Covid-19 iş yapış biçimlerimizi dönüştürüyor. Peki pandemi sonrası ofis toplantıları ve etkinlikler nasıl olacak? İşte öngörülerimiz…

Covid-19 iş yapış biçimlerimizi nasıl değiştirdi?

Covid-19 sonrası dünyada toplantı ve etkinlik düzenlemek hem işverenler hem çalışanlar hem de bu etkinliklerin planlayıcıları için eskisi kadar kolay olmayacak. Sağlık ve güvenlik protokolleri, sosyal mesafe düzenlemeleri ve hijyenik yiyecek-içecek derken bundan sonra düzenleyeceğimiz tüm organizasyonlar için kullanacağımız alanları mümkün olan en güvenli hale getirmek adına epey çaba harcayacağız gibi görünüyor.

Online mı yüz yüze mi?

Artık toplantı ve etkinlikler için birçoğumuzun ilk tercihi online görüşmeler. Eğer gerçekten yüz yüze olması gereken bir toplantı söz konusuysa, bunun için güçlü nedenler varsa toplantının mümkün olduğunca küçük çaplı ve güvenli olması, olabildiğince kısa sürmesi birinci kuralımız olacak. Bu toplantıya aynı şehir ya da bölgeden, mümkün olduğunca yakın çevreden kişilerin katılması tercih sebebi olabilir. 

Etkinlikler nasıl devam edecek? Güvenli toplantılar nasıl düzenlenebilir?

Pandemi sonrası dünyada etkinlik endüstrisinin toparlanmasında en önemli rolü mekanlar oynayacak. Siz de iş yerinizde bir etkinlik düzenlemeniz gerektiğinde sosyal mesafe uygulamalarını kullanarak ve her önlemi güvenlik katmanlarını artırabilirsiniz. Mekanda alacağınız ilk önlem, şu ara normale dönüş başlamışken hemen her mağazada ya da iş yerinde rastladığımız termal tarama uygulamasını kullanmak olmalıdır. Ateş ölçümlerinin yapılması, etkinliğe katılmak isteyenler için de rahatlatıcı olacaktır. Termal tarama ile kimin hastalık semptomu gösterdiğini ve hemen karantinaya alınması gerektiğini görebilirsiniz.

İkinci önleminiz, herhangi bir risk halinde ya da virüs taşıma ihtimali olan biri olduğunda nasıl davranacağınızla ilgili bir plan oluşturmak olabilir. Üçüncü önleminiz yeterli miktarda koruyucu ekipman edinmek, dördüncü önleminiz ise sanitasyon ve dezenfeksiyon için gerekli malzemeye sahip olmak olabilir. 

Etkinliği açık havada yapmak, bu mümkün değilse de ortamda sürekli bir temiz hava akışının olmasını sağlamak da alabileceğiniz bir diğer önlem.

Koronavirüs sonrası iş yerleri nasıl değişecek? Covid-19 sonrası öngörüler

Sosyal mesafelenme için öneriler

Gelecekteki etkinliklerde sosyal mesafeyi nasıl koruyacağımız üzerine detaylı şekilde düşünmemiz gerekiyor. Mümkün olduğunca az kişiyle büyük alanlarda, masa ve sandalyelerin birbirinden 2, belki de 3 metre uzakta olduğu, karşılaşma ve çarpışmaları önleyen koridorların oluşturulduğu, kimin nerede duracağını gösterecek işaretlerin olduğu toplantılar hiç de uzakta değil. Sizin alacağınız önlemlerle birlikte, katılımcıların da güvenlik önlemlerine uyduğundan emin olmalısınız. Bu yüzden her bir katılımcıya detaylı yönergeler içeren etkinlik broşürleri dağıtabilirsiniz.

Covid-19’un iş dünyasında yarattığı hangi değişiklikler kalıcı olabilir?

Yiyecek ve içeceklere nasıl dikkat etmeli? 

Pandemi sonrası organizasyonlarda self servis büfelere geçici bir süre için elveda demek gerekebilir. Dezenfeksiyon ve gıda önlemleri konusunda eğitimli bir personelin de yardımı ile herkesin kendi yerinde oturarak yemek yediği bir düzen kurulabilir. Bu önlem ek maliyetler gerektirebileceğinden yiyecek ve içecekler için eskiye göre daha uygun maliyetli alternatifler bulmak işletmenizin yararına olabilir. Bir başka seçenek de katılımcıların sandalye ya da masalarına önceden paketlenmiş, kutulu yiyecek ve içecekler bırakmak olabilir.

İyi toplantılar!


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.