İcra İflas Kanunu’nun “Fevkalade Hallerde Tatil” başlıklı 330. maddesi “salgın hastalık, umumi bir musibet, veya harb halinde Cumhurbaşkanı kararıyla memleketin bir kısmında veya bazı iktisadi zümreler lehine muayyen bir müddet için icra takipleri durdurulabilir” hükmünü içerir. 

Bu hüküm uyarınca 22.03.2020 tarihli 31076 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2279 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Covid-19 salgının Türkiye’de yayılmasını önlemek için tedbir amacıyla kararın yürürlük tarihi olan 22.03.2020 tarihinden 30.04.2020 tarihine dek sürmek üzere şu kararlar alınmıştır:

  • Nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç, yurt genelinde yürütülen tüm icra ve iflas takiplerinin durdurulması, taraf ve takip işlemlerinin yapılmaması
  • yeni icra ve iflas takiplerinin alınmaması
  • ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmemesi

Bu çerçevede takipler tamamen durduğu için maaş kesintisinin devamı düzenlemenin amacına aykırı olacağından 30.04.2020 tarihine kadar çalışanların maaşından kesinti yapılmamasının daha uygun olacağı düşünülebilir.

Sistem Global, sektörün en kapsamlı destek sunan online platformu eDanışman’ı, ülkedeki tüm firmaların ve kişilerin kullanımına sunuyor. Detaylı bilgi için tıklayın.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.