e-Müstahsil makbuzunun ne olduğunu, kimler tarafından nasıl kullanabileceğini, nasıl kesileceğini ve kullanılınca elde edilecek avantajları bu yazıda anlattık. 

Müstahsil makbuzu nedir?

e-Müstahsil makbuzundan önce müstahsil makbuzunun ne olduğunu hatırlayalım: 

3 maddede müstahsil makbuzu:

  • ‘Müstahsil’ kelimesi Arapçada ‘üretici’ demektir.
  • Muhasebe defteri tutmakla yükümlü çiftçi ve toptancıların, defter tutmayan çiftçi ve toptancılardan ürün alınca aldıkları ürün karşılığında düzenleyip kesmek zorunda oldukları ticari belgeye müstahsil makbuzu denmektedir.
  • İmzalanan belgenin kopyası makbuzu kesende kalırken belgenin aslını defter tutmayan çiftçi saklar.

e-Müstahsil makbuzu nedir?

İşte müstahsil makbuzu da, veri biçimi ile usul ve esaslarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) belirlediği, elektronik ortamda düzenlenip kesilen,  elektronik ortamda saklanan ve ibraz edilen, matbu müstahsil makbuzu ile aynı hukuki nitelikleri taşıyan bir belgedir. 

4 maddede e-müstahsil makbuzu:

  • 487 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği ile yürürlüğe girmiştir. 
  • e-MM’ olarak kısaltılır.
  • 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kullanıma açılmıştır.
  • e-Müstahsil makbuzunun kullanımı zorunlu değildir.

e-Müstahsil makbuzu nasıl kesilir?

e-Müstahsil makbuzunu, Mikro Yazılım’ın ticari programlarındaki ve e-müstahsil modülü ile kullanmaya başlayabilirsiniz. e-Müstahsil makbuzu uygulamasına e-Mikro ile hemen geçip müstahsil makbuzunuzu GİB’e uygun standartlarda elektronik ortamda raporlamaya başlamaya ne dersiniz? My e-Müstahsil Makbuzu servisinden faydalanmak için 0850 225 10 10 numaralı telefondan e-Mikro destek hattına ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

e-Müstahsil makbuzu neden avantajlıdır?

e-Müstahsil makbuzu, zahmetsizce arşivlenir. Ayrıca bu belgeye hızlıca dijital olarak olarak erişilebilir. Bununla birlikte uzun süreler saklanabilir ve baskı maliyetlerini ortadan kaldırır.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.