Koronavirüs (Covid-19) günlerinde, en güvenli çalışma yöntemi olduğu için birçok şirket evden çalışma yöntemini kullanmaya başladı. Virüs önceki haftalara göre daha yavaş da olsa hala yayılmaya devam ediyor. Böylesi olağanüstü bir dönemde sakin kalmak, hem özel hayatta hem de işte istikrarı yakalamak için neler yapmak gerek?

Uzaktan çalışma, pek çok açıdan esneklik sağladığı, ulaşım süresini ortadan kaldırarak daha fazla kaliteli zaman yarattığı ve üretkenliği genel olarak artırdığı için oldukça avantajlı bir çalışma yöntemi. Ancak bir yandan da işin nerede başlayıp nerede bittiği konusunda net olunamadığında iş ve yaşam dengesini bozma riskini de içinde barındırıyor. Özellikle şu ara tüm dünya ile birlikte deneyimlediğimiz bu belirsiz zamanlarda bu dengeyi korumak kolay değil. 

Evden çalışmanın incelikleri

İşte uzaktan daha motive çalışmak ve evden çalışırken iş-yaşam dengesini sağlamak için 11 ipucu:

Bir çalışma programı çıkarın.

Eviniz size ofistekinden daha rahat bir ortam sunar. Uzaktan çalışırken üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarmak ve iş gününüzün verimliliğini artırmak için günlük ve haftalık programlar oluşturun. Bu program sayesinde dikkatinizi elinizdeki işlere ve görevlere daha kolay odaklayacağınızı fark edeceksiniz. Ayrıca listeden üstünü çizdiğiniz her bir iş sizi daha çok motive edecek. 

Evden çalışırken hayatınızı kolaylaştıracak 10 öneri

Bir rutininiz olsun.

Yataktan kalkar kalkmaz çalışmaya başlamayın. Sizi yeni güne hazırlayacak bir rutin belirleyin. Duş, kahvaltı, belki yoga ya da meditasyon, belki biraz spor… Seçim tamamen size kalmış. Günün ilerleyen saatlerinde çalışırken daha çok verim alabilmek için kendinize iş gününe başlamadan ihtiyaç duyduğunuz vakti ayırın. 

Size özel bir çalışma alanı yaratın.

Evinizde yalnız mısınız yoksa aileniz ya da ev arkadaşlarınızla mı yaşıyorsunuz? İlgilenmeniz gereken bir hayvan dostunuz var mı? Evin en doğal ışık alan, en sesiz ve izole alanı neresi? Oraya iş için ihtiyaç duyduğunuz tüm gereçleri sığdırabiliyor musunuz? Bu alan yöneticileriniz, iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizle videolu görüşme yapmak için elverişli mi? Tüm bu soruları cevaplayarak ihtiyacınıza uygun bir çalışma alanı oluşturun ve orayı yalnızca çalışmak için kullanın. 

Evde profesyonel bir çalışma ortamı yaratmanın incelikleri

Çocuklu evde uzaktan çalışma rehberi

Yeterli sıklıkta ara verin.

Uzmanlar, hem gözlerinizi dinlendirmek hem bacaklarınızı açmak hem de vücudunuzu esnetmek için her 30 dakikada bir bilgisayar başından kalkmanızı öneriyor. Molalarla birlikte, yemek yemeseniz bile mutlaka uzun bir öğle arasına çıkın. Bu molalar sürekli çalışıyor gibi hissetmenizin de önüne geçip uzun vadede verimliliği korumanıza yardımcı olacaktır. 

Doğru iletişim araçları ve uygulamalardan faydalanın. 

İş gününü gereksiz detaylarla daha da karmaşık hale getirmemek için daha kolay organize olmanızı sağlayacak takvim ve online iletişim uygulamaları ile pratik proje takip programlarını ve hayatınızı kolaylaştıracak muhasebe programlarını kullanın. 

Muhasebe süreçleri evden nasıl yönetilir?

Evden e-fatura nasıl kesilir?


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.