Binbir emekle besleyip büyüttüğünüz işinizi kurdunuz, hayalleriniz gerçek oldu. Artık bir şirketiniz ve tıkırında giden işleriniz var. Çok vaktinizi aldığını düşünseniz de en bilindik yöntem o olduğu için, matbu fatura kesiyorsunuz. Aslında e-faturayla ilgili pek çok şey öğrendiniz ama dönüşüm süreci gözünüzde büyüyor. Hangi entegratörü seçeceksiniz, neye göre karar vereceksiniz? Merak etmeyin, sorularınızın cevabı bu yazıda.

 

e-Fatura nedir?

Veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen, Vergi Usul Kanunu (VUK) gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin GİB üzerinden gerçekleştirildiği, kağıda basılmayan, tüm işlemlerinin dijital ortamda yapıldığı bir elektronik belgedir. Matbu fatura elde veya program kullanılarak oluşturulup yazıcıdan çıkartılırken, e-fatura tamamen dijital ortamda oluşturulup kesilir. VUK açısından, her iki fatura tipi de yasaldır.

Microx Blog’daki “e-Fatura hakkında bilmeniz gereken 18 şey” başlıklı yazıya göz atmak ister misiniz?

Neden e-faturaya geçmeliyim?

 • Çünkü e-fatura çevrecidir.
 • Zamandan tasarruf ettirir.
 • Hız kazandırır.
 • Operasyonel yükü ve maliyetleri düşürür.
 • Dünyanın her yerinden tek tıkla kesilebilir.
 • Arşivleme ve erişim kolaylığı sorar.
 • Tahsilatı hızlandırır.
 • Müşterilerinizle iletişimini güçlendirir.
 • Mali müşavirinle daha kolay çalışmanı sağlar.

MikroX Blog‘daki “e-Faturaya neden geçmelisin?” başlıklı yazıya göz atmak ister misiniz?

e-Faturaya geçmek zorunda mıyım?

VUK’un genel tebliği uyarınca, 31.12.2017 itibarıyla brüt satış hasılatı 10.000.000 TL ve üzerinde gerçekleşmiş olan mükelleflere 2018 yılında başlamak üzere e-fatura kullanma zorunluluğu getirildi. 31.12.2017 itibarıyla brüt satış hasılatı 10.000.000 TL ve üzerinde gerçekleşecek mükellefler ise 2019 yılından itibaren e-fatura kullanacak. Bunların haricinde,

 • 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisans alan mükellefler, lisans aldıkları tarihi izleyen hesap döneminin başından itibaren, ve
 • Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli III sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal eden mükellefler, mükellefiyet tesis ettirdikleri tarihi izleyen hesap döneminin başından itibaren e-faturaya geçmek zorundalar.

Kısacası, belki bugün değil ama yakın gelecekte e-fatura sizin şirketiniz ve tüm işletmeler için zorunlu hale gelecek. Siz de e-faturaya ne kadar erken geçerseniz, sizin için sisteme alışmak da o kadar kolay olacaktır. Ofisinizdeki kağıt yığınlarından, dosya ve klasörlerden kurtulmak, yaptığınız masrafı azaltmak ve tüm işlemlerinizi profesyonelce kayıt altında tutmak isterseniz, siz de e-fatura uygulamasına bir an önce geçmelisin.

e-Faturaya nasıl geçerim?

e-Faturaya, Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden (Kamu SM) talep edeceğin mali mühürle başvurabilirsiniz. Şahıs firmaları, mali mühür yerine e-imza ile de başvuru yapabilir. e-Faturaya geçişi, GİB Portal, GİB ile entegrasyon ve özel entegratör üzerinden olmak üzere üç farklı yöntemle gerçekleştirebilirsiniz. Mali mühürü temin ettikten sonra, GİB başvurusunu online olarak yapabilirsiniz. Eğer e-faturaya Mikro Yazılım üzerinden geçmek isterseniz, efatura.gov.tr adresinden, yararlanma yöntemini “özel entegrasyon” seçerek ön başvuruda bulunmalısınız. Sonraki adımda, e-Mikro üzerinden yapacağın başvuru ile e-fatura hizmetinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Özel entegrasyon nedir?

Bilgi işlem sisteminin başka mükelleflerin faturalarını göndermek ve almak amacıyla başkanlık sistemine entegre edilmesidir. Özel entegratörler, bilgi işlem sistemi aracılığıyla e-fatura alıp gönderebilme imkanı sunar. Özel entegratörler, gizlilik ilkelerine uyarak verilerinizi üst düzey bir güvenlik seviyesinde korumakla yükümlüdür. Aralarında Mikro Yazılım’ın da olduğu, GİB’e bağlı e-Fatura Özel Entegratörler listesini şu linkten görüntüleyebilirsiniz:

http://efatura.gov.tr/dosyalar/e-irsaliye_ozel_entegrasyon_izni_alan_kurumlar_listesi.pdf

e-Fatura entegratörü seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle, GİB’in yeterli görmediği hiçbir kuruma özel entegrasyon yetkisini vermediğini belirtelim. Ancak, yetkinliğin yalnızca bir işi yapabilme yeteneği değil aynı zamanda sürdürebilme ve çözüm üretebilme yeteneği de olduğunu hatırlamakta da fayda var. Bu sebeple, özel entegratör seçerken sizin de üzerinde düşünüp dikkat etmeniz gereken bazı faktörler var. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Eğer veri güvenliğini önemsiyorsanız, müşterilerinize e-Fatura Saklama Hizmetisunma iznine sahip bir entegratörle çalışmalısınız. Verilerinizi saklamanızı ve gerektiğinde ibraz etmenizi gerektiren bir yasal yükümlülük süresi bulunur. Entegratörünüz, bu süre içinde, talep ettiğinizde verilerinizi size sunabilmelidir.
 2. Bir üstteki madde gereği, entegratörünüzün verilerinizi ve hatta onların yedeklerini de sakladığı iyi bir altyapısı olmalıdır. Çalışacağınız entegratörün kullandığı veri saklama sistemini ayrıntılarıyla öğrenmek sizin hakkınız.
 3. Ayrıca, entegratörünüzün GİB’in zorunlu kıldığı tüm yeterliliklere sahip olduğundan da emin olmalısınız.
 4. Entegratörünüzün kurumsallık seviyesi, finansal kapasitesi ve güvenilirliği de sizin için önemli bir kriter olmalıdır.
 5. Yine bir üstteki maddeyle ilintili olarak, entegratörünüzün olası bir krizden hasarsız çıkabilmek ve iş sürekliliğini sağlayabilmek için iyi bir kriz yönetim planı olmalıdır. Anlaşma yapmadan önce görüştüğünüz firmadan bu konuda da bilgi talep edebilirsiniz.
 6. Entegratörünüzün her geçen gün genişleyen e-devlet uygulamaları için çözüm üretip üretmediğini kontrol etmelisiniz. e-Fatura dışında kapsama girme olasılığı olan diğer e-dönüşüm projeleri, entegratörünüzün çoktan hakim olduğu ve hizmet sunduğu konular olmalıdır.
 7. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, entegratörünüzün e-fatura için sunduğu platformun, ERP programıyla entegre olarak çalışıp çalışmadığıdır.

Siz de Mikro Yazılım’ın 30 yıllık tecrübesinden faydalanarak firmanızın e-Dönüşümünü e-Mikro ile tamamlayabilirsiniz.