Damga Vergisi nedir, nasıl hesaplanır, ne zaman, nasıl ve nereye ödenir? İşte cevaplar…

Damga Vergisi nedir?

Damga vergisi hukuki ve resmî işlemleri belgeleyen kağıtlardan alınan vergidir. Kağıtlara yazılıp imzalanır, imza yerine işaret koymak suretiyle düzenlenir, bir hususta ispat için ibraz edilir. Bunun dışında manyetik ortamda veya elektronik veri şeklinde de hazırlanır. Bu hukuki veya resmî işlemleri belgeleyen kağıtlar kişilerin birbirleriyle, kurumların birbirleriyle olabildiği gibi aynı zamanda kişiler ile kurumlar, kurumlarla kişilerin arasında da gerçekleşebilir. 

Damga Vergisi ne zaman ödenir?

Peki damga vergisi ödeme süresi ile damga vergisi beyan süresi nedir? Damga vergisi aylık olarak ödenir. Damga Vergisi Beyannamesi, izleyen ayın 23. günü, vergi olduğunda verilir. Sonraki ayın 26. gününde ise ödenir. 

Damga Vergisi nasıl hesaplanır?

Damga Vergisi’nin iki çeşidi bulunur. Damga vergisi hesaplama formülü, farklı vergi türlerinde farklı şekilde kullanılır. Maktu Damga Vergisi, kağıt üstündeki bedelden bağımsız olarak belirli bir TL karşılığı ödenirken Nisbi Damga Vergisinde, kağıt üzerindeki bedele her yıl belirlenen tutar tablosundaki oranlar uygulanır.

Damga Vergisi 2022 oran ve tutarları nedir?

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak 2022 yılı Damga Vergisi tutarları açıklandı. İlgili kanuna göre her bir kağıttan alınacak damga vergisine ilişkin üst sınır yeniden değerleme oranında artırılmış ve 1/1/2022 tarihinden itibaren  4.814.234 Türk Lirası oldu. Yeni bilgiye göre KDV beyannamesine ait damga vergisi tutarı 2022’de 87,30 TL olacak. Muhtasar beyannamesine ait damga vergisi tutarı ise 2022’de 103,50 TL olacak.

Damga Vergisi Ödemesi

Damga vergisi ödemesi nasıl ödenir derseniz, yöntemleri şunlardır:

  • Pul yapıştırarak 
  • Makbuz karşılığı
  • İstihkaktan kesinti yapılması
  • Basılı damga konulması

Damga Vergisi nereye ödenir?

Damga Vergisi’ni ödeme için 3 farklı ödeme noktası kullanılabilir:

  • Vergi daireleri
  • Anlaşmalı bankalar
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesi

Tüm vergi beyannamelerini kolayca hazırlayabilceğiniz, zamandan ve iş gücünden tasarruf etmenizi sağlayacak yeni bir programı kullanmak isterseniz, Mikro Yazılım beyanname programı ihtiyacınıza cevap olabilir.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.