Covid-19’un belirlediği yeni şartlar evden çalışmayı her zamankinden daha popüler hale getirdi. Uzaktan çalışma, bu yöntemi ilk kez deneyimleyenler için biraz zorlayıcı olabilir. Bu yazıda evden çalışırken nelere dikkat edebileceğinizden bahsettik.

Evden çalışırken üretken kalmak için hangi hatalardan kaçınmalısınız?

1. Konuşmak gerektiğinde yazmayı tercih etmek

Uzaktan çalışmanın en büyük zorluklarından biri iletişim. Bilgi akışı, evden çalışırken ofistekine göre biraz yavaşlar. Ancak dijital engeller, aynı zamanda dijital geçitlere de dönüşebilir. E-postalardaki yazı dili karşılıklı anlaşmayı zorlaştırdığında görüntülü görüşme uygulamalarına geçiş yapabilirsiniz. Zamanla hangi durumda bir kısa mesajın, hangi durumda e-posta yazmanın ve ne zaman kısa bir telefon görüşmesinin en optimum çözüm olduğuna karar verebileceksiniz.

2. Sosyal izolasyon 

Evden çalışmanın bir başka zorluğu da kendini işe kaptırıp sosyal hayatı sınırlamak. Her ne kadar sosyal mesafenin zorunluluk olduğu bir dönemden geçiyor da olsak kendinizi işe boğup her şeyden tecrit etmeyin. Fiziksel olarak görüşemeseniz bile, hem sevdikleriniz hem de iş arkadaşlarınızla online olarak sık sık bir araya gelin. Özelikle iş arkadaşlarınızla telefon veya video konferans yoluyla günlük kısa toplantılar yaparak hem işler hakkında birbirinizi güncelleyebilirsiniz hem de iş dışındaki gelişmeleri paylaşıp sosyalleşebilirsiniz.

3. Rutinlerinizi ihmal etmek 

Günü planlamayı ihmal ederseniz kendinizi sık sık kucağınızla laptop ve üzerinizde pijamalar kanepeye uzanmış esneyip dururken bulabilirsiniz. Bu rahatlık başta cazip görünse de sürdürülebilir değildir ve zamanla verimliliğinizi düşürür. Rutin bir programınız olduğunda hem işler zamanında yetişir hem de motivasyonunuz daha yüksek olur. Bu yüzden her gün aynı saatte uyanıp işe aynı saatte başlamanızı, yapacaklarınızı da önceden haftalık olarak belirlemenizi öneririz. Elbette iyi işleyen bir programın olmazsa olmazlarından biri de iyi düzenlenmiş bir çalışma ortamıdır. Evinizde profesyonel bir çalışma alanı oluşturmak ile ilgili ipuçları için şu yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Evden çalışma nasıl organize edilir?

Evden çalışırken dikkatinizi toplamak için 5 öneri

4. Hareketsizlik

Evden çalışmak ofisten çalışmaktan çok daha rahattır ancak işi gidip gelirken, merdivenleri inip çıkarken ya da en basitinden bir kahve almaya giderken harcadığınız fiziksel eforu da ortadan kaldırır. Evden çalışırken standart bir ofis gününde yaptığınız fiziksel aktiviteyi özleyebilirsiniz. İlk önerimiz, evdeki çalışmalarınıza sık sık ara verip vücudunuzu esnetmeniz. İkinci önerimiz, bu molalardan birini uzun tutup varsa bahçede, belki apartmanın etrafında, hiç olmazsa  evin içinde küçük bir yürüyüş turuna çevirmeniz. Fiziksel aktiviteler, motivasyonunuzla birlikte konsantrasyonunuzu da arttırır. 

5. İş ve özel yaşam arasına sınır çekmemek

Özel aramalar, WhatsApp mesajları veya Instagram’dan gelen bildirimler, ofiste geçen bir iş gününüz boyunca fazlaca vaktinizi almaz. Ev, tüm kişisel zamanınızı geçirdiğiniz yer olduğu için tüm bu dikkat dağıtıcı öğeler evden çalışırken sizi her zamankinden daha fazla oyalayabilir. Tam da bu nedenle varsa çocuklarınız, eşiniz ve tüm ev halkı da dahil olmak üzere kişisel yaşamınızı ilgilendiren her şeyi öz disiplin ve iradeniz ile işe ayırdığınız vaktin dışında tutmanızı öneririz. Aynı şekilde özel hayatınızla ilgilenirken de çok acil bir durum olmadıkça işle ilgilenmemeniz, zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Böylece iş ve özel yaşam arasındaki çizgiler netleşecektir.

Evden çalışırken özel hayat ve iş dengesini kurmak

Evden çalışırken zaman yönetimi nasıl olmalı?


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.