Koronavirüs nedeniyle yapılan yasal düzenlemelere bir yenisi eklendi.

04.01.2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile bu yasadan istisna edilen düzenlemelere göre yapılan ihaleler sonucunda imzalanan sözleşmelerde, Covid-19 nedeniyle ilgili iş yerine getirilemedi ise, geçici ya da sürekli olarak kısmen veya tamamen imkânsız hale geldiyse; başvurular, yükleniciler tarafından dur belgelendirilerek sözleşmenin tarafı olan idareye yapılacak.

02.04.2020 tarihli ve 31087 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ne göre bu başvurular, idareler tarafından 05.01.2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nun 10. maddesi ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenecek ve karar alınmadan önce Hazine ve Maliye Bakanlığı bir değerlendirme yapacak.

Aşağıdaki şartlar gerçekleşirse süre uzatımı uygulanacak veya sözleşmenin feshine karar verilecek:

  • Durumun yükleniciden kaynaklanan bir kusurdan meydana gelmemesi
  • Yüklenicinin sözleşmeden doğan sorumluluklarını yerine getirmesine engel nitelikte olması
  • Yüklenicinin engeli ortadan kaldırmaya gücünün yetmemesi

Hak kaybı yaşamamak ve zarara uğramamak için Global Sistem’in avukatlarının değerlendirmeleriyle sözleşme şartları uyarınca süre uzatımı ya da fesih talebinde bulunabilirsiniz.

Sistem Global, sektörün en kapsamlı destek sunan online platformu eDanışman’ı, ülkedeki tüm firmaların ve kişilerin kullanımına sunuyor. Detaylı bilgi için tıklayın.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.