Beyannamesi ve ödemesini atlamamamız gereken bir vergi türü de damga vergisi. Peki damga vergisi nedir, damga vergisi beyannamesi ne zaman, nasıl verilir?

Damga vergisi nedir?

Devletin kişilerin birbirleriyle, kurumların birbirleriyle ve kişiler ile kurumların arasında yapılan hukuki ve resmî işlemleri belgeleyen resmî kağıtlardan aldığı vergi damga vergisidir. Buradaki hedef, devletin bürokratik evrakı ile kişilerin kendi arasında imzaladığı belgelerin resmiyetini kuvvetlendirmektir. 

Kimler damga vergisi verir?

Damga vergisi ibraz edilebilen ve imzalanabilir, ayrıca hüküm içeren kağıtlardan alınır. Damga vergisi mükellefi ilgili resmî belgeyi imzalayan taraftır. Evrak bir resmî kurum ile kişi arasındaki işlemlerle alakalıysa bu durumsa damga vergisinin sorumluluğu kişinindir.

Damga vergisi ne zaman ödenir?

Damga vergisi aylıktır. Beyannamesi izleyen ayın 23. günü, vergi olduğunda verilir, izleye ayın 26. gününde ödenir.

Damga vergisi nasıl hesaplanır?

Damga vergisinin iki çeşidi bulunur: 

  • Maktu damga vergisi: Kağıttaki bedelden bağımsız olarak belirli bir TL karşılığı ödenir. 
  • Nisbi damga vergisi: Kağıttaki bedele her yıl belirlenen tutar tablosundaki oranlar uygulanır. 

Damga vergisi oranları

2021 yılı Damga Vergisi tutarları, 2020 sonunda Resmî Gazete’de ilan edildi. Tebliğe göre Damga Vergisi Kanunu’nun 14. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen her bir kağıttan alınacak verginin üst sınırı, yeniden değerleme oranında artırılarak 3.534.679,90 TL yapıldı. İlgili oran ve tutarlar 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı. 

Tüm vergi beyannamelerini hazırlarken zamandan ve iş gücünden tasarruf etmenizi sağlayacak bir beyanname programı kullanmak istemez miydiniz?


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.