Ticaret hayatını kolaylaştıran, iş yapış biçimlerimizi değiştirip günü daha verimli getiren e-fatura ve e-arşiv fatura, muhtelif hatalar sonucu yanlış hazırlandığında kolayca iptal de edilebilir. Nasıl mı? Anlatalım.

e-Arşiv faturanın avantajları

Faturalama süreçlerini hızlandıran, birçok masrafı ortadan kaldırarak verimliliği artıran, iş yükünü azalttığı için enerji tasarrufu sağlayan e-fatura ve e-arşiv fatura artık her işletmenin ihtiyacı. Biz de blog’umuzda hem e-fatura hem de e-arşiv faturayı pek çok farklı yönüyle anlatmıştık. Dilerseniz aşağıdaki yazılara da göz atabilirsiniz:

e-Arşiv fatura nedir, beraberinde hangi avantajları getirir?

e-Arşiv görüntüleme nedir?

e-Arşiv faturanın iptal ve iadesi

e-Fatura ve e-arşiv fatura, tıpkı hazırlık ve gönderme süreçlerinde olduğu gibi iptal ve iade süreçlerinde de pratiklik sunuyor. Vergi Usul Kanunu’na (VUK) göre matbu fatura ile aynı hukuki özelliklere sahip olan e-fatura ve e-arşiv fatura, itiraz süresi, iptali ve iadesi açısından da matbu faturayla benzerlik gösteriyor. VUK ve Türk Ticaret Kanunu’nun fatura için saptadığı hükümler, e-fatura ile e-arşiv fatura için de geçerli. Hem e-fatura hem de e-arşiv fatura için geçerli olan iptal ve iade süreçlerine dair ayrıntıları farklı durumlar için şöyle sıralayabiliriz:

  • Alıcının bir işletmesi varsa:

Kanuna göre e-fatura ve e-arşiv fatura, tüm ticari faturalar gibi gönderildikten sonra 7 gün içinde iptal edilebiliyor. Bu, alıcının da faturayı, resmileştiği tarihten itibaren 7 gün içinde reddetme hakkına sahip olduğu anlamına geliyor. 7 günlük süre aşılırsa yeni bir e-fatura düzenlenip gönderilmelidir. Bu işlem muhasebe jargonunda ‘mahsuplaşmak‘ olarak geçer. Bir de küçük not düşelim: Müşteri aldığı malı satıcıya iade edecekse iade faturası düzenlemelidir.

  • Alıcı bireysel müşteri ise:

Alıcı bireysel müşteri olabilir ve kendisine faturası da kesilip gönderilmiş bir ürünü iade etmek isteyebilir. Bireysel müşteriler işletmeleri olmadığı için iade faturası kesemez. Ancak tüketici hakları gereği eline geçen ürünü 30 gün süreyle iade edebilir. Böyle bir durumda alışveriş yaptığı firmanın kendisine ibraz ettiği iade şartlarına da özen göstererek itirazda bulunabilir veya ürününü iade edebilir. Eğer ürününü internet üzerinden aldıysa kendisine elektronik ortamdan iletilen faturanın kâğıt olarak çıktısını alıp iadeye ilişkin detayları doldurarak ürünüyle birlikte satıcıya gönderebilir. Bazı e-arşiv faturalarda ise iade ile ilgili bölüm bulunur. Müşteri iade edeceği ürünü, eline ulaşan e-arşiv faturanın bu bölümünü doldurarak satıcıya gönderebilir.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.