Bu eğitimde; Satış yönetiminde bulunan cari hesap hareket, cari hesap stok hareket, cari hesap sipariş ve cari satış şartları föylerinin kullanım amaçları ve kullanım özellikleri ile ilgili temel bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; cari hesap hareket, cari hesap stok hareket, cari hesap sipariş ve cari satış şartları föylerinin nerede ve nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Cari hesap hareket föyü; istediğiniz tarih aralığında cari firmalarınızın tüm hareket özetlerine anında ulaşıp, gerektiğinde evrak detaylarını izleyebileceğiniz bir menüdür. Bu ekrana finansal işlem, fatura vb. evraklardan girilen tüm hareketler yansır. Föye yansıyacak hareketler tamamen kullanıcının isteğine bağlı olarak düzenlenebilecektir.7

Cari föyüne girildiğinde yapılacak ilk işlem hareketleri incelenecek cari firmanın seçilmesidir. Bunun için ekranınızın kodu alanında F10 tuşuna basarak cari firmanızı seçmelisiniz. Bu seçimle birlikte carinizin adı ekranınıza otomatik olarak yansıyacak ve imleciniz Sorumluluk Merkezleri alanında konumlanacaktır. Bu aşamada sizden beklenen, hareket föyüne hangi sorumluluk merkezi ya da merkezlerinden gerçekleşen hareketlerin yansıyacağını seçmenizdir. Sorumluluk merkezi seçilmesi bir zorunluluk değildir. Eğer cari firmanızın sadece sizin istediğiniz tarihler arasındaki hareketlerini görüntülemek isterseniz, ALT+C tuşlarına basarak imlecinizi ekranınızın üst bölümünde yer alan ilk tarih ve son tarih alanlarına getirip size uyan tarih girişleri yapabilirsiniz.

Föy ekranının üst bölümünden seçilen carinin bakiye bilgileri izlenecektir. Bu bölümde ilk olarak ilgili carinin tanıtım kartından tanımlanan döviz cinsleri ekrana yazılacak (programlarımızda carilerinizi birden fazla döviz cinsi ile takip edebilmeniz mümkündür) ve bu döviz cinsleri ile gerçekleşen hareketlere ait bakiyelerin ana, alternatif ve orijinal dövize göre nasıl değerler aldığının bilgisi verilecektir. Hemen sonrasında yani orijinal bakiyeler bölümünde carilerin tanıtım kartından belirlenen 1.2.3. döviz cinsine göre bakiye değerleri incelenecek, toplam bakiyeler bölümünden de ilgili carilerin veri tabanı tanıtım kartından tanımlanan ana ve alternatif döviz cinsine göre bakiyelerinin ne kadar olduğu incelenecektir. Kullanıcılarımızın cari hesap hareket föyünü çalıştırdıklarında seçtikleri carilerin hangi döviz cinsine göre bakiye bilgilerinin varsayılan olarak ekrana yansıyacağını belirleyebilmeleri mümkündür.

Föy ekranımızın üst bölümünde yer alan bir diğer parametremizde Yabancı veya farklı dövizdeki değerlenmemiş ödeme emirleri değerlendirilsin parametresidir. Bu parametre ile de amacımız, seçilen carinin ekrana yansıyacak değerli kağıtlarına ait hareketlerinde kur farklarının değerlendirilip değerlendirilmeyeceğinin belirlenmesidir. Bu parametre işaretlenirse “yabancı veya farklı döviz cinsinden girilmiş ve kur değerlemesi yapılmamış değerli kağıtların”, kur farkları hesaplanarak “ödeme emri değerleme” satırı ile föye yansıtılacaktır. Aksi durumda değerli kağıtlara ait kur değerleme satırı ekrandan izlenmeyecektir.  Kullanıcılarımızın cari hesap hareket föyünü çalıştırdıklarında seçtikleri cariler için değerli kağıtlarına ait kur değerlemesinin varsayılan olarak yapılacağını belirleyebilmeleri mümkündür.

Cari satış şartı föyü; satış yönetimi satış şartları fişinden girilmiş satış şartı bilgilerine anında ulaşıp, gerektiğinde evrak detaylarının da izlenebileceği bir föy ekranıdır.  Föyün tablo bölümünde, ilgili cari firma için girilen satın alma şartları, her bir stok için ayrı ayrı listelenecektir. Satış şartları; kullanıcılarımızın belirli bir cariye, belirli zaman dilimlerinde yapacakları satışlar için satış şartı düzenleyebilmelerine yardımcı olmaktır.Satış şartı evrakı girildikten sonra, bu evrakta yer alan şartlar doğrultusunda sipariş fişi, irsaliye ve fatura evraklarına ilgili bilgiler otomatik olarak gelecektir. Cariye birden fazla stok hareketi giriliyor ise, föy ekranlarında satırlar halinde gelecektir.

Bu ekrandan listelemek istediğimiz sipariş hareketlerini durumlarına göre ayırabiliriz. Bunun için yapılacak tek işlem, ekranın üst bölümünde yer alan “durumu” alanından isteğinize uygun olacak seçeneği işaretlemenizdir. Hepsi: Tüm sipariş hareketlerinizi açık yada kapalı olma durumlarını dikkate almadan aynı anda listelemek. Açık siparişler:Sadece açık durumda olan siparişlerinizi yani sipariş fişi karşılığında irsaliye yada fatura girişi yapılmamış olan sipariş hareketleri. Kapalı siparişler:Sadece kapalı durumda olan siparişlerinizi yani siparişler karşılığında faturası yada irsaliyesi girilip kapatılmış olan siparişleri.

Ekranın üst yarısından seçilmiş olan carilerin, •Almış ve vermiş oldukları sipariş miktarlarının toplamını, •Sevk edilmiş ve teslim alınmış olan sipariş miktarlarını, •Almış ve vermiş oldukları siparişlerin tamamı teslim alınmamış yada sevk edilmemiş ise kalan sipariş miktarlarının toplamını, •Seçtiğiniz carinin kapanan siparişleri olmuş ise ne kadar miktarının kapanmış olduğunu, görebileceksiniz.

Föy menüsünün bu programı ile girilen tarih aralığında seçilen cari firmanın hangi stoklarla işlem gerçekleştirdiğini ayrıntılı olarak inceleyebileceksiniz. Bir anlamda hangi firmadan hangi stokların hangi tarihte ne miktarda ve ne kadar tutarla alındığını detaylı olarak görebileceksiniz. Ekrana yansıyacak hareketler irsaliye ve fatura evraklarından girilen hareketlerden oluşmaktadır. Föyün çalışma şekli ve ekranın kullanımı, cari hareket föyü ile aynıdır. Aralarındaki tek fark, bu föyde carilerin stoklarla gerçekleştirdiği hareketlerin detaylı olarak listelenmesidir.

Eğitim boyunca gördüğünüz konular kapsamında, Mikro Yazılım Uzmanının anlatımı ile hazırlanan videoyu izleyerek, daha detaylı bilgiler öğrenebilir ve öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1