Zaman yönetimi, normal şartlar altında nereden nasıl çalıştığımızdan ziyade verimlilik başlığı ile ilişkilendirerek incelediğimiz bir konu. Ancak bu aralar, Covid-19 salgını ile yeniden belirlenen yaşam ve çalışma şartları ile zaman yönetiminin çerçevesini de baştan çiziyoruz. Peki böylesine olağanüstü bir dönemde evden çalışırken zamanı nasıl yönetebiliriz?

Evden çalışırken zamanı yönetme konusunu virüsten bağımsız ele alıp bugünlere uyarlamak gayet mümkün. Yine de Koronavirüs öncesi uzaktan çalışma ile Koronavirüs sonrası uzaktan çalışma arasındaki en önemli ayrımı tanımlarsak daha kolay yol alabiliriz. Bizce en büyük fark, bugünkü denklemde belirsizlik ve endişenin de büyük bir yere sahip olması.

Peki bu şartlarda evden çalışırken zamanı nasıl en verimli şekilde yönetebiliriz? İşte işimiz hangi sektörden olursa bu eşsiz zamanda evden çalışırken zaman yönetimini kolaylaştıran ipuçları:

Toplantılar artabilir, sakin olun.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca müşterilerinizle yaptığınız toplantılarda ve bilgisayar başında geçirdiğiniz sürede artış olmuş olabilir. Ofisteki organik sohbetler ve yolda harcanan yorgun saatler olmadan daha çok iş hallediyor olabilirsiniz. Bu sırada kimi zaman planlı kimi zaman doğaçlama sanal toplantılara katılıyorsunuz. Kimsenin önceden tahmin edemeyeceği şartlar altında çalışıyorsunuz, kendinize alışmak için zaman tanıyın.

Sınırlarınızı belirleyin.

Sınır belirleme becerilerinizi geliştirin. Hem iş arkadaşlarınız hem de evde birlikte yaşadığınız bireylere ne zaman, nasıl çalıştığınızı bildirin. Özellikle yaşam alanınızı paylaştığınız kişileri alanınız ve çalışma saatleriniz hakkında bilgilendirmeniz takviminizi daha kolay yönetmenize yardım eder. Hazırlıksız çağrılar ve iş talepleri için yöneticilerinizle anlaşmanız da sorumluluklarınıza daha iyi konsantre olmanızı sağlar.

Evde profesyonel bir çalışma ortamı yaratmanın incelikleri

Suçluluk hissinden kurtulun.

Uzaktan çalışma konusu gündeme gelince yöneticiler, çalışanlarının sistemi kötüye kullanıp kullanmadıklarından emin olmak ister. Gerçekte ofiste olduğundan daha fazla çalışsanız da bunu kanıtlamanız gerektiği hissine kapılarak panik olabilirsiniz. Halbuki nasıl iş yerindeyken ofis saatleri tamamlandığı an kimse sizi sorgulayamazsa evden çalışırken de günlük programınızı tamamladıysanız aynı dinlenme özgürlüğüne sahipsiniz. Özetle, gerçekten çalıştığınızı göstermek için kendinizi tüketmeyin. Bunun yerine projelerinizin çıktısına ve görünürlüğüne odaklanın.

Enerji yönetimine öncelik verin. 

Hem kendinizin hem de ekip arkadaşlarınızın enerjisine duyarlı olmak herkesin daha verimli çalışmasına yardım eder. En üretken ve odaklandığınız zamanları siz biliyorsunuz, işlerinizi önceliklendirirken o saatlere dikkat edin, yeterli. Takviminizi bu enerjik zamanlara uyacak şekilde planlayın. Ayrıca sizin enerjik zamanınızla ekip arkadaşlarınızın enerjik zamanlarının kesişimini bulup takım çalışması için buna göre koordine olabilirsiniz. Tüm bunları yaparken ortak bir alanı paylaştığınız kişilere olan sorumluluklarınızı ve kişisel ihtiyaçlarınızı da ihmal etmeyin. 

Şefkatle yol gösterin. 

Eğer bir yöneticiyseniz bu stresli zamanlarda daha merhametli ve iyi niyetli olmaya çalışın ve çalışanlarınıza her koşulda destek verin. Çünkü çalışanlarınız, uzaktan çalışırken işlerindeki performansları düşse de yükselse de en önemli değeriniz. Bu zamanlarda ekibinizin endişeli hissetmesi yerine daha güvenilir bir alanda çalışmaya devam etmesi gerekiyor. Çünkü artık iş ve performans kaygısından daha kuvvetli, daha yaşamsal kaygılarla mücadele edilen bir dönemdeyiz. Zamana ve mahremiyete saygı gösterip ancak rahatken ulaşılabilecek üretkenliğe ve istikrara yer açın. Diğer yandan çalışma hayatını tamamen teknolojiye bağladığımız bu dönemde çalışanlarınıza sistemli bir şekilde iş atamak, performanslarını takip etmek ve onların da yaptıkları işleri görünebilir kılmalarını sağlamak için personel mesai takip programımızı iş hayatınıza entegre edebilirsiniz.

Uzaktan çalışanlar nasıl motive edilir?

Daha faza ipucu için: Evden Çalışmanın İncelikleri yazı dizisi


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.