GİB’in yayınladığı yeni tebliğ taslağı, bazı e-belgelere geçiş zorunluluğu şartlarında birtakım değişiklikler yapıyor. Detaylar yazımızda…

Elektronik belge kullanımının yaygınlaşması amacıyla çalışan Gelir İdaresi Başkanlığı, (GİB) yayınladığı 509 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) tebliğ taslağına göre e-fatura, e-arşiv ve e-irsaliye öncelikli olmak üzere bazı e-belgelere zorunlu geçişlerde sektörlere ve ciroya göre yeni tarihler belirledi. e-Belgeye geçiş şartlarını değiştiren bu tebliğ taslağının yakın zamanda uygulanmaya başlayacağını öngörüyoruz.

Peki yeni şartlara göre hangi e-belgeye hangi ciro limitine göre ve ne zaman geçiş yapılması gerekiyor? Bu yeni gelişmeyi sizler için hemen detaylandıralım.

2022’de e-faturaya geçiş zorunluluğu

Yapılan güncelleme, brüt satış hasılatı 2021’de 4 milyon TL; 2022 ve müteakip hesap dönemlerinde ise 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin e-fatura geçişini zorunlu kılacak.  

Yeni güncellemeye göre e-arşiv kullanımında zorunluluk

Mevcut sistemde; gün içinde vergi mükelleflerine kesilen faturaların toplam tutarının vergi dahil 5 bin TL’yi; vergi mükellefi olmayanlara kesilen faturaların toplam tutarının ise 30 bin TL’yi geçmesi halinde e-arşiv fatura kesilmesi şartı bulunuyor. 

Ancak yeni tebliğ taslağı, aynı gün içinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen toplam fatura tutarını 10 bin TL’ye indiriyor. Vergi mükellefi olanlara kesilen faturanın toplam tutarı ise GİB’in belirlediği fatura kesme sınırı olan 1500 TL’ye eşitleniyor. Bu sınırın 2021 için 1500 TL olduğunu ve her yıl güncelleneceğini; dolayısıyla 2022’de farklı bir rakamla karşı karşıya kalabileceğimizi de hatırlatalım.

e-Arşiv fatura zorunluluğunun 1 Ocak 2022 tarihinde başlaması bekleniyor.

e-Defter zorunluluğunda bir değişiklik var mı?

Brüt satış hasılatı nedeniyle e-fatura sistemine geçmesi gereken işletmeler, bu geçişi 1 Temmuz 2022’ye kadar yapmak zorunda. Bu işletmeler e-defter uygulamasına ise 1 Ocak 2023’te geçecek.

2022’de e-İrsaliye zorunluluğu

e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğunun 2021 ve sonraki hesap dönemlerine ait ciro sınırının ise 25 milyon TL’den 10 milyon TL’ye indirilmesi bekleniyor.

e-Ticaret yapanlara e-faturaya geçme zorunluluğu

Tebliğ taslağı, e-ticaret yapanlar için de e-faturaya zorunlu geçiş şartlarını değiştiriyor. 509 Sıra numaralı VUK Genel Tebliği’nde yapılan değişikliğe göre aşağıdaki mükelleflere e-faturaya geçiş zorunluluğu getirilecek:

  • e-Ticaret yapan mükelleflerden, 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olanlar
  • Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık eden mükellefler
    • 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL
    • 2022 veya sonraki hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden aldıkları yatırım ve/veya işletme belgesi ile konaklama hizmeti veren otel işletmeleri 

e-Belge kapsamı genişliyor

Bu gelişme ile taslak tebliğin neredeyse tüm sektörleri e-belge kapsamına aldığını söyleyebiliriz. Bu da bize e-belgenin kullanım alanının genişlediğini, ciro limitlerinin düşürülmesiyle e-dönüşümün her sektör ve şirket ölçeğinde desteklendiğini gösteriyor. 

Ciro limitleri düştükçe e-belge geçişlerinde yoğunluklar yaşanabilir. Bu yüzden sizlere de e-Dönüşümünüzü erkenden başlatıp e-belge sistemine bir an önce dahil olmanızı tavsiye ederiz.

GİB’in yayınladığı Gelir İdaresi Başkanlığı 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde Değişiklik Öngören Tebliğ Taslağı’nı inceleyebilir ve e-belge geçiş zorunluluğu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Anahtar Teslim: e-Fatura’ya Mikro Yazılım ile kolayca geçin

Anahtar Teslim e-Fatura ile e-faturaya geçme kararı aldığınız andan itibaren yapılması gereken tüm işlemleri, işletmeniz için biz sizin adınıza gerçekleştirip GİB başvurunuzu tamamlarız. Siz, hiç yorulmadan, ortalama 1 saat içinde e-fatura kullanıcısı olursunuz.

Mikro Yazılım Anahtar Teslim e-Fatura hizmetini alın, e-Dönüşümünüzü bugün başlatın! Bilgi almak için bizi 0850 225 10 10 numaralı telefondan arayabilir veya sizi aramamız için web sitemize numaranızı bırakabilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeli ile de kullanabilirsiniz.