İnsan kaynakları yönetimi nedir? İnsan kaynakları yönetimi yapmayı sağlayan programlardan nasıl faydalanılır? Mikro Yazılım ile nasıl dijital insan kaynakları yönetimi yapabilirsiniz? İnsan kaynakları ile ilgili merak ettiğiniz konuların detayları bu yazıda…

İnsan kaynakları yönetimi nedir?

Sanayi devriminin bir sonucu olarak ortaya çıkan insan kaynakları yönetimi, 1800’lerin başında bir uzmanlık alanı gibi görülmeyen başlanmıştır. İşletmelerin en önemli yönetim süreçlerinden birini ilgilendiren insan kaynakları, aynı zamanda her iş insanının öğrenmesi gereken bir uzmanlık alanıdır.

İşletmelerde insan kaynakları yönetimi

Şirketler, ulaşmak istedikleri sonucu doğru belirleyerek bu sonuca doğru uzanan yolda çalışanlarını birer kaynak gibi görmelidir. Zira hiçbir insan bir işletme için bir sonuç değildir. Bilakis, insanlar işletmelerin en değerli kaynağıdır. İnsan kaynağı; bilgi, deneyim, yetenek, karakter ve performans ile var olur. Bu nedenle sonuçtan çok süreci ilgilendirir ve aynı zamanda bu sürecin nasıl ilerleyeceğini belirler. Bununla birlikte, şirket stratejisi de insan kaynakları yönetimi ile beraber saptanır. Strateji ve insan kaynağı birbirini besleyerek sonuca giden yolda işletmenin işini kolaylaştırır. Stratejisini belirlemiş bir şirket, insan kaynağını da belli bir plan doğrultusunda, daha kolay ve rahatça seçer. Böylece hem işe alım ile hem iyi bir insan kaynağı yaratılır hem de mevcut insan kaynağı daha verimli şekilde yönetilir.

İnsan kaynakları yönetiminin temel süreçleri

İnsan kaynakları yönetimini 3 süreçte ele alabiliriz. Bu süreçler işe alım, performans yönetimi ve personel yönetimi süreçleridir.

  1. İşe alım: İşletmeler için doğru pozisyona doğru insan kaynağını yerleştirmek oldukça önemlidir. 
  2. Performans / yetenek yönetimi: Çalışanın performansı, hem işveren hem de çalışan için önemlidir. Verimli ve tatminkar bir çalışma ortamı birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörlerin incelenmesi bu sürecin konusudur.
  3. Personel yönetimi: Bu süreçte izin takvimleri hazırlanır, maaş ve avanslar yönetilir ve bordrolamalar yapılır. 

Dijital insan kaynakları yönetimi

Bilgi teknolojilerinin altın çağında, işletmeleri ileriye taşıyacak teknolojilerden biri de insan kaynakları yönetimini dijital olarak yapmayı mümkün kılan programlar. Siz de dünyanın her yerinden erişebileceğiniz personel yönetimi yazılımları ile işletmenizin insan kaynaklarını ilgilendiren tüm süreçleri kolaylıkla yönetebilirsiniz. Üstelik insan kaynakları yönetimi programları, yüksek veri güvenliği sağlar.

Mikro Yazılım ile insan kaynakları yönetimi 

Mikro Yazılım çözümü Mikro Fly ile etkin bir insan kaynakları yönetimi yapabilirsiniz. Mikro Fly’ın İşletme Yönetimi Çözümleri’nden biri olan İnsan Kaynakları Yönetimi modülü ile çalışanlarınızı işe alımdan işten ayrıldıkları güne dek dek izin, performans, kariyer ve eğitim alanlarında kolayca takip edebilir; onları bilgi, yetenek ve birikimlerine göre değerlendirebilirsiniz. Mikro Fly kullanarak kolayca performans ölçümü yapabilir, böylece çalışanlarınızın kariyer ve eğitimlerini rahatça planlayabilirsiniz. 

Mikro Fly’ın İnsan Kaynakları Yönetimi modülü ile neler yapabilirsiniz?

İnsan kaynakları yönetimi programları ile 

  • Özlük yönetimi, izin ve mesai yönetimi, zimmet yönetimi, bordro ve eğitim takibi yapabilirsiniz.
  • Çalışanlarınızın özgeçmiş, iletişim, sertifika gibi bilgi ve belgelerini tek bir ekran üzerinden görüntüleyip takip edebilirsiniz.
  • Maaş hakedişlerini hesaplayıp puantaj takibi yapabilirsiniz.
  • Harcama ve avans kaydı ve takibi yapabilirsiniz.
  • Takip ettiğiniz kategorilerde kolayca rapor alabilirsiniz. 
  • Takip ettiğiniz süreçlere dair takvimler oluşturabilirsiniz.
  • Performans yönetimi yapabilirsiniz.

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.