Bu eğitimde; cari hesap kartları, sipariş evrakları ve sipariş hareketleri yönetimlerine ilişkin temel düzeyde bilgiler ve pratik bazı özellikler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; cari hesap kartları, sipariş evrakları ve sipariş hareketleri yönetiminin yapıldığı menüleri ve bu menülerin kullanım özelliklerini öğreneceksiniz.

Cari hesap yönetimi; carilerinizin tanıtım kartından girdiğiniz kart bilgilerini detayları ile birlikte aynı ekran üzerinden inceleyebilmenize hatta bu kartlara ulaşıp üzerinde değişiklik yapabilmenize olanak tanıyan çok amaçlı bir programdır. Bu programı, cari tanıtım kartlarına ilişkin bilgilerin başlıklar halinde listelendiği bir tablo olarak da düşünebilirsiniz.

“Cari detay filtreleme” ekranında yapacağınız seçimlere göre istediğiniz özelliklere sahip carileri listelemek mümkündür. Ancak cari detay filtreleme ekranın karşınıza gelmesi için kuruluş programının Sistem/Sistem ve program parametreleri/Program akış parametreleri (091400) ekranının “Cari parametreleri” bölümündeki “cari yönetim ekranında filtre” seçeneğini “evet” olarak seçmelisiniz.

Bu ekrandan, carilerinizin kart bilgileri haricinde, bağlantılı olduğu sipariş föylerini, risk föylerini ve bakiyeler tablosunu anında görüntüleyebileceksiniz. Ayrıca carilerinizin hareket akışlarına ilişkin evraklar ile çeşitli detaylarda hazırlanmış rapor ve analiz dökümlerini de alabileceksiniz. Bunun için ilgili kayıta sağ tık yaparak, açılan menüden seçimlerinizi yapabilirsiniz. 

Programdan hiç çıkmadan yönetim menüsü altında yer alan “yeni kayıt” seçeneği ile cariler ekleyebilirsiniz. Ayrıca kayıtlar üzerinde enter tuşuna basarak ilgili satırda yer alan cari tanıtım kartına ulaşabilirsiniz.

Alınan sipariş evrakları yönetimi, istediğiniz tarih aralığında cari firmalardan almış olduğunuz tüm sipariş (normal, konsinye, dış ticaret vb.) fişlerini detayları ile birlikte aynı ekran üzerinden inceleyebilmenize hatta bu evraklara ulaşıp üzerinde değişiklik yapabilmenize olanak tanıyan çok amaçlı bir programdır. Bu programı alınan sipariş fişlerine ilişkin detayların başlıklar halinde listelendiği bir tablo olarak da düşünebilirsiniz. Çünkü programı çalıştırdığınızda ekrana gelecek olan tüm bilgiler alınan sipariş fişinden girilen detayları baz almaktadır. Bu tabloya alınan konsinye, normal, dış ticaret ve fason sipariş fişlerine ilişkin tüm bilgiler yansıyacaktır.

Bu ekranda listelemek istediğiniz sipariş fişlerini durumlarına göre ayırabilirsiniz. Hepsi: Tüm sipariş hareketlerinizi açık ya da kapalı olma durumlarını dikkate almadan aynı anda listeleme. Açık:Sadece açık durumda olan siparişlerinizi yani sipariş fişi karşılığında irsaliye yada fatura girişi yapılmamış olan sipariş hareketleri. Kapalı:Sadece kapalı durumda olan siparişlerinizi yani siparişler karşılığında faturası yada irsaliyesi girilip kapatılmış olan siparişler.

Listelenen bu sipariş evraklarını kullanıcılarımızın istekleri doğrultusunda sınırlamalar getirebilmeleri mümkündür. Şöyle ki sadece konsinye sipariş fişlerini, sadece normal sipariş fişlerini, sadece fason sipariş fişlerinin listelenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapılacak tek işlem, ekranınızın cinsi kolonunda satır sonu butonunu tıklayıp açılacak pencereden size uygun olan seçeneğin işaretlenmesidir. Aynı şekilde diğer kolonlar bazında da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Programlarımızda yapılan düzenleme ile Yıllık tatil takvimi (092121) programımız kart, evrak, föy, yönetim, operasyon vb. ekranlarımızda bulunan tarih alanlarımız ile ilişkilendirilmiş olup, kullanıcılarımızın bu yönetim ekranının tarih alanlarında da dini ve resmi tatil günlerini görebilmeleri sağlanmıştır. Böylece ileriye yönelik evrak giriş ve çıkışı yapılırken tatil günleri dikkate alınabilecektir.

Alınan sipariş hareketleri yönetimi ile istediğiniz tarihler arasında ve istediğiniz depolar için cari firmalardan almış olduğunuz stok siparişlerini evrak detayları ile birlikte tek bir ekrandan inceleyebilecek ve bu evraklara ulaşıp, üzerinde değişiklik yapabileceksiniz. Bu ekran bir anlamda alınan sipariş hareketlerinizin bir özetini size sunacaktır. Bu ekranın en önemli özelliklerinden biri, sipariş evrakından girilen tüm sipariş satırlarını ayrı ayrı listelemesidir. Yani bir sipariş evrakı ile 5 çeşit stok siparişi almış iseniz bu stokların her biri sipariş miktarları ile birlikte ayrı ayrı ekrana yansıyacaktır.

Ekranınızın en önemli özelliklerinden biri aldığınız siparişleri teslim tarihlerine ya da siparişlerin düzenlendiği tarihe göre sınırlayabilmenize olanak tanımasıdır. Bunun için de “hangi tarih” alanından seçim yapmanız beklenecektir. Buradan teslim tarihi ya sipariş tarihini seçebilirsiniz.

Programınız “Stok eldeki miktarı için bakılacak depo” alanında da sizden,  siparişini aldığınız stokların depodaki durumlarını yani miktarlarını görmek istediğinizi seçmenizi bekleyecektir. Programınızda varsayılan olarak “Tüm depolar” seçeneği işaretlenmiştir. İsterseniz siparişi verilen stokun deposuna göre veya seçilen depo seçeneğini işaretleyerek istediğiniz depoya göre elde bulunan miktarını görüntüleyebilirsiniz. Böylece yaptığınız tercihe göre, stoklarınızın belirlediğiniz depodaki miktarları “Stok eldeki miktarı” kolonuna yansıyacaktır. Bu kolonun ekrandan izlenebilmesi için yapılacak tek işlem kolon başlıklarının sıralandığı bölümün başında yer alan “Görünen kolonları seçmek için burayı tıklayın” bölümüne basmanız ve açılacak ekrandan Stok eldeki miktarı başlığını aktif duruma getirmenizdir.

Bu ekranda kullanıcılarımızın listelemiş oldukları alınan sipariş satırlarından istediklerini verilen sipariş evrakına çevirebilmeleri mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek işlem ekranın üst bölümündeki Operasyon başlıklı menüde yer alan Seçili satırları normal verilen siparişe çevir (Ctrl+C) veya Seçili satırları ithalat verilen siparişe çevir (Ctrl+D) seçeneklerinin çalıştırması ve açılacak ekranda, oluşturulacak verilen sipariş evrakı için evrak seri ve sıra numarasının, evrak ve belge tarihinin, cari kodunun ve ”fiyat aynen aktarılsın”parametresinin girilmesidir. Bu detaylar sonrasında program otomatik olarak verilen sipariş evrakını oluşturacaktır.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1