e-Ticaretin yükselişiyle birlikte önem kazanan uygulamalardan biri de elektronik imza oldu. Peki elektronik imza nedir, ne işe yarar? e-İmza almak için hangi evraklar gerekir? Detaylar yazımızda.

e-İmza nedir?

Elektronik imza, kısa adıyla e-İmza, bir elektronik veriye eklenen veya elektronik yani sayısal verilerle mantık üzerinden kurulmuş bir bağlantısı olan, farklı harf, karakter ve sembollerden oluşan elektronik veriye denir. Elektronik ortamda hazırlanıp kullanılan e-imza, ıslak imza yerine kullanılır. Yazılı evraka el ile atılan imza kadar güvenli olan e-imza, imzalanmış veriyi kimin imzaladığını ve bu belgenin güvenilirliğini tespit eder. e-Ticaret hacmiyle birlikte e-imza kullanımı da artmıştır.

e-İmza nasıl alınır?

e-İmza, dijital belgelere atılan imzanın o imzayı atan kişiye ait olduğunu doğrular. Böylece belgenin ve verilerin izinsiz olarak değiştirilmesini, silinmesini veya onlara ekleme yapılmasını önler. Peki e-imza nasıl alınır? e-İmza, bir e-sertifika hizmet sağlayıcısından temin edilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun onaylamış olduğu Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları listesine http://www.btk.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. e-İmza başvurunuzu da bireysel veya kurumsal olarak gerçekleştirebilirsiniz.

e-İmza Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bireysel e-İmza başvurusu için hangi belgeler gerekir? 

 • T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve geçerli resmi kimlik belgesinin aslı
 • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ve başvuru formu

Kurumsal e-İmza için hangi belgeler gerekir?

 • Ticaret Sicil Memurluklarından son 6 ay içinde aldığınız faaliyet belgesinin aslı
 • T.C. kimlik numarası bulunan bir nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve geçerli resmi kimlik belgesinin aslı
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ve başvuru formu

e-İmza nasıl kullanılır? e-İmza kurulum nasıl yapılır?

Elektronik imzayı kullanabilmek için bir kart sürücü yazılımı kurulur. Bu yazılım, mobil imza ile tarafınıza gönderilen CD veya diğer materyallerin arasındadır. Aynı zamanda e-imzayı temin eden sağlayıcının internet sitesinden de indirilebilir. Bilgisayara kurulan yazılımla elektronik sertifikaya giriş yapılır. İşte bu giriş sonrasında sertifika artık kullanıma hazırdır.

e-İmza Appleti

e-İmza Appleti, web tarayıcı içinden çalışan bir yazılım parçasıdır. Elektronik imzalama işlemlerini yapmaya yarar. e-İmza Appleti,

 • Açık web sayfasında bir görsel veya tablo benzeri bir dörtgen içinde çalışır. Programlamayla yapılabilecek işlemleri gerçekleştirir. 
 • İndirildiği makineye bağlanarak veri alışverişinde bulunur.
 • Kullanıcıyla etkileşimli olarak çalışır. 

e-İmza Appleti hangi konfigürasyonları destekler? 

 • Java runtime environment (JRE) 1.6 ya da üzeri sürümler
 • Internet explorer 6 veya üzeri, Firefox 2 veya üzeri web tarayıcılar
 • Windows 2000/2003/XP/Vista, Linux, Macosx, Solaris Sparc işletim sistemleri
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde geçerli bir elektronik imza sertifikası

e-İmza ile başladığınız dijitalleşmeye e-dönüşüm sürecinin diğer unsurları ile devam etmeye ne dersiniz? E-fatura’dan e-irsaliyeye adım atmak isteyebileceğiniz tüm dijitalleşme süreçleri için Mikro Yazılım’ın hayatınızı kolaylaştıracak ürünlerine göz atın!


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.