Organizasyonunuzdaki kaynakları kolayca ölçülebilir, kontrol edilebilir ve planlanabilir hale getirmek için ilk adımı atıp bir ERP çözümü kullanmaya karar verdiniz, tebrikler. Peki sizin için en doğru ERP sistemini nelere göre seçmelisiniz? 

Bir kere kurulduktan sonra işletmenizin omurgası haline geldiği için, sizin için en uygun ERP sistemini seçmeniz çok önemli. Birçok rakibinizin olduğu bir ekosistemde daima önde ve güncel kalabilmek için, ERP sisteminizin de dünyayla entegre, değişimi yakalayan bir yazılım olması gerekiyor. Bu yazıda, ERP sistemi seçerken dikkat etmeniz gereken faktörlerden bahsedeceğiz.

1. ERP seçim ekibi

Doğru ERP yazılımını seçmesi için, işletmenizin ilgili yöneticilerinden oluşan bir ekip kurmalısınız. İşletmenin ihtiyaçlarını ve hedeflerini bilen, en efektif yazılımı araştırma işi için vakit ayıracak, şirketin ciddi bir dönüşümün arifesinde olduğunu anlayarak kararlılık gösterecek, gerektiğinde hızlıca karar alabilecek bir ekip, işinizi oldukça kolaylaştırır.

2. İşletmenin ihtiyaçlarına göre ölçeklenebilir bir ürün

ERP sisteminin başarısı, büyük oranda yazılımın işletmeye uygunluğuna bağlıdır. Örneğin, küçük ya da orta ölçekli bir işletme için fazla kapsamlı bir ERP sistemi seçilirse, uygulama konusunda sorunlar yaşanabilir. En doğrusu, tıpkı bir terzinin kişiye özel olarak diktiği elbise gibi, işletmenin gereksinimlerine göre ölçeklenebilir bir ERP yazılımıdır. Bu esnekliği sağlamayan ya da teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan bir ERP yazılımı size hem vakit hem de nakit kaybettirir.

3. Yazılım firmasının proje ekibi ve tecrübesi

ERP sistemini aldığınız firma, size yalnızca ürün satan bir firma değildir. Bu firmayla sık sık iletişim kuracağınızı hatırlatmak isteriz. İşte bu yüzden bu firmanın proje ekibiyle aynı dili konuşmanız, sizin sektörünüzle ilgili bilgi birikimlerinin ve tecrübelerinin olması çok önemlidir. Sizin sektörünüzde uygulanıp başarılı olmuş yazılımlar üreten, yani iş süreçlerinizi anlayan, ona uygun çözümler sunan bir firma, tercih sebebiniz olmalıdır.


Bu yazı da ilginizi çekebilir:

ERP nedir, şirketler için önemi ve avantajları nelerdir?


Kârlılığınızı artıracak bir ERP çözümüne ihtiyacınız varsa işletmenize en uygun Mikro yazılımını seçmek için tıklayın.