e-Dönüşüme katılıp faturalama süreçlerinizi dijital ortama taşıyarak nakit akışınızı hızlandırabilir, iş yükünüzü azaltabilir ve verimliliğinizi yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda iç ve dış denetime uygun bir altyapınız olur. Peki e-arşiv faturanın özellikleri nelerdir? Kimler zorunluluk kapsamında? e-Arşiv faturaya geçmenin şartları nelerdir? Sorularınızı bu yazıda cevapladık.

e-Arşiv fatura nedir?

e-Arşiv, faturanın dijital ortamda düzenlenip muhafaza ve ibraz edilmesini sağlayan bir uygulamadır. e-Arşiv, Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) 433 numaralı genel tebliğinde yer alan şartlara uygun olarak kağıt üzerinde düzenlenip muhafaza ve ibraz edilme zorunluluğu olan faturanın, elektronik ortamda düzenlenip ikinci nüshasının yine elektronik ortamda saklanmasına ve gerektiğinde ibraz edilmesine olanak tanır. 

e-Arşiv fatura nedir?

e-Arşiv faturanın özellikleri nelerdir?

  • e-Arşivin formatı ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenir. 
  • e-Arşiv kullanıcısı olabilmek için ise öncelikle e-fatura kullanıcısı olmak gerekir.
  • e-Fatura kullanıcısı aynı zamanda bir e-arşiv kullanıcısı ise e-fatura mükellefleri haricindekilere e-arşiv faturası keser.

e-Arşiv fatura nasıl sorgulanır?

e-Arşiv ile e-faturanın farkı nedir nedir? 

e-Fatura yalnızca e-fatura mükellefleri arasında kesilip gönderilir, e-arşiv ise gönderici e-fatura; alıcı kağıt fatura kullanıcısı ise kullanılır. 

Kimler e-arşive geçmek zorunda? 

Resmi Gazete’de yayımlanan 509 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği’ne göre e-faturaya geçme zorunluluğu olan tüm mükelleflerin e-Arşiv uygulamasına da geçmesi gerekiyor. e-Fatura zorunluluğu 1 Temmuz 2020’de başladı.

e-Arşiv faturaya nasıl geçilir? 

e-Arşiv hesabı, tüm belgelerin elektronik ortamda uzun süre güvenle saklanmasına olanak tanır. e-Arşiv hesabı edinmek için bir donanım ya da yazılım bedeli ödemeye gerek yok. Dilerseniz bir mali mühür edinerek hesabınızı https://www.emikro.com.tr adresine girerek kolayca açabilirsiniz. 

e-Arşiv faturanın iptali ve iadesi nasıl yapılır?

İyi çalışmalar!


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.