Bu eğitimde; dış yazılım yönetimi modülünün gerekliliği, kullanım amacı ve kullanımına ilişkin bazı örnekler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; Mikro programlarına belirli bazı dış yazılımlardan yapılan aktarımlara ilişkin bilgi sahibi olacaksınız.

Dış yazılım modülü; halihazırda Mikro Yazılım ürünlerini kullanan kişilerin, sektörlerine özel yaptıkları işin detay takibini sağlamak amaçlı, başka bir yazılım kullanmaları ve bu yazılımların içerisindeki dataların\verilerin Mikro yazılım ürünlerine aktarılma ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış bir üründür. Mikro e-Defter Modülü için muhasebe hareketleri aktarımı, El terminalleri yazılımlarına gelen/giden dosyaların aktarılması

X Yazılım kapsamındaki datalara ait içeriklerin yine X Yazılım tarafından oluşturulan (xml, txt, xslt vb. uzantılı) dosyalarının, dış yazılım yönetiminde oluşturulmuş menüler sayesinde Mikro Yazılım ürünlerine aktarılması sağlanmaktadır. X Yazılım dahilindeki fatura ve entegrasyonu, irsaliye, sipariş, muhasebe fişleri gibi bilgiler Mikro database tablolarına yazılmaktadır. Ve Mikro Yazılım ürünleri içerisinde görüntülenip, raporlanabilmektedir.

Talepler doğrultusunda, firmalara ya da kullanılan alternatif yazılımlara göre menüler oluşturulabilmektedir. Örneğin; modülün ilk sırasında yer alan Fidelio Aktarımı, otel ve restoran işletmecilerinin kullandığı ve işletmeye ait uygulamaların takip edildiği bir programdır. Fidelio yazılımı içerisinde oluşturulan datalar XML formatında export edilir. Günlük Aktarım (Fidelio) (Muhasebe-Çek-Banka-Kasa-Mal Fat Import) (248091) menüsünden export edilen dosya seçilerek aktarılması durumunda Mikro içerisine Muhasebe-Çek-Banka-Kasa-Mal Faturası evrakları oluşturulacaktır. Oluşturulan evraklar, ticari ve muhasebe modülleri içerinde görüntülenip raporlanabilecektir

Dış yazılım yönetimi kapsamında kullanılan modüllerden bazıları aşağıdaki gibidir: PepsiCo dağıtıcı firmaları, PepsiCo tarafından kendilerine ve müşterilerine kesilmiş fatura ve tahsilatları ilgili menülerden aktarmaktadır. Turkcell bayileri ya da kontör satıcılarının satışlarını gerçekleştirdiği özel yazılımdan kesilmiş fatura ve tahsilatları ilgili menülerden aktarmaktadır. Sigara ve Tekel dağıtıcılarının satış noktalarındaki satış tahsilatlarını ilgili menülerden aktarmaktadır.

Modüler yapıda olan “Dış Yazılım Yönetimi” aktarım işlemelerinin görüntülenip raporlanabilmesi için aktarım içeriğine göre Ticari ve Muhasebe modülleri ile birlikte kullanılması gerekmektedir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1