Vergi levhasına çevrimiçi başvurmanızı ve başvuru takibi yapmanızı sağlayan e-vergi levhası nedir, kim nasıl e-vergi levhasına başvurabilir? Hepsini anlattık.

e-Vergi levhası nedir?

Vergi levhası, Maliye Bakanlığı’nın vergiyi şeffaf biçimde toplamak amacıyla hazırlayıp  uyguladığı sistemin bir parçası olan, vergi tarhına temel olan kazanç miktarları ile bunlara isabet eden vergi tutarlarını gösteren, vergi mükelleflerinin bulundurmasının zorunlu olduğu belgeye denir. Vergi levhasının şekil ve içeriği Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. e-Vergi levhası, vergi levhasının online başvuru ile edinilmesi itibarıyla kullanılan bir ifade olup bildiğimiz vergi levhasından farksızdır. Başka bir belge değildir. Vergi levhası sistemi, devletin vatandaşına sunduğu hizmetlerin karşılığında tahsil ettiği vergileri tespit edip toplamak için oluşturduğu sistemin bir sonucu olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kimler vergi levhası bulundurmak zorundadır?

Vergi levhası bulundurmak zorunda olanları listeleyelim:

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), vergi levhasını Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi beyannamelerindeki verilere göre oluşturur. Vergi levhasının bulundurulması zorunlu iken asılması artık zorunluluktan çıkmıştır.

Vergi levhasında bulunması zorunlu olan bilgiler nelerdir?

Vergi levhasında şirket mükellefinin aşağıdaki bilgileri bulunur: 

 • Ad ve soyadı
 • Ticaret unvanı
 • İşin başlangıcı ve faaliyeti ile ilgili bilgiler
 • Vergi dairesi
 • Açık adres
 • Vergi türü
 • Vergi sicil numarası
 • TC kimlik numarası 
 • İlgili takvim yılı

Online vergi levhası başvurusu nasıl yapılır?

Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) denetimindeki e-vergi levhasını almak için Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi beyannamelerinin online olarak GİB’e ibraz edilmesi kafidir. Bu ibrazın sonrasında vergi mükellefinin kaydı oluşur ve internetten barkodlu e-vergi levhası çıktısı alınır. 

Online vergi levhası sorgulaması ve vergi levhası takibi

Online vergi levhası başvurunuzu iki yöntemle kolaya takip edebilirsiniz:

 1. GİB üzerinden vergi levhası sorgulaması ve takibi: GİB İnternet Vergi Dairesi’nin giriş ekranına vergi kimlik ve TC kimlik numaranız ile il ve vergi dairesi adres bilgilerini girip “sorgula” butonuna tıklayın. Böylece online vergi levhası başvurunuzun aşamasını göreceksiniz
 2. e-Devlet üzerinden vergi levhası sorgulaması ve takibi: e-Devlet sistemine giriş yapıp “e-Vergi sorgulama” sayfasındaki alanları doldurun. Ardından “sorgula” butonuna tıklayın ve vergi levhası başvurunuzun hangi aşamada olduğunu kolayca görün.

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.