Birçok şirket, büyüklüğünden bağımsız olarak gelir giderlerini, ön muhasebe ve cari hesaplarını Excel programı ile takip ediyor. Excel, kullanmayı bilenler için oldukça işlevsel olmakla birlikte online ön muhasebe programları, daha az efor ile daha çok verim almanızı sağlıyor. Peki neden Excel yerine ön muhasebe programları kullanmalısınız? Bu yazıda anlattık.

Excel kullanırken karşılaşabileceğiniz problemler

 • Excel’i iyi kullanabilmek, oldukça önemli ve büyük bir meziyettir. Birçok kursu ve öğrenim şekli olan tıpkı programlama dilleri gibi deneyim gerektirir. Üstelik ileri seviye Excel bilgisine sahip olmak için bir programlama diline hakim olmanız gerekir. Excel’le ilgili bilgi ve deneyimleri hakkında konuşan birçok insan Excel’de oldukça iyi olduklarını ileri sürseler de bu program düşünülenden çok daha karmaşıktır.
 • İşletmelerin ihtiyaç duyduğu tabloları oluşturmak uzun uğraşlar gerektirir. Fatura takibi ve gider raporları gibi raporların oluşturulmasına önemli bir zaman ayırmalısınız. Veri tabanına bağlı değilseniz, tablolarınızın içeriğindeki bilgileri düzenli olarak güncellemeniz gerekecektir.
 • Excel’de veriler kolaylıkla değiştirilebilir. Bu nedenle iyi niyetli olmayan kişiler tarafından değiştirilmeye açıktır.
 • Bir veri dosyası çok büyük olduğunda, özellikle tüm veriler tek bir dosyadaysa, Excel programının çok yavaş çalışmasına neden olabilir. Verileri daha küçük dosyalara ayırmaya çalışmak, bazılarının kaybolmasına veya yanlış yerleştirilmesine neden olabilir. Excel kullanıcı dostu değildir ve uygulama, kesinlikten ödün veren kesin olmayan hesaplamalar kullanarak çok büyük sayıları yuvarlar.
 • Excel ayrıca diğer iş sistemleriyle tam olarak entegre olmayan bağımsız bir uygulamadır ve yeterli kontrol sağlamaz.
 • Çalışanlar Excel’de manuel olarak her değişiklik yaptığında, hata yapma ve doğruluktan ödün verme riski vardır. Üstelik bu hataları tespit etmek de zordur. 
 • Belgeleriniz, birden fazla veri, fikir ve dosya alışverişinin sonucu ortaya çıkar. Eğer şirket farklı lokasyonlarda ofislere sahipse, ekip üyeleri bir arada değilse, elektronik tablolarda depolanan verileri değiştirmenin tek yolu e-postadır. Böyle bir değiş tokuş yöntemi de tekrara ve yanlış bilgi girişine neden olabilir.

Online ön muhasebe programlarının işinize çok yarayacak fonksiyonları

 • Programlardaki genel bakış panelleri, şirketinizin anlık finansal durumunu kolaylıkla görmenizi sağlar.
 • Muhasebe yazılımının herhangi bir geleneksel muhasebe sistemine göre en belirgin avantajı, muhasebe yazılımının verilerinize istediğiniz zaman ve istediğiniz cihazdan erişmenize izin vermesidir. Çevrimiçi muhasebe yazılımını dizüstü bilgisayarınızdan, tabletinizden ve cep telefonunuzdan kolayca kullanabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan internete bağlı bir cihaz ve bir tarayıcı veya mobil uygulamadır. Her büyüklükteki işletme için bunun bir ton artı yönü var. Örneğin hareket halindeyken doğrudan cep telefonunuzdan fatura oluşturabilir ve gönderebilirsiniz. Veya sadece birkaç tıklamayla mali tabloları ve raporları oluşturabilir, görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.
 • Muhasebe yazılımının temel avantajlarından biri, herkesin gerçek zamanlı muhasebe ve finansal verilere erişmesidir. Yani çalışanlarınızın tek yapması gereken platforma giriş yapmak ve ne yapmaları gerekiyorsa onu yapmak. Birden fazla kullanıcı, birbirlerinin işine engel olmadan gerçek zamanlı olarak aynı muhasebe verileri üzerinde çalışabilir.
 • Muhasebe programları tüm muhasebe verilerinizin bulut sisteminde güvenli bir şekilde korunmasını sağlar. Bu, verilerinizin üst düzey şifreleme algoritmalarının katmanları altında saklandığı ve bu da onu ofis rafında veya excel dosyasında tutmaktan çok daha güvenli hale getirdiği anlamına gelir. Tabii ki bulut sisteminin en iyi yanı, tüm verilerinizin her zaman senkronize edilmesidir. Yani veriler sadece daha güvende değil, aynı zamanda sürekli taze tutulur.

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz. Pazarlama planı nedir?