alıcının cari kartındaki e-posta adresine iletilir. Bilgilendirme maili gelmemesi durumunda kontrol amacıyla iletinin spam veya önemsiz posta kutularına düşme ihtimalini göz önünde bulundurunuz.

“Fatura göster” seçeneği ile oluşan e-Arşiv faturasını görüntüleyebilirsiniz. (Yüklenmiş olan dizayn dosyası ile xslt formatında)

“Dosyaya kaydet” seçeneği ile e-Arşiv dosyasını MikroDocument formatı olarak harddiske kaydedebilirsiniz.

e-Arşiv sistemine gönderimi tamamlanan e-Arşiv faturalarınız, takip eden ayın 15’ine kadar Mikro tarafından GİB sistemine bildirilmektedir. e-Arşiv faturalarının mutlaka zamanında kontrol ve düzenlemelerinin yapılması gerekmektedir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1