Günlük operasyonlarınız sizi yeterince meşgul tutarken bir de borç takip etmekle uğraşıp vaktinizi ve enerjinizi bölmeyin. Kaybolan notları, karmaşık defterleri, formülü bozulan Excel tablolarını boş verin. Veresiye ve borç takibinde size pratiklik ve hız kazandıracak Mikro Run ile tanışın, asıl enerjinizi işinizi büyütmeye ayırın. 

Neden Mikro Run kullanmalısınız?” başlıklı yazıya da göz atmak ister misiniz

Borç / veresiye nedir?

Müşterinize karşılığını almadan ya da yalnızca bir kısmını alarak yaptığınız ürün ve hizmet satışı veresiye satıştır. Açık hesap da denen bu satış türünde, müşteri işletmeye borçlu kalır.

Açık hesap usulü çalıştığınız müşteriler size ürün ya da hizmet satışını gerçekleştirdiğiniz an ödeme yapmaz ya da ödemenin yalnızca bir kısmını yaparlar. Bu yüzden, yaptığınız tahsilatı kayda geçirip kalanını borç olarak hesaplamalısınız. Zaman içinde, siz müşteriden tahsilat yaptıkça borç azalır ve ideal olarak ödeme kısa süre içinde tamamlanarak borç tamamen kapanır.

Bu süreç kimi zaman bahsettiğimiz kadar düzenli ve pürüzsüz işlemeyebilir. Açık hesap usulü çalışılan müşteriler için daimi bir borç takibi yapmak, güncel durumu sürekli kontrol etmek gerekir.

Borç / veresiye takibinin önemi

Müşterileriniz bazen borçlarını tamamen kapatmadan sizden ikinci ve üçüncü kez alışveriş yapmak isteyebilir. Siz de onları geri çevirmek istemediğiniz için istedikleri ürün ve hizmetleri onlara istedikleri şekilde satarsınız. Süreç böylece devam eder ve ortada tahsilat ve ödemeleri belgeleyen bir fiş ya da fatura olmadığından işletmeniz finansal açıdan risk altına girer. Bu risk, her bir müşteri için farklı seviyededir ve bu tip satışlarınız arttıkça işletmenizin bekası için borç takibi üzerindeki kontrolünüzü de artırmanız gerekir.

Mikro Run ile etkin borç takibi

Kaybolan defterlere, karmaşık programlara ve unutulan hesaplara elveda deyip borç takibinizi Mikro Run ile yapmaya başlamanız için size tam 5  geçerli sebep sayabiliriz.

  1. Toptan ve perakende satışlarınızı ve müşterilerinizi kayıt altına alabilirsiniz.
  2. Gelir ve giderlerinizi, tahsilat ve ödemelerinizi tek bir program üzerinde kolayca takip edebilirsiniz.
  3. Banka hesaplarınızı, çek, senet ve kasa nakdinizi başka yazılım ya da dosyalara ihtiyaç duymadan kayıt altına alıp şirketinizin gelecekteki finansal durumunu görebilirsiniz.
  4. Stoklarınızın envanterini miktar ve tutar olarak aynı anda görebilir, maliyet ve satış sonrası kârlılığınızı yönetebilirsiniz.
  5. İrsaliye ve faturalarınızı ister kağıt ister dijital olarak kesebilirsiniz.

Mikro Run ile başka neler yapabilirsiniz?

  • Gider ve parasal hareket yönetimi: Varlıklarınızı, banka hesaplarınızı ve kasa nakdinizi başka hiçbir yazılım ya da dosyaya ihtiyaç duymadan takip edebilir ve raporlayabilirsiniz. Çek, fatura, ödeme ve tahsilat günlerinizi takvim üzerinde bir bakışta görebilir, tatsız sürprizlerle karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Satış ve müşteri yönetimi:Hem satışlarınızı hem de müşterilerinizi sisteme tanımlayabilirsiniz. Satış irsaliyesi düzenleyip tek tuşla faturaya dönüştürebilirsiniz. Günlük, aylık, yıllık ya da belirlediğiniz tarih aralıkları için rapor alarak satışlarınızın durumunu analiz edebilir, böylece etkin satış taktikleri belirleyebilirsiniz.
  • e-Dönüşüm Çözümleri:Mikro Run ile e-fatura,e-arşiv fatura, e-irsaliye, e-serbest meslek makbuzlarınızı farklı bir yazılım ya da entegrasyona gerek kalmaksızın düzenleyebilirsiniz.
  • Satın Alma ve Tedarikçi Yönetimi: Ürün satın alımlarınızı ve birlikte çalıştığınız tedarikçileri sisteme tanımlayabilirsiniz. Gireceğiniz bilgilerle tedarikçi fihristi oluşturabilirsiniz. Mal kabullerinizde irsaliyegirişlerini yapabilir, hepsini tek tuşla faturaya dönüştürebilirsiniz. Günlük, aylık, yıllık veya belirlediğiniz tarihler için rapor çıkararak satın alımlarınızı etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.
  • Stok / Ürün ve Hizmet Yönetimi: Alım satımını yaptığınız ürün ve hizmetlerinizi sisteme tanımlayabilirsiniz. Stok birimlerini (palet, çuval, kilo, adet, koli,) fiyatını, dönem başı miktarını ve barkodunu tanımlayıp istediğiniz ana ve alt gruplara ayırabilirsiniz. Listeleri ve raporları hem anlık hem de geçmişe yönelik alarak doğru satın alma yapabilirsiniz. Bu sayede yalnızca depo durumunuzu ve maliyetlerinizi değil stok ve satış sonrası kârlılığınızı da takip edebilirsiniz.

Mikro Run hakkında daha fazla bilgi alın ve hemen ücretsiz demo talep edin.

İşletmeniz için en uygun Mikro yazılımını seçmek için tıklayın.