Fatura ve fiş kesmeme cezası kaç liradır? Fatura ve fiş kesmeme cezasıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda anlattık.

Müşteri tarafından alınan hizmet veya ürünlerin karşılığında müşteriler istesin veya istemesin, işletme tarafından fiş verilmesi bir zorunluluktur. Fiş kesmemek işletmelerin vergi kaçağı yapmaları gibi kanunsuzlukları doğurabilir. Fiş kesmeyerek kanuna uygunsuz işlerin yapılmasını engelleyebilmek adına para cezası getirilmiştir. Bu yazıda fiş kesmemenin elektronik ortamda ve normal alışverişlerde cezası kaç TL’dir, fiş kesmeyen işletmeler kime şikayet edilebilir gibi soruların cevaplarını derledik. 

Fatura ve fiş kesmenin önemi

Fiş, şimdiki kadar kullanımı kolay makinelerin olmadığı dönemlerde, özellikle vergi iade zarfları hazırlamakla yükümlü işletmeler için hazırlaması oldukça meşakkatli bir belgeydi. Bu zamanlardan süregelen yorucu bu işlemler günümüzde fiş yazıcıları ve Fiş Yazdırma Programları sayesinde çözüldü ve fiş yazıcılarının kullanımı da yaygınlaşmaya başladı. Yine de fiş ve fatura hazırlamayan işletmelere sık sık rastlıyoruz. Bu tip durumlarda yasal haklarımızı koruyabilmek için ister alıcı ister satıcı tarafında olalım alışverişlerde fiş ve fatura kullanmalıyız. 

Fatura ve fiş kesmeme cezası kaç TL’dir?

Fiş, alınan hizmet ve ürünlerin karşılığında üzerinde alışverişin yapıldığı tarih saat ve çeşitli bilgileri barındıran KDV oranının da belirtildiği fatura türleri arasında yer alır. Fişler, alınan ürün ve hizmetlerin resmi bir belgesidir. Üzerinde belirtilen KDV oranının da ödenmiş olduğunu belgeler. Vergi kaçağının önüne geçilebilmesi için bu belgeleme oldukça değerlidir. Devlet tarafından alınması gereken vergilerin kaydının tutulabilmesi de yine fişler sayesinde mümkün olur. Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz gibi müşteri istesin veya istemesin satıcıların fiş vermeleri yasal bir zorunluluktur. Bilinçli tüketiciler bu yasal zorunluluğu uygulamayan işletmeleri şikayet etmelidir. 

Fiş vermediği tespit edilen işletmelere fatura düzenlememe cezası kapsamında verilen asgari ceza faturada belirtilmesi gereken fiyatın %10’u kadardır. Ancak fiş vermediği tespit edilen işletmelere fatura düzenlememe cezası kapsamında Vergi Usul Kanunu ile 1 Ocak 2022’de yürürlüğe giren Özel Usulsüzlük Ceza Had ve Tutarları düzenlemesine göre 2021’de 380 TL olarak kesilen ceza tutarı, 2022 yılında 500 TL olarak düzenlenmiştir. Yani eğer %10’luk tutar 500 TL’nin aşağısında ise asgari ceza kesilmek durumundadır. Asgari tutar her sene yeni düzenlemeyle değiştiğinden yıllara göre farklılık gösterebilir. Fatura düzenlememe cezası kapsamında erişilebilecek ceza üst sınırı ise 190 bin liradır. 

Bunun yanında verilen faturayı almamak da bir suç teşkil eder. 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 353. maddesine göre fatura düzenlemeleri ve fatura almaları gereken kişilere, faturaların verilmemesi ve alınmaması gibi kanuni yükümlülüklere aykırı bir durum oluşturmaları neticesinde her birine özel usulsüzlük cezası uygulanacağı bildirilir.

Fatura ve fiş kesmeyen işletmeler nereye şikayet edilir?

Bir vatandaşlık görevi olarak fiş kesmeyen işletmeleri şikayet ederek kanunsuzlukların önüne geçmek oldukça değerlidir. Bu yüzden fiş kesmeyen işletmeleri tespit ettiğinizde nasıl şikayet edeceğinizi bilmeniz iyi olur. Şikayet bildiriminin iki farklı yolu vardır. Birincisi, bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek bir şikayet dilekçesi yazarak işletmenin incelenmesini talep etmektir. İkincisi ise Maliye Bakanlığı’nın 189 numaralı telefonunu tuşlayarak müşteri hizmetlerine ulaşmak ve şikayetinizi bu yolla oluşturmaktır.

2022’de e-Fatura düzenlememenin cezası var mı?

e-Fatura da internet üzerinden yapılmayan ürün ve hizmetlerin satışı gibi fatura oluşturulmaması ve oluşturulan faturanın alınmaması durumunda ceza uygulanan bir fatura türüdür. e-Fatura uygulaması için ceza uygulanabilecek usulsüz uygulamalar şunlardır: 

  • e-Faturanın kanunen hiç düzenlenmemiş sayılması 
  • e-Faturanın müşteri tarafından alınmaması
  • e-Faturanın düzenleyen tarafından verilmemesi
  • e-Faturaya satılan ürün veya hizmetin gerçek meblağından farklı meblağlar yazılmış olması
  • Satıcı tarafından düzenlenen e-faturanın aslı ile örneği arasında uyuşmazlık olması 
  • Elektronik belge olarak düzenlenmesi gereken e-faturanın, Maliye Bakanlığı tarafından belirtilmiş olduğu zorunlu durumlar dışında kağıt üzerinde düzenlenmesi

Bu durumların durumlar tespit edilirse internetten olmayan diğer satışlar gibi 2022 yılı için her bir belgede asgari 500 TL usulsüzlük cezası kesilir.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.