Yalnızca toplumun değil, ekonominin de yeniden şekillendiği dijital bir dünyada yaşıyoruz. Makinelerle aramızdaki ilişki hem yaşamımızı, hem de iş yapış biçimimizi değiştiriyor. Dijital devrim, küçük ama hızlı şirketlerin lehine işliyor; onlara iş dünyasının kurallarını baştan yazma şansını tanıyor. Peki siz bu devrime ayak uyduruyor musunuz?

Bugün, daha çok kişi ve kurumun rahatlıkla ulaştığı teknolojik olanaklar sayesinde, girişimde bulunmak, yeni bir iş kurmak eskiye göre daha kolay. Sermayenin kitleler tarafından fonlanabildiği, küçük şirketlerin büyüklerle rekabet edebildiği bu yeni ekosistemde, dijital dönüşüm bir gereklilik.

Bugün operasyonlarını daha verimli hale getirmek ve maliyetlerini mümkün olan en düşük seviyeye indirmek isteyen tüm şirketler, dijital teknolojileri daha yakından tanıyıp organizasyonlarına adapte etmenin yollarını arıyor. Bu rekabetçi ortamda ayakta kalabilmek için, sizin de fiziksel varlığınızın yanına dijital varlığınızı eklemeniz gerekiyor.

Dijital dönüşüm süreçleri hakkındaki aklınıza takılan şeyler; karşılaşacağınız risklerle, yeni teknolojilerin adaptasyonu esnasında oluşacak maliyetlerle ilgili çekinceleriniz olabilir. Hepsi son derece doğal. Bu konu hakkında bolca araştırma yapmanızı öneririz. Dilerseniz MikroBlog‘daki yazılarımızdan faydalanabilir, aklınızdaki sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital dönüşüm neden daha hızlı büyümenizi sağlar?

Dijital dönüşümün şirketinizin gelişimine olan katkısından söz etmeden önce, bu terimi kullanarak tam olarak neden bahsettiğimizi açıklayalım. Dijital dönüşüm derken, dijital strateji ve teknolojilerin mevcut iş süreçlerinin tümüne adapta edilmesinden bahsediyoruz. Son on yılda hemen her kurum ve şirketin gündemine yerleşen dijital dönüşüm, müşterilerinizden ürün ve hizmetlerinize, kullandığınız yazılımlardan pazarlama taktiklerinize, e-ticaret sisteminizden veri altyapınıza, web sitenizden sosyal medyadaki duruşunuza kadar pek çok konuyla yakından ilintili.

Peki, dijital dönüşüm neden daha hızlı büyümenizi sağlar?

  1. Operasyonel verimliliğinizi artırdığı için

Dijital dönüşüm ve onun sağladığı cihaz ve uygulamalarla tüm süreçlerinizi yenileyip otomize edersiniz. Ayrıca tüm işlerinizi istediğiniz her yerden, güvenli biçimde yönetebilirsiniz. Bu sayede, makineler ve teknolojiyle aramızdaki boşluğu minimize etmiş olursunuz. Bu da operasyonel anlamda verimliliğinizi artırır.

  1. Müşterilerinizle iletişiminizi geliştirdiği için

Şirketiniz dijital dönüşüme katıldığında, her türlü verinin saklandığı ve analiz edilerek anlamlı bilgilere dönüştürüldüğü bir sisteme geçmiş olursunuz. Bu sayede müşterilerinizi daha yakından tanır, onlara daha iyi hizmet sunarsınız. Ayrıca, yeni ürün ve hizmetler geliştirmek için de size ışık tutacak içgörüleriniz olur.

  1. Sizden büyüklerle rekabet etmenizi sağladığı için

Dijital dönüşümle üretiminizi daha etkin biçimde yönetirsiniz; böylece ürün ve hizmetlerinizin katma değeri yükselir. Bu sayede, pazarınızı yerelden küresele taşır ve sizden daha büyük şirketlerle rekabet edebilir hale gelirsiniz. SAP tarafından yapılan bir araştırmaya göre[1], şirket yöneticilerinin yüzde 49,3‘ü teknolojinin küçük işletmelerin büyük işletmeler karşısındaki hareket alanını genişlettiğine; yüzde 40,8‘i ise küçük işletmelerin büyük şirketlere göre daha hızlı bir dijital dönüşüm süreci geçirebildiğine, bu sayede de onlardan daha avantajlı olduğuna inanıyor.

Mikro Yazılım‘ın şirketinize uygun çözümleriyle ile siz de e-Dönüşüm hizmetlerine tek bir program üzerinden entegre olup hepsini kolayca yönetirsiniz. Ürün Seçme Sihirbazı ile sizin için en uygun ürünü seçmeye ne dersiniz?

[1]”Why digital tech is a competitive advantage for small businesses.” Forbes, 2016. https://www.forbes.com/sites/sap/2016/08/15/why-digital-tech-is-a-competitive-advantage-for-small-businesses/#2427fb263755