Bu eğitimde, finans yönetim kapsamında banka, cari hesap ve kasa hareketlerinin detaylı takibi ve analizi işlemleri için hareket föylerinin temel özellikleri anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda, cari hesap hareket föyü, banka hareket föyü ve kasa hareket föyünün ne amaçla ve nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Cari hesap hareket föyü; istediğiniz tarih aralığında cari firmalarınızın tüm hareket özetlerine anında ulaşıp, gerektiğinde evrak detaylarını izleyebileceğiniz bir programdır. Bu ekrana tediye makbuzu, fatura vb. evraklardan girilen tüm hareketler yansır. Föye yansıyacak hareketler tamamen kullanıcının isteğine bağlı olarak düzenlenebilecektir.

Hareket bilgilerinizi sorumluluk merkezlerine göre sınırlayabileceğiniz gibi sadece seçeceğiniz evrak tipine bağlı olan cari hareketlerini listeleyebileceksiniz.

Seçtiğiniz cariye ait evrakların cinsini ya da normal mi, iade evrakımı olduğunu baz alarak hareketlerinizi farklı bir detayda listeleyebileceksiniz.

Föyde yer alan kolon başlıklarından istedikleriniz için filtreleme yapabileceksiniz. Örneğin seçtiğiniz carinin borç tutarı 500 TL’den fazla olan hareketlerini listeleyebileceksiniz.

u seçenekleri isteklere bağlı olarak çoğaltabilmemiz mümkündür. Bunun için yapılacak tek işlem, föy ekranındaki kolon başlıklarında satır sonu butonunu tıklayıp, açılacak pencereden size uyan seçenek ya da seçenekleri seçmenizdir.

Cari föyüne girildiğinde yapılacak ilk işlem hareketleri incelenecek cari firmanın seçilmesidir. Bu seçimle birlikte carinizin adı ekranınıza otomatik olarak yansıyacak ve imleciniz Sorumluluk Merkezleri alanında konumlanacaktır. Bu aşamada sizden beklenen, hareket föyüne hangi sorumluluk merkezi ya da merkezlerinden gerçekleşen hareketlerin yansıyacağını seçmenizdir. Sorumluluk merkezi seçilmesi bir zorunluluk değildir.

Föy ekranının üst bölümünden seçilen carinin bakiye bilgileri izlenecektir. Bu bölümde ilk olarak ilgili carinin tanıtım kartından tanımlanan döviz cinsleri ekrana yazılacak (programlarımızda carilerinizi birden fazla döviz cinsi ile takip edebilmeniz mümkündür) ve bu döviz cinsleri ile gerçekleşen hareketlere ait bakiyelerin ana, alternatif ve orijinal dövize göre nasıl değerler aldığının bilgisi verilecektir. Hemen sonrasında yani orijinal bakiyeler bölümünde carilerin tanıtım kartından belirlenen 1.2.3. döviz cinsine göre bakiye değerleri incelenecek, toplam bakiyeler bölümünden de ilgili carilerin veri tabanı tanıtım kartından tanımlanan ana ve alternatif döviz cinsine göre bakiyelerinin ne kadar olduğu incelenecektir.

Banka hareket föyü, herhangi bir bankanızın istediğiniz tarihler arasında, istediğiniz sorumluluk merkezlerinden gerçekleşen hareket özetlerine tek bir ekrandan ulaşıp, gerekirse bu hareketlerin kaynağı olan evraklara ulaşmanızı sağlayan bir programdır. 

Hareket bilgilerinizi sorumluluk merkezlerine göre sınırlayabileceğiniz gibi sadece seçeceğiniz banka hesap grubundan gerçekleşen hareketleri listeleyebileceksiniz. Banka kartlarına ilişkin hareketleri evrakların tipine yada evrak cinslerine göre sınırlamalar getirerek farklı detaylarda listeleyebileceksiniz.  Örneğin evrak tipi sadece bankadan para çekme olan hareketleri listeleyebileceğiniz gibi, evrak cinsi nakit olanları listeleyebileceksiniz. Föyde yer alan kolon başlıklarından istedikleriniz için filtreleme yapabileceksiniz. Örneğin ana döviz cinsine göre alacak tutarı, 500 TL ve üzerinde olan banka hareketlerinin listelenmesini filtrelemeler yardımıyla yapabileceksiniz.

Kasa föyü; seçilen kasanın tüm hareketlerine anında ulaşıp, gerektiğinde hareket girişleri de yapılan bir programdır.

“Kasa hareket föyü” ile kasalarınızın hareketlerini, istediğiniz başlığa göre sınırlayabileceksiniz. Örneğin; evrak tipi başlıklı kolondan, hareketlerini incelemek istediğiniz kasanın sadece bankadan para çekme hareketlerini listeleyebilir yada hareketlerinizi evrakların cinslerine göre detaylandırabilirsiniz. Program işleyiş ve içerik olarak banka hareket föyü ile hemen hemen aynı özellikleri taşır. Aralarındaki tek fark bu ekranda sadece kasalara yönelik detayların listelenmesidir.

Föye yansıyacak bilgileri özetleyecek olursak, seçilen kasanın işlem gördüğü tarihler ve evrakların seri numarası, evrakın tipi, cinsi (nakit, çek vb.), ilgili hareketin normal bir hareket mi yoksa iade amaçlımı düzenlendiği, vade tarihi ve günü, listelenen hareketlerde kasanın borç mu yoksa alacak hareketimi olduğu, bu hareketlerin (alacak/borç) ana, alternatif ve orijinal döviz cinsine göre toplamları, kasaya karşılık çalışan karşı carinin cinsi, kodu, adı, bu hareketle ilişkili olan sorumluluk merkezlerinin kodu ve adı ayrı ayrı listelenir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1