Artık Estonya devleti tarafından sağlanan e-residency kartı ile Avrupa’nın önemli ülkelerinden Estonya’da şirket kurmak oldukça kolay. Peki e-residency kartı nedir? Nasıl alınır? Estonya’da şirket kurmak için hangi adımları takip etmek gerekir ve Estonya’da iş kurmanın avantajları nelerdir

Estonya, ekonomisini canlandırmak için start-up’ları ve girişimcileri kendine çekecek bir hizmet geliştirdi: e-Residency kartı ile Estonya’da şirket kurma. Ülkemizde Estonya’nın sağladığı teşvik ve fırsatlara olan ilgi büyürken biz de bu ülkede şirket kurmak için bilmeniz gerekenleri derledik.

Estonya’da şirket kurmak

Estonya’nın e-residency yani dijital vatandaşlık programları, burada şirket kurmayı popüler hale getirdi. Daha az vergi ödenen bir iş modelinin geliştirildiği bu programlar ile birçok işlem de internet üzerinden yapılıyor. Özellikle kurumlar vergisi üzerinde sağladığı avantajlar ile dikkat çeken e-residency, başka ne avantajlar sağlıyor? Neden Türkiye’de yaptığınız faaliyetler için Estonya’da şirket kurmalısınız? Estonya’da şirket kurarak hangi maliyetlerden avantaj elde edersiniz? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Estonya’da e-resident olmanın koşulları

Estonya’da nasıl e-resident olunur? Estonya’da şirket kurmak için öncelikle e-vatandaş olmalısınız. Bunun için de e-residency başvurusu yapmanız gerekiyor. (e-Residency bir vatandaşlık programı değil.) Estonya’da şirket kurmak için şu bilgi ve belgeleri sunmanız gerekiyor:

 • Kimlik bilgileri
 • İletişim bilgileri
 • Pasaport bilgileri 
 • Fotoğraf (4×5 cm) 
 • Başvuru nedeni şirket kurma ise iş planı 
 • Ek bilgiler (sosyal medya hesapları)

Belgeleri verdikten sonra işleyen süreç 

 • Başvuru sırasında devlete 120 Euro ödüyorsunuz.
 • Başvurunuz 1-2 ay içinde inceleniyor.
 • Başvurunuz onaylanınca e-mail ile bilgilendiriliyorsunuz.
 • Pasaportunuzu da yanınıza alarak Estonya Konsolosluğu’na şahsen gidiyorsunuz. Konsoloslukta dijital ID’nizi (kimlik kartınız) ve bilgisayara bağlayacağınız USB aparatının da içinde olduğu “Hoş geldin” paketini alıyorsunuz. Bu kimliği, Türkiye’deki e-imza ve mali mühür gibi düşünebilirsiniz.
 • Bilgisayarınıza belirtilen programları kurduktan sonra dijital kimliğinizi, paketten çıkan pini kullanarak aktif hale getirebilir ve tüm online resmi işlemlerinizde kullanabilirsiniz. 

Estonya’da şirket kurmanın maliyeti

Şirketinizi limited ya da tek ortaklı olarak kurduktan sonra Estonya’da bir adrese ihtiyacınız var. Dilerseniz sanal ofislerden de faydalanabilirsiniz. Şirket kuruluşu için minimum 2500 Euro’luk bir sermayeniz olmalı. Unvan ve faaliyet alanını belirledikten sonra devlete bir de 190 Euro’luk bir vergi ödemelisiniz. Tüm bu aşamalar için dilerseniz içinde aylık raporlama, muhasebe ve beyanname hizmetinin de olduğu hizmet paketleri sunan danışman şirketlerden yardım alabilirsiniz. Bu şirketlere de aylık 50 ile 200 Euro arasında bir rakam ödemeniz gerekecek. Bu bedele %20 oranında KDV’nin de dahil olduğunu not edelim. Estonya’da şirket kurmak kolay ancak kapatmak 7-8 ayı bulabilen tasfiye süreleri nedeniyle o kadar da kolay sayılmaz.

Estonya’da vergilendirme sistemi

Estonya, dünyadaki en rekabetçi vergi sistemlerinden birine sahip. Estonya’da devlet, uygulanan kurumlar vergisi sistemi gereği girişimcilerden yatırıma dönüştürdükleri yıllık gelirleri için veya şirket hesabından çıkarmadıkları gelirler için bir vergi talep etmiyor. Şirketten çıkartılan gelirler (kar payı dağıtımı) için ise vergi yalnızca %20 oranında ödeniyor. Estonya, işte bu nedenle iş sahiplerine önemli yatırım avantajı sunuyor. Bu açıdan bakarsak Estonya’da şirket sahibi olmanın sıradan bir off-shore şirket sahibi olmaktan daha prestijli olduğunu söyleyebiliriz. Estonya’da kurduğunuz şirket ile pek çok alanda vergi ödemeden yatırım yapabilirsiniz.

Estonya’nın AB avantajı

Estonya’da şirket kurmanın bir diğer avantajı da, dünyanın en büyük ekonomik pazarı olan Avrupa Birliği ile ortak bir pazara sahip olmasıdır. Estonya’da şirket sahibi olmak, Avrupa Birliği’ndeki 500 milyon tüketiciye erişebilmek anlamına geliyor. Estonya’da kurduğunuz şirketiniz sayesinde tıpkı Türkiye’de bir şehirden diğerine ürün satar gibi Avrupa Birliği içindeki tüm ülkelerle gümrüksüz şekilde ticaret yapabilirsiniz. Eğer Amazon ve benzeri online pazar yerlerinde satış yapan bir girişimciyseniz Estonya’da şirket kurarak 500 milyonluk Avrupa pazarına ürün sunabilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.