SGK ilişiksizlik belgesi nedir, ne için kullanılır? İlişiksizlik belgesi nereden, nasıl alınır? İlişiksizlik belgesiyle ilgili bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

SGK ilişiksizlik belgesi firmalar için birçok faaliyetleri yürütmede ya da ihalelere giriş aşamasında gerekli olan bir belgedir. Firmalardan istenilen aldıkları para cezalarını ya da borçlanmalarını beyan eden SGK ilişiksizlik belgesi diğer birçok SGK işleminde olduğu gibi kolaylıkla alınabilen ve anlık durumu sorgulanabilen bir belgedir.

SGK ilişiksizlik belgesi nedir?

Firmalar SGK ilişiksizlik belgesini ihale ve yapım işlerine katılabilmek ve başlayabilmek için ilgili makama teslim etmek zorunda. Bu belge ile firmalarının borç durumunu gösterebilirler. İnşaat firmalarının faaliyetlerine başlayabilmeleri için belediyeler tarafından istenen bina inşaatı yapı kullanım izin belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınır. İhaleye açılmış olan işlerde ise ihaleyi yöneten ilgili makamın gerekli olan teminatı verebilmesi için de Sosyal Güvenlik Kurumu’na yukarıda belirttiğimiz izin belgesi alınması adına müracaat edilir.

SGK ilişiksizlik belgesi çıkarılabilmesi için hazırlanması gereken evraklar nelerdir?

İlişiksizlik belgesi alabilmek için ihtiyacınız olan belgeler oldukça basittir. Gerçekleştirilecek faaliyetle alakalı (ihaleli iş ya da bina inşaatı) dosya tescil ettirilmesi ve SGK’ya asgari işçiliğin bildirilmesi gereklidir. İlişkisizlik belgesi alabilmeniz için bu bildirimlerin ve hazırlıkların yapılmış olması dosya tescilinizin tamamlanmış şarttır. 

İhaleli işlerde Sosyal Güvenlik Kurumu firmanızdan bu iki belgenin dışında güvenliğin sağlanması ve tarafların herhangi bir sorun yaşamaması için firmadan 10-14 maddelik yazı talep eder. Bunun dışında bilgilerin kontrolü için ihaleyi düzenleyen kurum tarafından bilgi talep eder. Firma ve ihale makamından istenen bilgiler iş başlama tarihi, iş bitiş tarihi, taşeron firma bilgisi, işin gerçekleşmesi için kullanılan malzemeler gibi yapılacak faaliyetin durumuyla ilgili bilgilerdir. SGK firma ile ihale kurumundan gelen bilgi ve bildirimlerin ışığında bir değerlendirmede bulunur. Değerlendirmenin sonucunda verilen bilgilerde herhangi bir hata ve eksik yoksa firmanın borç durumuna bakılır. Faaliyeti gerçekleştirecek olan firmanın SGK prim borcu da bulunmuyorsa, ihale makamının istediği teminat için gerekli olan ilişiksizlik belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından firmaya verilir.

SGK ilişiksizlik belgesi nasıl alınır?

Bu belgenin temin edilebilmesi için mutlaka Sosyal Güvenlik Müdürlükleri’ne müraacat edilmelidir. Firmanın kayıtlı olduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne müracaat edildikten sonra firmanıza ait bir borç olup olmadığına dair SGK müfettişi ya da mali müşavirler tarafından bir sorgulama yapılır. Bu sorgulama sürecinin hangi kurum veya kişi tarafından yapılacağına dair husus firmanıza yöneltilen ihale şartları arasında belirtilmiştir. Belirtilen şekilde istenilen kurum veya kişiden bu belgeler alınmalıdır. Bu sorgulama sürecinin ardından bu üç kurum veya kişi tarafından birinin hazırlayacağı rapor sonucunda eğer borcunuzun olmadığı anlaşılırsa ilişiksizlik belgesi alabilirsiniz demektir.

İnternet üzerinden ilişiksiz belgesi başvurusu nasıl yapılır?

Birçok devlet kurumunda gerçekleştirilen ve uzun süreler alan işlemlerin dijital dönüşüm sürecinde taşınması sayesinde birçok belgenin alınması kolaylaşmıştır. Bu belgelerden biri de ilişiksizlik belgesidir. Bu belgeyi internet ortamında alabilmek için izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sayfasına girip “İşveren sistemi kullanıcı girişi” bölümününe daha önce belirlenmiş kullanıcı adı ve şifrenizi eksiksiz şekilde girmelisiniz. Sistemdeki “İlişkisiz Kapanış Başvuruları” butonuna tıklayarak başvuruyu yapabileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun başvurunuzu ve evraklarınızı kontrol etmesinin ardından belgelerinizi belediyeye veya ilgili kuruma yönlendirecektir.

SGK ilişiksizlik belgesi nasıl sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan müracaatın ardından ilişiksizlik belgesinin akıbetinin ne olduğu ve güncel durumunun ne olduğu merak edilen bir sorudur. Belediyeye veya ilgili kuruma gönderilen ilişiksizlik belgesi SGK’nın internet sitesi üzerinden sorgulanamaz. Bu nedenle kuruma gidip başvuruda bulunmalısınız. Sosyal Güvenlik kurumu ve e-devlet üzerinden sorgulama yapılabilmesi için de çalışmalar devam ediyor. Yakın zamanda diğer birçok belge gibi ilişiksizlik belgesinin güncel durumu da  internet üzerinden görüntülenebilecek. 

Projelerinizin etkin biçimde yönetilmesi için tasarlanan Mikro Yazılım ödeme ve tahsilat takibi, cari hesap yönetimi, fatura takibi, işletme kârlılığı analizi ve müşteri bilgisi takibi gibi konuları tek bir platformdan zahmetsizce yönetebilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.