e-Faturaya geçişin zorunlu olduğu bir sürece girdik. Bu yüzden kimlerin hangi koşulları taşırsa e-fatura mükellefi olduğunu bilmesi önem taşıyor. Peki Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) tebliği kapsamında e-fatura uygulamasını kullanarak fatura kesmek durumunda olan kişi ya da ticari kurumlar kimlerdir? Bu yazıda e-fatura mükellefiyetine ve nasıl sorgulanacağını anlattık.

e-Faturanın avantajlarını öğrenmek istiyor, e-dönüşüme katılmak istiyor fakat ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız ilgili yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

e-Fatura mükellefi

Şartlarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) belirlediği e-fatura uygulamasını kullanarak fatura kesmek zorunda olan tüm kişi ve ticari kurumlar e-fatura mükellefidir.

e-Fatura nedir?

Veri formatı ve standardı GİB tarafından belirlenen, Vergi Usul Kanunu (VUK) gereği bir faturada yer alması gereken bilgileri barındıran, satıcı ile alıcı arasındaki iletiminin GİB tarafından gerçekleştirildiği, matbu fatura ile eş değere sahip yasal belge, elektronik fatura yani e-faturadır. e-Faturanın tüm işlemleri kağıtsız, dijital ortamda yapılır.

e-Faturanın başlıca avantajları nelerdir?

 • e-Fatura alıcı ve satıcı arasında güvenli, vakit ve nakitten tasarruf ettiren, belli kural ve standartlara bağlı, takip edilebilir  bir faturalama sistemi kurar. Böylece tarafların mali ilişkisi de daha sağlıklı olur.
 • Kağıttan tasarrufu sağladığı için çevre dostudur.
 • Operasyonel yükleri azaltır. 
 • Çıktı alma, kargolama ve arşivleme masraflarını ortadan kaldırır.
 • Dünyanın her yerinden saniyeler içinde kesilip gönderilebilir, bu sayede mobilite ve pratiklik sağlar.
 • Arşivleme ve erişim kolaylığı sağlar. Kaybolma, tahrip olma riskini ortadan kaldırır.
 • Müşterilerin faturalarını anında görmesini sağladığı için tahsilatları hızlandırır. Ayrıca müşteri ve satıcılarınızla daha hızlı anlaşmanızı sağlar.
 • Matbu evrak gönderimine gerek bırakmadığından mali müşavir ile daha hızlı ve kolay çalışmanızı sağlar.

Kimler e-fatura mükellefidir?

Mevcut kanunlara göre e-fatura mükellefiyeti şartları aşağıdaki şekildedir:

 • 2018 yılı ve sonraki dönemde brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzerinde olan işletmeler
 • 2020 yılı ya da takip eden dönemde brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzerinde olan işletmeler
 • 4760 sayılı Kanun’un 1 sayılı ekinde yer alan listedeki malların ithal, imal ve teslim edilmesi gibi faaliyetleri sebebi ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan lisans almış olanlar
 • Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 3 sayılı ekinde yer alan listede bulunan malları inşa, imal ve ithal edenler
 • 5957 sayılı kanun kapsamında komisyoncu veya tüccar olarak görev alıp meyve ve sebze ticareti yapanlar
 • 6563 sayılı kanun kapsamında tanımlanmış olan hizmet aracıları
 • Elektronik irsaliye uygulamasına geçme mecburiyeti olup e-fatura uygulaması kullanacak olanlar

e-Faturaya nasıl geçilir?

e-Fatura kullanmaya başlamak için öncelikle Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden (Kamu SM) mali mühür talep etmelisiniz. Şahıs firması iseniz mali mühür yerine e-imza ile de başvurabilirsiniz. 

Ardından e-fatura başvurusunda bulunabilirsiniz. e-Faturaya GİB Portal, GİB ile entegrasyon ya da özel entegratör yolu ile olmak üzere üç farklı yöntemle geçebilirsiniz. GİB’e online olarak başvuruda bulunabileceğiniz gibi dilerseniz e-faturaya Mikro Yazılım üzerinden de kolayca geçebilirsiniz. Bunun için efatura.gov.tr adresine girerek yararlanma yöntemini ‘özel entegrasyon’ olarak belirlemeli ve ön başvuruda bulunmalısınız Ardından e-fatura portaline girerek yapacağınız başvuru ile e-fatura hizmetinden yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz. e-Fatura entegratörü seçerken dikkat etmeniz gerekenler listesine göz atmayı da ihmal etmeyin!

Daha detaylı bilgi için Mikro Yazılım e-Fatura Uygulaması sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.