Bu eğitimde; finans yönetimi kapsamında değerli kağıtların pozisyonlarına göre çıkış işlemlerinin hangi programlar aracılığı ile yapıldığı ve bu programların temel özellikleri anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; değerli kağıtların çıkışlarını yaparken hangi programlarını kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Çek çıkış bordosu, cari firmalarınıza yaptığınız çek çıkışlarının girileceği programdır. Çek çıkış bordrosu, giriş alanları itibari ile tediye makbuzu ile aynıdır. Yalnız tediye makbuzu ile birden fazla evrak cinsi girilebildiği halde, bu bölümden sadece çıkışı yapılacak müşteri veya firma çeklerinin girişleri yapılabilir.

Daha önce carilerinizden alıp portföyünüze girdiğiniz ve herhangi bir nedenden ötürü (örneğin; vadesi veya meblağı kabul edilmeyen) iade edeceğiniz çeklerinizi, bu bölümden programa gireceksiniz.

Daha önce carilerinizden aldığınız çekleri, bankaya takasa gönderdiğinizde karşılıksız çıkması durumunda, banka tarafından size iade edilen çeklerin carilerinize iade edilmesi işlemi bu bölümden yapılacaktır. Bu program; alınan çeklerin firmanız tarafından elden takip edilmesi durumunda kullanılmaktadır.

Bu evrak ile amacımız; cari personele yapılacak maaş, prim avans vb. ödemelerin çek karşılığında da gerçekleştirilebilmesidir. Çek çıkış bordrosu (72410) ile arasındaki en belirgin fark; evrak genel bilgilerinin tanımlandığı bölümden çek çıkışının yapılacağı cari (müşteri, satıcı) yerine, cari personelin seçilmesidir.

Bu evrak ile amacımız; personel tanıtım kartından tanımlanan personele maaş, prim avans vb. ödemelerin çek karşılığında gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Yani personele nakit ve bankadan ödeme haricinde çek ile ödemeyi gerçekleştirebilmektir. Evrak, giriş şekli ve girilecek bilgiler açısından Çek çıkış bordrosu (72410) ve Cari personele çek çıkış bordrosu (72411) ile hemen hemen aynı özellikle taşımaktadır. Aradaki tek fark; evrak genel bilgilerinin tanımlandığı bölümden çek çıkışının yapılacağı müşteri, satıcı ve cari personel yerine personelin seçilmesidir.

Cari firmalarınıza yaptığınız senet çıkışlarının girileceği programımızdır. Senet çıkış bordrosu, giriş alanları itibari ile tediye makbuzu ile aynıdır. Yalnız tediye makbuzu ile 8 farklı evrak cinsi girilebildiği halde, bu bölümden sadece çıkışı yapılacak müşteri veya firma senetlerinin girişleri yapılabilir.

Personellerin, cari personel hesaplarına yapılacak senet çıkışlarını yapmak için bu program kullanılmaktadır.

Personellere yapılacak senetlerin çıkışlarını bu programı kullanarak yapabiliriz.

Carilerinizden almış olduğunuz fakat herhangi bir nedenden ötürü (örneğin; vadesi veya meblağı kabul edilmeyip) iade etmeniz gereken senetlerin girişleri bu bölümden yapılacaktır.

Daha önce carilerinizden aldığınız senetleri bankaya tahsile gönderdiğinizde karşılıksız çıkması durumunda banka tarafından size iade edilen senetlerin, carilerinize iade edilmesi işlemi bu bölümden yapılacaktır. Bu program; alınan senetlerin firmanız tarafından elden takip edilmesi durumunda kullanılmaktadır.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1