Bir gün gelecek ve Covid-19’u da tamamen ardımızda bırakmış olacağız. Normalleşme süreci içine yavaş yavaş girilirken gelecek hakkındaki öngörülerimiz de şekillenmeye başladı. Pandemi sonrası bizleri nasıl bir hayat bekliyor? Özellikle iş yerleri Koronavirüs sonrasında nasıl değişecek?

Dünyanın geri kalanı henüz sürecin çok başında ancak Çin ve Güney Kore bir dolu önlem alarak normal yaşamına döndü bile. Dünyanın geri kalanı da yeni bir düzen için gerekli hazırlıkları yapıyor. Peki o çok bahsedilen “yeni normal” nasıl olacak? İstatistikler, işverenlerin yarıya yakınının çalışanların ayda bir gün bile olsa evden çalışabileceği bir düzen kurabilmek için gerekli adımları atmaya başladığını gösteriyor. Peki Koronavirüs sonrası bu oran değişecek mi? 

Dışarıya çıktığımızda, ister tanıyor ister tanımıyor olalım, insanlarla yeniden bir arada olmak bizlere bir yandan iyi bir yandan da oldukça endişeli hissettirebilir. Alışverişten antrenmana kadar pek çok ihtiyacımız için kendimizi “Acaba bu işi online olarak mı yapsam?” diye sorarken yakalayabiliriz. Bu düşünce yapısı şüphesiz iş yerlerimize de yansıyacak. Belki holding binaları ve genel merkezler tarihe karışmayacak ama hem günlük operasyonlarımız hem de müşterilerimizle buluşma şeklimiz değişecek. 

Bu süreçte neler bekliyor dersiniz? İşte öngörülerimiz:

Hep ofiste olmayacağız

Koronavirüs, bize işlerin evden de yürüyebileceğini gösterdi. Bazı kurumsal şirketler hali hazırda haftanın bir günü evden ya da uzaktan çalışma uygulamasına geçmişti. Pandemi ile birlikte pek çok işveren çalışanını korumak için sosyal mesafeyi, sağlık ve iş güvenliğini gözeten çalışma yöntemleri gündeme getirdi. Bu yöntemlerin başında evden çalışma geliyor.

Evde profesyonel bir çalışma ortamı yaratmanın incelikleri

Evden çalışırken dikkatinizi toplamak için 5 öneri

Hep evde de olmayacağız

Artık şirketler; geniş alanlara yayılan, yaşam noktalarına daha yakın, paylaşımlı çalışma alanı sunan kolektif merkezlerden ve uydu ofislerden de çalışma imkanı sunmaya hazırlanıyor. Uzaktan çalışmak, yalnızca evden çalışmak anlamına gelmeyecek. Home ofis, yerini esnek ve hibrit ortamlara bırakacak. Bu dönemde pek çok firma tedbir olarak mevcut ofis metrekaresini azaltmayı da düşünebilir.

İlham verici uzaktan çalışma modelleri

Dijitalleşme kaçınılmaz hale gelecek

Covid-19 süreci, anaokulundan üniversiteye her seviyeden öğrencinin görüntülü görüşme uygulamaları aracılığıyla online eğitimine devam ettiği, tüm aksaklıklara rağmen ofisteki işlerin dijital araçlarla da pekâlâ yürüdüğü, canlı yayında sanat şovları izlediğimiz, müzisyenlerin evlerindeki salondan bağlanarak sırayla konser verdiği bir dönem oldu. Koronavirüs sonrasında da dijitalleşme kaçınılmaz biçimde hızlanacak. Bu durum iş yerlerini de daha sanal olmaya itecek. 

Daha sanal ofislerimiz olacak

Online araç ve gereçlerin bizler için kolayladığı iş süreçleri sayesinde ofislerimizdeki günlük operasyonlar da ciddi anlamda değişebilir. Ofiste bile olsak toplantı ve etkinliklerin birçoğunu, donanım ve altyapısal avantaj ve dezavantajlarını da değerlendirerek online olarak yapmayı düşünebiliriz. Bununla birlikte müşterilerle olan yüz yüze etkileşimlerimizi azaltabilir, onlarla daha çok telekonferans yapabiliriz.

Uzaktan çalışan ekibinizle nasıl sağlıklı bir iş birliği yaparsınız?

Müşterilerinizle online toplantı yapabileceğiniz uygulamalar

Evden e-fatura nasıl kesilir?

IT ekibine bakışımız değişecek

Şirketlerin genel verimlilik düzeyini yalnızca cirosuyla, çalışanlarıyla, altyapısıyla ve teknolojisiyle değil aynı zamanda bilişim teknolojileri departmanıyla da anlarız. IT ekibi, şirketlerde hem çalışanların daha üretken olmasını sağlayan yapıları oluşturur  hem de güvenlik politikalarına ayak uyduracak teknolojiyi takip edip uygular. Eğer daha sanal iş yerlerine dönüşeceksek bu ekibe yaptığımız yatırımı da daha çok önemseyeceğiz.

e-Ticaret perakendeden büyük pay alacak

e-Ticaretin büyük bir atılımda olduğunu zaten biliyorduk. Pandemi sürecinde dijital kozlarını iyi kullananlar, perakendede doğan boşluğu kapattı. Koşulları elverişli olanlar arasında eskiye göre daha çok satış yapanlar bile oldu. Salgın sonrası dönemde de sosyal mesafelenme hassasiyeti süreceği ve herkes elektronik ticaretin avantajlarını birebir deneyimlediği için e-ticaret kanalının perakendeden büyük pay alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Medyada dijital ana akım mecra olacak

Reklam ve pazarlama çalışmaları için artık ana akım mecranın televizyon ve basılı yayınlardan dijitale doğru yöneldiğini daha net biçimde gözlemleyeceğiz. Bu doğrultuda şirketler de organizasyon ve etkinliklerini, büyük zirveler de dahil olmak üzere her türden toplantısını dijitale kaydırmayı düşünebilir. 

Karbon ayak izimizin farkında olacağız

Merkezi ofis alanını küçültme, organizasyonları dijitale taşıma derken israfı azaltma ve  sürdürülebilir yapılar kurma konusuna da daha çok eğileceğiz. Şu an azalan trafik yoğunluğu ve duran uçak seyahatleri ile çevreye olan olumsuz etkimiz azalmış gibi görünüyor. Yeni krizler yaratmamak ve iklim değişikliği konusunda hassasiyet göstermek adına, bu konuya iş yerindeki tüketim alışkanlıklarımızı da yeniden gözden geçirerek yaklaşmamız gerekecek. 


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.