Bu eğitimde; veri tabanı aktarım işlemlerinin yapılacağı DB Exim menüleri ve kullanım özellikleri temel hatları ile anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; evrak giriş-çıkışları, rapor, operasyon, listeler gibi sıklıkla tercih edilen işlemlerin pratik bir şekilde tek tuşla çalışmasını sağlayan makroları nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz.

Mikro programlarınıza veri aktarma veya programınızdaki verinin dışarıya aktarılmasına yönelik uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir.

DB EXIM Mikro Import İmport; girilecek export dosyasındaki kayıtları mevcut kayıtlara ekler ve dosyaları güncelleştirilir. Programa girdiğinizde kayıtlara eklenecek export dosyasının yol adı ve adının girilmesi istenir. Bu girişlerden sonra import işlemini başlatabilmek için F2 tuşuna basmanız yeterlidir. DB EXIM Mikro Export  Export ve import işlemleri; belli bir yerde gerçekleştirilen hareketlerin, başka bir yerdeki bilgi dosyalarına transferi için kullanılır. Bu transferde önce bilgiler bir dosyaya export edilir, daha sonra o dosyadan alınarak ilgili ortama import edilir. Text ImportExcel ortamından kayıtların aktarılması için “Text import” seçeneği kullanılmalıdır.

Belirttiğiniz programdan stok listenizi Excel’e göndermeniz durumunda,  Stok listenizdeki değerleri Excel’de Db exim – stok kartları tablosu – ascii import\text import – alan adı kısmındaki sıraya göre sıralayıp (Stok kod(sto_kod), stok adı(sto_isim), stok yabancı adı….)  farklı kaydet yaparak csv(virgülle ayrılmış) formatında C sürücüsü altına kayıt ediniz.

•Hazırladığınız dosyayı aktarım için Db exim’de tablo adı alanında stok kartları tablosunu seçin. •Ascii import butonundan açılan ekranda alan adı kısmında dosyanızdaki birinci kolondaki tanımlamaya denk gelen alanı yani sto_kod, başlangıç (1), uzunluk kısmında en uzun kod uzunluğunuz kadar değer giriniz. •İşlem kısmında sağa sola boşluk al kriterini seciniz. •2’nci satırda sto.isim, başlangıç (2), uzunluk kısmında en uzun birim uzunluğunuz kadar değer giriniz. İşlem kısmında sağa sola boşluk al kriterini seciniz.

Detaylar butonundan «import dosya ismi» kısmında dosyanın bulunduğu yeri gösterin. Ayraç tipinde noktalı virgül seçimini yapıp, ayraç karakteri olarak «;» girin. Kayıt mevcut ise alanları değiştir seçeneğini seçiniz ve F2 tuşuyla ana ekrana dönün. Ve import butonuna basarak, import işlemini başlatın.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1