Elle iade faturası nedir? Elle iade faturası nasıl kesilir? İade faturası ile ilgili tüm sorularınızın cevabı bu yazıda.

İade faturası nedir?

Müşterinin aldığı malı satıcıya iade etmesi halinde düzenlenen belgeye iade faturası denir. Müşteri bir malın isterse tamamını isterse bir kısmını iade edebilir. İşte bu durumda iade faturası bu iki hamleyi de mümkün kılar. 

İade faturası ne zaman düzenlenir?

Adı ‘iade faturası’ olsa da aslında bu belge bir fatura türü olarak sayılmaz. Zira bir malın satımı, üretimi veya temini sonucu düzenlenmez. Tam tersine satın alma, üretim veya temin sonrası alıcının malın tamamını veya bir kısmını kabul etmemesi ya da bir nedenden ötürü iade etmek istemesi halinde kesilir. İade faturasını kim keser, sorusunun cevabı alıcıdır. Malı kabul etmediğini belirten alıcı, böylece işlemini muhasebeleştirmiş olur. İade faturası, yanlış fatura kesildiğinde de düzenlenir. Yanlışı düzeltmek için hazırlanan iade faturasından sonra ürün iade edilir ve doğru faturayla yeniden alınır.

İade faturasını gerektiren durum örneği

Bir iade faturası örneği ile açıklayarak daha iyi anlatabiliriz. Diyelim ki işletmenizle bir üreticiden 5 birim ürün aldınız. Ardından, bir nedenle bu ürünün 3 birimini veya 5’ini birden satıcıya iade etmeye karar verdiniz. İşte iadenizi, bir iade faturası hazırlayarak belgeleyebilirsiniz. Böylece işleminiz de muhasebeleşmiş olacak.

İade faturasında bulunması gereken bilgiler

İade faturasında şu bilgiler bulunmalıdır:

 • Satıcının faturasındaki seri numarası ve tarihi 
 • İade edilen malın miktarı
 • İade edilen malın birim bedeli
 • İade edilen malın toplam bedeli

Elle iade faturası nasıl kesilir? Elle iade faturası düzenlerken nelere dikkat edilmelidir?

 • Faturanın görünür bir yerinde “İade Faturasıdır” ibaresi olmalıdır.
 • İade faturası kesmek için satış faturası koçanı kullanılır ancak iade faturasının ayrı bir koçanı yoktur.
 • İade faturasının Maliye Bakanlığı onaylı ya da noter tasdikli olması gerekir.
 • İade faturasını satın alımı gerçekleştiren alıcı, satıcıya hitaben keser.
 • İade faturasındaki mal bedeli, satın alma sırasında kesilen faturadaki mal fiyatıyla aynı olmalıdır. Çünkü ürün alındığı fiyattan iade edilir. Malın sadece bir kısmı iade ediliyorsa ilk faturadaki birim fiyatına bakılır ve iade edilecek kısmın karşılığı hesaplanıp bu bedelin iadesi yapılır. 
 • Malın iade edilebilen maksimum miktarı, malın tamamı olabilir. 5 birim mal alındıysa 6 birim iade edilemez.
 • Asıl faturadaki tüm şartlar iade faturasındaki şartlarla tamamen aynı olmalıdır.
 • Bir iade faturasının açık veya kapalı kesilmesi, alıcı ile satıcı arasındaki ticari ilişkiye bağlıdır.

Mikro Yazılım programları ile fatura düzenlemek çok kolay

Şirketinize uygun farklı Mikro Yazılım programları ile perakende ya da normal satış faturası oluşturabileceğinizi, belgelerinizi kaydedebileceğinizi, hızlı gider fişi veya da detaylı alış faturalarından faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Ayrıca hızlı fatura şablonu ile şirketinize özel fatura formatları oluşturup dilediğiniz faturayı zahmetsizce yazdırıp gönderebilirsiniz. Dilerseniz alış ve satış faturalarından tek tuşla iade faturası da oluşturabilir, proforma faturanızı tek tuşla satış faturasına dönüştürebilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.