e-Arşiv görüntüleme işlemi için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazıda anlattık.

e-Arşiv fatura nedir?

e-Arşiv fatura, faturanın dijital ortamda düzenlenip aynı platformda saklandığı bir uygulamadır. İstenirse yine dijital olarak ibraz edilir. e-Fatura uygulamasına dahil olmayan bireysel kullanıcılar ve tüketiciler için kesilen faturaların elektronik ortamda düzenlenip paylaşılmasını sağlar. Tıpkı e-fatura gibi format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenir. İçeriğinde de Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) belirlediği bilgiler yer alır.

e-Arşiv fatura neden ve kime düzenlenir?

Bireysel tüketicilere satış yapan işletmeler hazırladıkları e-Arşiv faturayı müşterilerine belirli bir e-posta adresi üzerinden gönderirler. e-Arşiv faturanın ikinci sayfası elektronik ortamda otomatik olarak saklanır.

Kimler e-arşiv uygulamasını kullanabilir? Kimler bu uygulamaya geçmek zorundadır?

e-Arşiv kullanıcısı olmak için öncelikle e-fatura kullanıcısı olmak gerekir. Hem e-fatura hem de e-arşiv kullanıcıları e-fatura mükellefi olmayanlara e-arşiv faturası gönderebilir.

“421 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” ile 2014 yılı itibarıyla yıllık brüt satışı 10 milyon TL ve üzerinde olan tüm işletmelere e-fatura uygulamasına dahil olma ve elektronik defter tutma zorunluluğu getirilmiştir. İnternetten mal ve hizmet satan ve 2015 yılı brüt satışı 5 milyon TL ve üzerinde olan şirketler ise ise 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle zorunlu olarak e-arşiv uygulamasına geçtiler. e-Arşiv, e-Fatura kullanmadan kullanılamadığından bu tanıma uyan firmalar ilgili tarihte otomatik olarak her iki uygulamaya da geçmiştir.

e-Arşiv fatura ile e-fatura arasındaki fark

e-Fatura kesmek için hem alıcı hem de gönderici e-fatura uygulaması kullanıyor olmalıdır. Yani e-fatura yalnızca e-fatura mükellefleri arasında geçerlidir. e-Arşiv fatura ise göndericinin e-fatura uygulamasına dahil olması, alıcının ise matbu fatura kullanması halinde kullanılır. İşletmeler bireysel müşterilerine e-posta ile e-arşiv fatura gönderir, ikinci nüshasını saklar.

e-Arşiv görüntüleme hizmeti

e-Arşiv faturaya geçmek ve e-arşiv fatura görüntüleme hizmeti almak istiyorsanız bu hizmeti veren firmalardan destek alabilirsiniz. Bütün hukuki ve ticari belgelerinizi elektronik ortamda yasal ve güvenli şekilde uzun yıllar saklamanızı sağlayan e-Arşiv hesabınızı hiçbir donanım veya yazılım bedeli ödemeden e-dönüşümün uzmanı e-Mikro‘dan etkinleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir mali mühür edinmek, ardından da https://www.emikro.com.tr/‘a girerek hemen kaydınızı oluşturmak.

Mali mühür nedir, nasıl alınır?


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.