Evde kullanacağınız internet aboneliği için hangi internet servis sağlayıcısını (ISS), hangi internet paketini ya da tarifeyi seçeceğinize nasıl karar vermelisiniz? Bu süreçte hız ve kota ne kadar önemlidir?

Tarife seçiminde hız (megabit ve mbps) ve kota (adil kullanım kotası), fiyat bilgisiyle birlikte en ayırt edici değişkenlerin başında geliyor. Peki internet seçiminde hız ve kotada nelere dikkat etmeli? Bu yazıda detaylarıyla anlattık.

Megabit, Megabyte ve Mbps nedir, bağlantınızın asıl etkiler?

Megabit (Mb): Megabit, bir bilgi transferi birimidir. Bit’ler elektronik aletlerdeki bilgiyi (dizi, film, oyun, yazı veya program) oluşturan ve tanımlayan en küçük veri birimidir. 1 Megabit, 1024 kilobite (Kb) denk gelir. İnternette izlediğiniz film ve diziler ile dolaştığınız web sitelerini, internet bağlantınız üzerinden bilgisayarınıza ulaşan bit’ler aracılığıyla kullanırsınız.

Megabyte (MB): Megabyte, dosya boyutunu belirten veri birimidir. 1 byte, 8 bitten oluşur ve 1024 kilobyte (KB) eder. Şöyle bir eşitlik söz konusudur:

1 Megabyte (MB) = 8 Megabit (Mb) = 128 Kilobyte (KB)

Mbps (MB): Mbps, ‘Megabits per second / Saniye başına megabit’ demektir ve veri hızını belirtmek için kullanılan bir hız ölçüm değeridir. 

Mbps nasıl hesaplanır?

Az önce verdiğimiz bilgilerden hareketle internet hızını anlayabilmeniz için şu eşitlikleri sunabiliriz:

  • 1 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 1 Mb = 1/8 MB = 128 Kilobyte
  • 2 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 2 Mb =  1/4 MB = 256 Kilobyte
  • 4 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 4 Mb = 1/2 MB = 512 Kilobyte
  • 8 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 8 Mb = 1 Megabyte
  • 16 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 16 Mb = 2 Megabyte

Bu eşitlikleri anlayınca Mbps hesaplama işlemi de oldukça kolaylaşır. 

Mesela internet hızımızın 8 Mbps diyelim. Bu hızı Kbps’a çevirmek için 8’i 8 ile çarpıp işlem sonucunda 8192 Kbps elde ederiz. Kbps değerini de 8’e bölünce de ortaya saniye başına kilobyte çıkar. Bu da 1024 KBps’dir. Yani internetimizle saniye başına yaptığımız indirme 1 MB’lık veriye denktir.

Başka bir örnek düşünecek olursak 1000 Mbps bağlantımız 1 GB’lik bir dosyayı indirmek 8 saniyemizi alacaktır.

İnternet hızı ile video kalitesinin bağlantısı

İster Netflix, BluTV benzeri bir platform kullanın, ister YouTube videoları açın,  video akışı, maksimum bant genişliğini kullanır. Örneğin Netflix, 1080p videolar için yaklaşık 5 Mbps kullanırken 4K videolar için 25 Mbps’ı tavsiye eder. YouTube ise birçok videoyu 60fps’de oynattığı ve 1080p 60fps’de yaklaşık 7 Mbps kullandığı için biraz daha yüksektir. Bir YouTube videosu ortalama 7 Mbps’dir. Önceden ara bellek içerişine alarak oynatma yaptığından YouTube bağlantınızı en üst seviyeye çıkarmak için çabalar. Yeterli bant genişliğiniz yoksa YouTube 1 Mbps bağlantıda bile video izleyebilmeniz için video kalitesini 480p 30fps’ye ya da altına çeker. Netflix de benzer şekilde kaliteyi sahip olduğunuz hıza ayarlar. Eğer aynı anda çalışan birden çok cihazınız varsa modeminiz bu trafiği dengeleyip bir akış ayarı yapar.

Kısacası, video akışı mümkün olduğunca fazla bant genişliği kullandığı için bağlantınızın ne kadar hızlı olduğu o kadar da önemli değildir. Hemen hemen her platformdan video izleyebilirsiniz. Ancak elbette bant genişliğiniz yükseldikçe daha yüksek kalitede video oynatmanıza katkı sağlayacaktır.

İnternet kalitesi nasıl olmalı?

Tüm bu bilgilerin ışığında, standart ya da yavaş bir internet hızıyla web’de rahatça gezinebileceğinizi, günlük online işlerinizin birçoğunu gerçekleştirebileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak evinizde interneti kullanan birkaç kişi varsa, sık sık görüntülü arama yapıyor, büyük dosyalar indiriyor ya da yüklüyor, Steam’de oyun oynuyor, video izleme-indirme işlemleri yapıyor ve izlediğiniz içeriklerde HD kalitesi arıyorsanız yüksek bant genişliği sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Böylesi bir ortamda kişi başına en az 10 Mbps en idealidir. Ayrıca yüksek bant genişliği için, tek seferde daha büyük miktarda veri aktarabilen fiber bağlantılar sunan bir ISS seçebilirsiniz. 


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.