Dünya Sağlık Örgütü’nün Koronavirüs’ü salgını ilan ettiği günden beri her gün her şey hızla değişiyor. Artık yepyeni yaşam rutinlerimiz var. Bu sırada evden çalışma metoduna geçerek işlerimizi de uzaktan idare etmeyi öğrendik. Peki bu süreç evde çocuğu olanlarımız için nasıl işliyor?

Okulların kapanışı ve “sosyal mesafe” kısıtlamaları ile artık tüm aile evde daha birlikte vakit geçiriyoruz. Aramızdaki çalışan ebeveynler ise eşi görülmemiş bir durumla karşı karşıya. Üstelik artık bakıcı, anneanne, babaanne veya dede desteği de yok. Bu olağandışı koşullara uyum sağlamak, yeni normali biraz daha kolay hale getirmek için hangi stratejileri uygulamaya koyabilirsiniz? 

Evden çalışırken hayatınızı kolaylaştıracak 10 öneri

Çocuklarınızla konuşun.

Eğer sizi anlayabilecek yaştalar ise çocuklarınıza evden çalışırken de iş yerindeymiş gibi çalışmak zorunda olduğunuzu açıklayın. Yapacağınız program hakkında çocuklarınızı bilgilendirip çalışma alanınıza ve sürenize saygı göstermelerini talep edin. Eğer prensiplerinize uygunsa bir ödül sistemi oluşturup çocuklarınızı bu sürece uydukları ölçüde ödüllendirebilir, iyi davranışlarını sürdürmeleri konusunda teşvik edici davranabilirsiniz.

İş yerinizi bilgilendirin.

İşvereninizle proaktif bir iletişim kurmak her zaman önemlidir. Eğer yöneticilerinizi evde ilgilenmeniz gereken çocuklarınız olduğu hakkında bilgilendirirseniz işinizi her zaman vaktinde yapmayı garanti edemeyeceğinizi bilirler. 

Uzaktan çalışan ekibinizle nasıl sağlıklı bir iş birliği yaparsınız?

Kendinize bir ofis alanı yaratın.

Çalışmak için sınırları belirli bir fiziksel alan oluşturun. Böylece hem siz çalışma psikolojisine daha kolay adapte olursunuz hem de evdeki diğer bireylere çalışma disiplininiz hakkında net bir mesaj verirsiniz.

Evdekilerle iş bölümü yapın. 

Eğer eşiniz, partneriniz, yaşı daha büyük bir çocuğunuz ya da evde sizinle birlikte yaşayan birileri daha varsa ve işiniz buna müsaitse hem ev işleri hem de çocuk bakımı açısından iş bölümü yapın. Mesela biriniz gündüz çocuklarla ilgilenirken diğeri çalışabilir, akşam ise bu programın tersini  uygularsınız.

Eş dost ve arkadaşlarınızdan online destek isteyin.

Arkadaşlar, teyzeler, amcalar, dedeler, anneanne ve babaanneler, hatta çocuğunuzun okuldan öğretmenleri evden çalışırken online desteğini isteyebileceğiniz kaynaklar. Onlardan çocuğunuzla görüntülü olarak görüşmeleri için randevu isteyebilir, belki birlikte sanal oyun programları bile düzenleyebilirsiniz. 

Denetim gerektirmeyen faaliyetler planlayın. 

Çocuklarınız için yaşlarına da bağlı olarak sizin başlarında durmanızı gerektirmeyecek farklı etkinlikler planlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz çok küçükse belki şekerleme zamanından faydalanabilirsiniz ancak daha büyük yaştaki çocuklarınız için mümkün olduğunca az yetişkin denetimi gerektiren oyun ve aktiviteler organize edebilirsiniz. Sürece çocuğunuzun yaratıcılığını da katıp onunla birlikte yepyeni aktiviteler düşünebilir, bunları küçük kağıtlara yazabilir, bu kağıtları bir kavanozda biriktirip ihtiyaç anında yeni bir kağıt çekebilirsiniz.

Çocuklarınıza seçim yapma iradesi kazandırın.

Çocuklara yapmak istedikleri aktivitelerden, yemek istedikleri yemeklerden ve evde yardım ettikleri ev işlerinden bir kısmını seçme iradesini verin. Onlar kendi kendilerine vakit geçirme yetisini kazandıkça ve siz de iş için daha kesintisiz bir zaman elde edebilirsiniz.

Kısa molalar verin. 

Olağanüstü hayat şartları kendi sistemini yaratır. Belki siz de böylesi bir dönemde işinize daha çok mola vermeyi ve çocuklarınıza daha çok ilgi göstermeyi tercih edebilirsiniz. Çocukların dikkat sürelerinin kısa olduğunu da hesaba katarsak işinizi daha parçalı şekilde yapmanız herkes için daha iyi olabilir.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.