Gider pusulası nedir?

Vergi mükellefi olmayanlardan mal ve hizmet alındığında ya da satılan malların iadesi için düzenlenip fatura yerine geçen evraka gider pusulası denir. Peki gider pusulasında vergi nasıl hesaplanır? Gider pusulasının stopaj oranı nedir? Bu yazımızda bu soruları cevaplıyoruz. 

Eğer gider pusulasının hangi şartlarda ve nasıl düzenlendiğini detaylarıyla öğrenmek isterseniz aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz:

Gider pusulası nedir, ne işe yarar?

Gider pusulasında vergi nasıl hesaplanır?

Gider pusulasında vergi, işi gerçekleştiren kişi ve anlaşmanın içeriğine göre net veya brüt üzerinden hesaplanabilir. 

  • Gider Pusulasında Net tutar hesabı: Örneğin işi yapan kişiyle 1000 TL’lik net tutar üzerinden anlaşıldıysa ve vergi oranını da yüzde 20 olarak alırsak hesabı şöyle yapabiliriz: 

1.000 / (%100 – %20) = 1.000 / 0,8 = 1.250 TL

  • Gider pusulasında brüt tutar hesabı: İşi yaptığımız kişiyle 1000 TL’lik brüt tutar üzerinden anlaştıysak ve vergi oranını da yüzde 20 olarak kabul edersek toplam tutarı şöyle hesaplayabiliriz:

1000 x (yüzde 100 – yüzde 20) = 1.000 x 0,8 = 800 TL

Gider pusulasında stopaj oranı nedir?

Gider pusulasındaki stopaj kesintisi, farklı ürün gruplarına göre farklı oranlarda uygulanır. Bu oranları gruplandıralım:

  • Dokuma ürünleri, kilim, havlu, çorap, çarşaf, dantel, örgü, her türlü nakış işleri, her türlü turistik eşya, süpürge, sepet, hasır, yapma çiçek, fırça, paspas ve benzeri mal bedelleri ve bu malların üretiminde ödenen hizmet bedellerinde: Yüzde 2
  • Hurda mal alımlarında gider pusulası stopajı: Yüzde 2
  • Diğer mal alımlarında: Yüzde 5
  • Diğer hizmet alımları (Üstteki alt bentler hariç, mal ve hizmet bedelleri bedelinin ayrılamaması durumu da bu kapsam dahilindedir): Yüzde 10
  • Mal ya da hizmet alınan kişi vergi mükellefi olmayıp esnaf muafiyetinden de yararlanmıyorsa ve tüzel ya da gerçek kişilerin mallarını bu kişiler adına kapı kapı dolaşarak tüketiciye satıyorsa bu kişiye yapılan komisyon ve prim gibi ödemeler: Yüzde 20

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.