Bu eğitimde; belirli bir mali yıla ait veri tabanı devir ve aktarım işlemlerinin nasıl yapıldığı ve aktarım menüsün ilgili parametreleri temel düzeyde açıklamalar ile anlatılmaktadır.Bu eğitimi tamamladığınızda; belirli bir mali yıla ait veri tabanı aktarım işlemlerini etkin bir şekilde yapıyor olacaksınız.

Mikro programlarında devir işlemleri, kullanım amacına bağlı olarak 3 durumda gerçekleştirilmektedir: •Yeni yılda aynı veri tabanı ile çalışmaEski veri tabanındaki bilgileri, yeni yılda yeni veri tabanına devrederek çalışmaBulunulan yıl içerisindeki kayıtları, yeni veri tabanına devrederek çalışma

Eski veri tabanını seçerek; Mikrokur programına 31.12.20XX tarihi ile giriş yapınız.
(20XX: Eski veri tabanına ait yıl Örneğin 2015 gibi)

Aşağıda yer alan menüleri çalıştırınız. İlgili menüleri çalıştırdıktan ve gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra MikroKur programından çıkış yapınız. Sabit kıymet kartları devir işlemleri (098476), İşletme hareketleri devir işlemleri (098482),Personel borç-taksit ve izin devir işlemleri (098483).Mikrokur programı ile yeni yıl için eski veri tabanından farklı bir kod ile yeni bir veri tabanı oluşturunuz.

Eski veri tabanını seçerek Mikrokur programı içerisine, 01.01.20YY tarihi ile giriş yapınız.
(20YY: Yeni veri tabanına ait yıl)

“Belli bir mali yıl ve sonrasını yeni bir veritabanına aktarma ve devir” (098478) programını çalıştırınız. Ve yeni veritabanı alanında, yeni oluşturduğunuz veri tabanını seçiniz.

“Sabit tabloları aktar” seçeneğini seçtikten sonra “aktarma işlemini başlat” butonu ile aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aktarma işlemi yapıldıktan sonra kullanıcılar yeni veri tabanını seçerek yeni yıla ait evrak girişlerini yapabilirler.

Eski veri tabanını seçerek Mikrokur programı içerisine, 01.01.20YY tarihi ile giriş yapınız. 098478 numaralı menü içerisindeki “sabit tabloları aktar” ve “01.01.20YY tarihinden sonra girilmiş hareketleri aktar” seçeneği hariç diğer devir seçeneklerini işaretleyerek devir değerlerinin aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Veri tabanı: Aktarımın gerçekleştirileceği yeni veri tabanının seçimi. Mali Yıl: Aktarımın yapılacağı mali yıl. Devir tarihi: Oluşacak devir evraklarının, evrak tarihi

Üretim hareketlerini aktar: Parametre işaretlendiği zaman ekranın altında yer alan “üretim aktarım parametreleri” sekmesi aktifleşecektir. Bu sekme kapsamında eski veri tabanı içerisindeki üretim hareketlerine ait planlanan iş emirleri, aktif iş emirleri, kapanmış iş emirleri, belirlenen tarih sonrası iş emirleri, maliyet değerleri, aktarım işlemleri için tercihinize göre gerekli olanlar seçilmelidir. İşlem sonucu oluşan evraka “iş emri operasyonları” içerisinden ulaşılabilir.

01.01.20YY tarihinden sonrasına girilmiş hareketleri aktar : Eski veri tabanında içesinde yeni mali yıla ait işlenmiş kayıtların aktarım işlemleri için seçilmelidir. (Sadece ilk aktarımda seçilmelidir.). 31.12.20XX sonu personel devirlerini aktar : Eski veri tabanında içesindeki Personellere ait izin, borç ve devir vb. tanımlamalarının devir işlemleri için seçilmelidir. 31.12.20XX sonu kapanmamış siparişleri aktar : Eski veri tabanında içesindeki oluşturulmuş ve kapanmamış siparişlerin devir işlemleri için seçilmelidir. İşlem sonucu oluşan evraklara Sipariş yönetim ekranları içerisinden ulaşılabilir.31.12.20XX sonu kapanmamış şube siparişleri aktar : Eski veri tabanında içesindeki oluşturulmuş ve kapanmamış şube siparişlerin devir işlemleri için seçilmelidir. İşlem sonucu oluşan evraklara Sipariş yönetim ekranları içerisinden ulaşılabilir.31.12.20XX sonu kapanmamış Konsinye hareketlerini aktar: Eski veri tabanında oluşturulmuş ve kapanmamış konsinye hareketlerinin devir işlemleri için seçilmelidir. İşlem sonucu oluşan evraklara konsinye evrakları içerisinden ulaşılabilir. 31.12.20XX sonu Puan ve Hediye çeki bakiyelerini devret: Mikroshop programı içerisinde tanımlanmış, müşterilere ait puan ve hediye çeki bakiyeleri devir işlemleri için seçilmelidir. İşlem sonucu oluşan evraklara “puan ve hediye çekleri devir fişi (030125)” içerisinden ulaşılabilir. 31.12.20XX sonu kapanmamış Satınalma taleplerini aktar : Eski veri tabanında oluşturulmuş ve kapanmamış satınalma taleplerinin devir işlemlerini aktarılması için seçilmelidir. İşlem sonucu oluşan evraklara Satın alma talep evrakları yönetimi (027100) içerisinden ulaşılabilir. 31.12.20XX sonu kapanmamış Servis işemirlerini aktar : Eski veri tabanında oluşturulmuş ve kapanmamış Servis işemirleri devir işlemleri için seçilmelidir. İşlem sonucu oluşan evraklara Servis işemri operasyonları (825900) içerisinden ulaşılabilir. 31.12.20XX sonu kapanmamış Verilen teklifleri aktar : Eski veri tabanında oluşturulmuş ve kapanmamış verilen teklif fişlerinin devir işlemleri için seçilmelidir. İşlem sonucu oluşan evraklara Teklif evrakları yönetimi (031301) içerisinden ulaşılabilir. 31.12.20XX sonu kapanmamış Alınan teklifleri aktar : Eski veri tabanında oluşturulmuş ve kapanmamış Alınan teklif fişlerinin devir işlemleri için seçilmelidir. İşlem sonucu oluşan evraklara Alınan teklif hareketleri yönetimi (023049) içerisinden ulaşılabilir. 31.12.20XX sonu kapanmamış Proforma siparişleri aktar: Eski veri tabanında oluşturulmuş ve kapanmamış proforma sipariş evraklarının devir işlemleri için seçilmelidir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1