Bu eğitimde; Bs-Ba Formlarının hazırlanması, raporlanması ve XML oluşturulması süreçlerine ilişkin temel bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; Bs-Ba Formlarını ticari evraklardan ve muhasebe fişlerinden otomatik olarak oluşturabileceksiniz

Ba-Bs Formları Hakkında Temel Bilgiler

Form Ba; bir kişi veya kurumdan KDV hariç 5.000 TL ve üzerindeki mal veya hizmet alışları, mal ve hizmet alımı yapılan firma bazında ayrı ayrı yazılarak ‘aylık’ olarak beyan edilen formdur.

Form Bs ; bir kişi veya kuruma KDV hariç 5.000 TL ve üzerindeki mal veya hizmet satışları, mal ve hizmet satışı yapılan firma bazında ayrı ayrı yazılarak aylık olarak beyan edilen formdur.

Cari hesap kartlarında firma unvan bilgisi, vergi dairesi, vergi numarası, adresler sekmesinde yer alan adres bilgileri ve ülke kodu girişlerinin  doğru olarak yapılması gerekir.

Cari hesaba ait faturaların düzenlenmesi ve fatura matrah tutarlarının 5000 TL’yi geçmesi durumunda formlara cari bilgileri, belge sayıları ve matrah bilgileri otomatik olarak yansıyacaktır.

Menüyü açmak istediğinizde öncelikle formun oluşturulacağı vergi dönemini seçeceğiniz bir ekran karşınıza gelecektir. Dönem seçimi sonrası beyanname hazırlanmak üzere ön bilgiler sayfası karşınıza gelecektir. Ön bilgiler, firma tanıtım kartından otomatik olarak beyannameye yansıyacaktır.

Entegrasyon kullanarak veya kullanmadan ticari alış-satış faturalarının düzenlenmesi durumunda, “Ticari modülden bilgileri güncelle” kısmından yapılacak ayarlar neticesinde, faturalar baz alınarak cari ve matrah bilgileri taranması ile rapor verileri oluşacaktır. Formun ilk açılışında seçilen döneme göre tarih aralığı bilgisi otomatik yansıyacak, toplam tutar sınırı belirlenmiş olarak karşınıza gelecektir.

Aynı vergi numarasına ait birden fazla cari hesap kartı açılmış olmasında durumunda, cari hesap bakiyelerinin toplanarak toplu raporlanması “Cari birleştirme açıklaması” butonu ile belirlenecektir.

Perakende fişler için tek bir cari hesap kartı ile işlem yapan firmalar, cari hesabın Bs/Ba formlarında baz alınmamasını tercih edecektir. Bu alanda seçilen cari hesap kartı bakiye taramaya dahil edilmeyecek ve 5.000 sınırını geçse dahi program tarafından forma dahil edilmeyecektir.

Bire bir entegrasyon ile çalışan firmalarda bazı evrakların sonradan muhasebeleştirilmesi gerekebilir. Muhasebe entegre edilmeyecek olan evraklar için Mikrokur programında belirlenen seri no ile girişi yapılan kayıtların dahil edilmemesi bu parametre ile sağlanabilmektedir.

Parametrelere göre detaylı fatura listesi ekranında belirlenen parametreler baz alınarak kaydı bulunan evraklar listelenecektir.

Parametre ekranında geri dönerek devam butonu seçildiğinde kriterlere göre formun hazırlanma işlemi başlamış olacaktır. Rapor bittiğinde Ba/Bs formu ekranın üst kısmında yer alan Form Bs (Mal ve Hizmet Satışları) sekmesinde aylık formunuz verilere göre programınız tarafından hazırlanmış olacaktır.

Muhasebe Fişinden Girilen Kayıtlarla Bs ve Ba Formlarının Oluşturulması

Evrak detaylı standart muhasebe fişinde gerekli kayıtların girilmiş olması durumunda muhasebe fiş detaylarına göre Bs/Ba formlarının hazırlanması sağlanabilmektedir. Muhasebe fişlerine yönelik kayıtlardan formun oluşturulması için “Muhasebe fiş detaylarından bilgileri güncelle” seçeneği kullanılmalıdır. Tarih aralığı seçilen döneme göre otomatik gelecektir. Muhasebe fiş detaylarına, muhasebe fişlerinde evrak detayları alış/satış olan evraklara göre form hazırlanmış olacaktır.

Parametrelere göre detaylı fatura listesi seçiminde gerek entegrasyon kullanılarak muhasebe fişine yansıyan belgeler , gerekse muhasebe fişlerinden detayları oluşturulmuş manuel düzenlenen belgeler taranarak raporlanacaktır. Bu ekranda yönetim menüsünden detaya gir seçeneği ile listelenen muhasebe fişi görüntülenebilir, muhasebe fişinde CTRL+Z kısa yolu ile fişin Bs/Ba evrak detay bilgileri de izlenebilmektedir.

Bir önceki ekrana “esc” ile dönerek, devam butonu ile ilerlediğimizde, parametrelere göre evrak listesi taranarak 5000 sınırını geçen belgeler listelenmiş olacaktır. Listelenen form sonuçları ekranında sağ tık ile F10 cari seçim ekranına ait yardımcı tabloya erişilebilir, istenmeyen satır silinebilir, XML oluşturulabilir ve Alt+S ile form kaydedilebilecektir.

Form ekranın altında yer alan XML butonuna tıklayarak forma ilişkin XML verileri istediğiniz lokasyonda oluşturabilirsiniz. Ayrıca formlara ilişkin rapor için yazıcı, excel ve dosya seçenekleri de kullanılabilir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1