Koronavirüs salgını sonrası çalışanlar ve işverenler ofise nasıl dönecekleri konusunda endişeli. Peki iş yerine döndüğümüzde hastalığa yakalanma riskini nasıl en aza indirebiliriz?

Solunum yolu hastalıkları genellikle öksürme veya hapşırma, mikroplu ellerle nesnelere dokunma, yine mikroplu nesnelere dokunduktan sonra eli yüze dokundurma vb. yollarla yayılır. Ancak iş yerini temiz tutarak bulaşıcı hastalıkların ve virüslerin yayılmasını engelleyebiliriz. 

Covid-19 sonrası ofiste alınması gereken önlemler

Ofisin hangi alanlarında daha çok mikrop bulunur?

Çalışma alanlarında hangi bölgelerin en fazla mikrobu barındırdığını biliyor musunuz? Arizona Üniversitesi’nden mikrobiyolog Dr. Charles Gerba ve ekibi, dört ayrı iş yerini bir haftalık bir çalışma ile 7 bin numunedeki farklı mikrop seviyelerini ölçtü ve en kirli yüzeylerin listesini çıkardı. Çalışmaya göre ofisteki en mikroplu 5 alan şöyle: 

  • Telefonlar
  • Çalışma masaları
  • Su sebillerinin kolu
  • Mikrodalga / fırın gibi eşyaların tutma yerleri
  • Klavyeler

Çalışmanın dikkat çeken bir başka sonucu da, tuvaletlerdeki klozetlerin en az mikroplu alanlar arasında olması. Herhangi bir çalışma masasında, ortalama bir klozete göre 400 kat daha fazla bakteri bulunuyor.

Peki bu alanların temizleyip sterilize etmenin en etkili yolları neler? 

Antibakteriyel mendilinin başarısı

Araştırma, hastalığa neden olan mikroorganizmaların yayılmasını önlemek için neler yapılabileceğini de ortaya koyuyor. Çalışmada katılımcılar iki gruba ayrılıyor ve ilk grup, masasını, telefonunu ve bilgisayar klavyesini temizlemek için günde bir kez dezenfeksiyon mendili kullanırken diğer grup her zamanki rutinini sürdürüyor. Günün sonunda temizlik yapmayan kullanıcılardaki bakteri seviyesi günde ortalama %19 ila %31 arasında artıyor. Buna karşılık temizlik yapan katılımcılardaki bakteri seviyesi, günde bir kez dezenfekte mendil kullanmaya başladıktan tam iki gün sonra %99 oranında azalıyor. Kısacası ilk dersimiz şu: Antibakteriyel mendil kullanmaya başlamalıyız. 

Koronavirüs sonrası iş yerleri nasıl değişecek? Covid-19 sonrası öngörüler

Virüse karşı etkili dezenfektanları kullanmak gerek

Bildiğimiz gibi Covid-19, enfekte olmuş bir kişinin öksürüğü veya hapşırması sonucu açığa çıkan damlacıklar yoluyla ve kontamine ellerin yüzeyler veya nesnelerle temas etmesi sonucu yayılan bir solunum hastalığı. Virüs, malzemenin sıcaklığına, nemine ve doğasına bağlı olarak, bir yüzeyde saatlerce bazen birkaç gün boyunca bulaşıcı şekilde yaşayabiliyor. Dolayısıyla paylaşılan alanları, tüm önemli yüzeyleri ve telefon, klavye, fare, kapı kolları gibi yüksek temas noktalarını düzenli olarak temizlemek ve dezenfekte etmek, virüsün yayılmasını yavaşlatmak için büyük önem taşıyor. Bununla beraber bir yüzeydeki toz, kir ve kalıntıları birçok dezenfektanı etkisiz hale de getirebiliyor. Bu yüzden virüslere karşı etkinliği kanıtlanmış hastane sınıfı dezenfektanlar kullanmak ve dezenfeksiyon işlemi öncesinde yüzey kirliliğini temizlemek gerekiyor.

Başka neler yapılabilir?

  • Monitörlerden klavyelere, telefonlardan kart okuyucularına tüm ofis ekipmanları profesyonel ekipler tarafından tozdan, kirden, parmak izlerinden, yiyecek artıklarından ve tüm mikroptan arındırılabilir.
  • Bir yüzeye sadece bakarak kirli ya da mikroplu olup olmadığını söylemek mümkün değil. Bu yüzden paylaşılan tüm alan ve yüzeylere temas konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Bu bağlamda, çalışanların ellerini düzenli olarak yıkamaları teşvik edilebilir, kendi çalışma alanlarını sterilize etmeleri için yönergeler oluşturulabilir. Günde en az bir kez kendi çalışma alanlarını temizlemeleri konusunda kendilerine bilgi verilebilir. Tüm personel, bu konuda daha dikkatli olması konusunda motive edilebilir.
  • Çalışma masaları birbirinden sosyal mesafelenme kuralına uygun olarak 1,5-2 metre ayrılabilir.
  • El sıkışmalardan, insanları bir araya getirecek büyük toplantı ve buluşmalardan kaçınılabilir.
  • Ofisin stratejik noktalarına dezenfektan istasyonları konulabilir, her ortak alanda bolca antibakteriyel mendil bulundurulabilir. 

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.