Bu eğitimde; Mikro ana ekranında yer alan ayarlar menüsünü kullanarak hangi işlemlerin yapılabildiğini öğreneceksiniz. Bu eğitimi tamamladığınızda; ayarlar menüsünün işlevlerini ve temel kullanım özelliklerini öğreneceksiniz.

Ayarlar butonuna tıkladığınızda karşınıza gelecek olan “genel ayarlar” ekranında; form, grid, rapor renk ve başlangıç ayarları ile birlikte görsel özellikler ve otomatik işlemler ile ilgili ayarları, ihtiyaçlarınız doğrultusunda pratik bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Form ayarları sekmesinde yer alan “uyarı zaman katsayısı” ile program içerisinde karşılaştığınız uyarı /onay pencerelerinin ekranda görünme sıklığını belirleyebilirsiniz

Form ayarları sekmesinde yer alan “SQL kum saati gösterilmesin” parametresi işaretlendiğinde, işletim sistemlerine bağlı olarak programınızın daha hızlı işlem yapmasını sağlamaktadır .

Grid ayarları sekmesinde, seçim pencereleri ve föyler için stiller belirleyebilir,düzenleyebilir , performans hızlandırma kapsamında kriterler seçebilirsiniz. Ayrıca desimal hane sayısı parametresi ile programın genel uygulaması kapsamında tüm sayısal alanlarda virgülden sonra kaç basamak görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz.

Rapor renk ayarları sekmesinde yer alan “Raporlarda veriye bağlı renk değişikliğini kullan” parametresini seçerek tercihinize göre yazı ve zemin rengi belirleyebilir, istediğiniz font ve yazı özelliklerini kullanabilirsiniz.

Otomatik işlemler sekmesinde, program açılışında otomatik olarak gerçekleşmesini istediğiniz işlemleri; Mikro haberler menüsünün, kurların güncellenmesi uyarısının ve web hizmet süre dolum mesajının; gösterilip, gösterilmemesini belirleyebilirsiniz.

Başlangıç ayarları sekmesinde program başlangıcında yapılacak ayarlara ilişkin 3 seçenek yer almaktadır. •Giriş ekranı: Belirleyeceğiniz firma, kullanıcı vb. özelliklerle programın açılışında bilgilerin sabit gelmesini sağlayabilirsiniz. •Kasa özellikleri: Shop kullanıcıları için geçerli olmakla birlikte çalışılan depo ve kasa bilgisini tutmaktadır. •Database.INI: Program ilk açıldığında bağlantı özelliklerinin görünmesini sağlamaktadır.

“Görsel özellikleri” sekmesi, SHOP programlarında dokunmatik ekran özellikleri için kullanılmaktadır.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1