Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun yeni duyurusu

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun internet sitesinde yaptığı yeni duyurulara göre belgeler bu kuruma elden teslim edilmeyecek ve süreler bakımından olağanüstü koşullar göz önünde bulundurulacak. Kurum, internet sitesinde Yeni Tip Koronavirüs’ün (Covid-19) yayılmasını önlemek ve veri sorumlularını mağdur etmemek amacıyla 18.03.2020’de ve 23.03.2020’de iki ayrı kamuoyu duyurusu yayınladı.

Bildiğimiz gibi Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na yapılan şikayet başvuruları ve veri ihlal bildirimleri elden, posta veya kargo yoluyla, bir de http://www.kvkk.gov.tr web sitesi üzerinden hizmete sunulan “şikayet” ve “ihlal bildirimi” modülleri ile elektronik ortamdan iletilebiliyor.

Bununla birlikte Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi’ne (VERBİS) kayıt başvuru formları da elden, posta veya kargo yoluyla ve Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi ile gönderilebiliyor.

Şikayet, veri ihlal bildirimi ve VERBİS kayıt başvuruları nasıl yapılacak?

Yeni duyuruya göre şikayet, veri ihlal bildirimi ve VERBİS’e kayıt başvuru formlarının elden iletilmemesi, bunun yerine aşağıdaki yöntemlerin kullanılması gerekiyor.

Buna ek olarak 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kuruma gelen şikayet, ihbar ve veri ihlal bildirimlerinde, sorumlular dikkate alınacak sürelerle ilgili olarak içinde olduğumuz olağanüstü koşulları gözetecekler.

Sistem Global, sektörün en kapsamlı destek sunan online platformu eDanışman’ı, ülkedeki tüm firmaların ve kişilerin kullanımına sunuyor. Detaylı bilgi için tıklayın.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.