KOSGEB Girişimcilik Belgesi nasıl alınır? KOSGEB Girişimcilik Eğitimi ve bu eğitimin başvurusuna dair merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi nedir?

KOSGEB Girişimcilik Belgesi, iş hayatında aktif bir şekilde yer alarak iş yeri açmak isteyen ya da hali hazırda farklı iş kollarında çalışan kişilerden almaları talep edilebilen bir belgedir. İşletme açmak isteyen bir kimsenin girişimci olarak değerlendirilebilmesi için o kişinin gerçekleştirmek istediği iş biçiminin ya da ticari faaliyetlerin KOSGEB tarafından belirlenen kredi ve teşvik şartlarını sağlaması talep edilir. 

KOSGEB Girişimcilik Belgesi’ne dair bilinmesi gerekenler

  • KOSGEB Girişimcilik Belgesi’nin verildiği alanların başında özellikle birçok girişimci ve işletme sahibinin ihtiyacı olan KOSGEB kredileri geliyor. 
  • İşletme sahibi olmak isteyen kişilere girişimcilik kursu eğitimi KOSGEB tarafından farklı üniversite veya kurumlarda veriliyor. Bu sayede işletme sahibi olacak kişilerin hem hukuki hem ticari hem de pratiklik üzerine eğitim almaları sağlanıyor. 
  • KOSGEB’de kurslara devam şartı bulunuyor ve kayıt yaptırmasına rağmen devam etmeyen girişimcilere kurs bitiminde herhangi bir sertifika verilmiyor. Bu sertifikayı elde edemeyenlerin kredi başvurusu yapması kanunen mümkün değildir. Aynı kişiler aynı eğitim programı üzerinden belirli bir zaman içerisinde iki defa faydalanma hakkına sahip olmadığından girişimcilerin devamsızlık yapmasının sertifika alma sürecini bir hayli zorlaştığını belirtelim.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi ve Eğitimi ne işe yarar?

Kişiler, KOSGEB Girişimcilik Belgesi’ne sahip olarak yapmayı planladıkları iş projeleri alanında devlet yardımı ve diğer ticari hareketler için gerekli yeterlilikleri sağladıklarını göstermiş olurlar. Girişimci ve işletme sahipleri bu belgeyle birlikte KOSGEB desteği ve bakanlık tarafından verilen diğer birçok hibe niteliğindeki kredilere başvurabilme imkanı elde ederler. Bu belgeyi şahıslar bir kez elde ettikten sonra yaşamları boyunca girişimci olduklarını belirttikleri ticari alan için herhangi başka bir yeterlilik belgesi göstermeden hibe başvurusu yapabilmeleri mümkün hale gelir. Bakanlık belge sahibi kimselerden bu belgeyi düzenli olarak yenilemelerini talep etmemekte yalnızca KOSGEB tarafından yapılan denetimlerde kişilerin beyanları ile çelişen bir iş sektöründe yer almamaları gerekmektedir. KOSGEB Girişimcilik Belgesi’ne sahip olmasına ve KOSGEB hibesi almasına karşın beyanına aykırı girişimcilik faaliyetinde bulunduğu ya da herhangi bir iş yapmadığı belirlenen kişilerin sertifikası iptal edilir. Ayrıca girişimci tarafından alınan hibenin iade edilmesini talep edebilecek diğer yasal prosedürler de uygulanabiliyor.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB girişimcilik belgesi almak isteyen kişiler, KOSGEB Girişimcilik Eğitimi’ne katılması gereklidir. Bu eğitim iki farklı şekilde yürütülmektedir. Bu nedenle iki farklı yoldan başvuruda bulunma imkanı vardır. Pandemi 2021 yılında da devam ederken birçok kurum kuruluş ve işletmeler kepenk kapatmak durumunda kalmış ya da çalışma saatlerini düzenlemiştir. Pandemi sonrası iş yapış biçimlerimiz de dolayısıyla değişmiştir. İnsanlar açısından dışarı çıkmanın bir sağlık tehdidi haline haline geldiği bugünlerde KOSGEB de duruma ayak uydurarak insan sağlığını korumak adına eğitimlerini online olarak vermeye başlamıştır. Böylelikle başvurular da artık online olarak yapabilir hale geldi. KOSGEB’in bu eğitimlerine online olarak e-Devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor. 

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi başvurusu ve eğitim seçenekleri

  • Yüz yüze eğitim almak isteyenler: e-Devlet üzerinden başvuruda bulunarak sınıfta eğitim almak isteyenler kurs saatinde belirlenen kurum ve sınıfta olmak durumundadır. Sınıf ortamında eğitim almayı tercih eden kursiyerler 25-30 kişilik guruplar halinde derslere katılım sağlarlar. Eğitiminizi online veya yüz yüze olarak seçebilmek için e-devlette karşınıza çıkacak uzaktan ve örgün eğitim seçeneklerinden talep edilen bir tanesi seçilmelidir. Yüz yüze istenmesi durumunda örgün eğitim seçeneği tercih edilmeli ve başvuru adımları bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılarak takip edilmelidir. 
  • Online eğitim almak isteyenler: Günümüz pandemi şartlarında birçok kişinin tercihi online eğitimler olmuştur. KOSGEB girişimcilik kursu da bu eğitimler arasındadır. Üstelik KOSGEB yapmış olduğu eğitimlerin online ortamlardan sürdürülmesini zorunlu kıldığını aıklamıştır. Online eğitim almak isteyen kimseler,  E-devlete giriş yaptıktan sonra başvuru ekranındaki uzaktan eğitim seçeneğini tercih etmelidir. Ardından başvuru adımları takip edilerek kursiyer bilgileri girilmeli ve başvuru tamamlanmalıdır.

Girişimcilik kursunun süresi ve içeriği nedir?

Girişimcilik kursu, KOSGEB’in fırsatlarından faydalanmak isteyen kimselere yönelik iş kurma ya da büyütme, halihazırda olan işi geliştirme amacı içinde olan, girişimcilerin amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olmayı ilke edinmiş bir eğitim programıdır. Girişimcilik kursu 32 saatten oluşan bir müfredata sahiptir. 32 saatlik kurs süresi içinde eğitimler öncelikle temel seviyeden başlar. Ardından girişimcilik eğitimi ve sınıf içi eğitim şeklinde devam eder. Belirlenen devamsızlık süresini geçmeden bu 32 saatlik eğitimi bitirenler KOSGEB Girişimcilik Sertifikası’nı almaya hak kazanır. Bu belgeyi almaya hak kazanan kişiler, artık hayallerindeki girişimi hayata geçirmek ya da iş yerinin imkânlarını arttırmak için ilk sınavı başarıyla tamamlamış olur.

Yeni açacağınız işyerinizde işletmenize ait faturaları kontrol etmek için Mikro Yazılım e-fatura uygulamasını kullanabilir, iş yükünüzü azaltabilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.