Alacak ve borç ilişkisi olan şirketlerin yani müşteri ve tedarikçilerin hazırladığı cari hesap ekstreleri, aralarındaki tüm işlemleri bu ekstre sayesinde takip eder. Bu yazıda şirketlere maliyet açısından avantajı olan cari hesap ekstresini tüm boyutlarıyla anlattık.

Cari hesap nedir?

İşletmelerin ve kurumların ilişkisinin olduğu tüm tüzel kişi ve gerçek kişilere cari adı verilir. İşletmelerin ve kurumların satış, alışveriş, para transferi gibi kayıtlarının tuttuğu hesaba ise cari hesap denir. Şirketin ticari işlemlerini takip etmesini sağlayan cari hesaplar, mutlaka doğru bilgilerle tutulmalıdır. Alacak ve borçlu arasında sadece para değil hizmet ve mal değişimi olduğunda da bu işlemleri cari hesaba kaydetmek gerekir. 

Cari hesap takibi nedir?                               

Alacak ve borçluların ödemelerini karşılıklı olarak kontrol etmelerine cari hesap takibi denir. Bu takip, hem işletmeler hem de kişi ve şirketler arasında gerçekleşebilir. Böylece tarafların mal ve hizmet ilişkileri kayıt altına alınır. Alacak ve borç ilişkisi değişkendir. Bu yüzden ticari ilişkilerde cari hesap takibi oldukça önemlidir. Güncel verilere bu takiple ulaşılır. Böylece muhasebe kaydı detaylarına da her seferinde bakmak gerekmez.  

Cari hesap ekstresi nedir? 

Cari hesapları görüntülemek için kullanılan alana cari hesap ekstresi denir. Cari hesaptaki borç, alacak ve toplam bakiyeler, cari hesap ekstresi adlı sütun üzerinden incelenir. Cari hesap ekstresinde; tarih, fiş numarası, tür, borç, alacak ve toplam bakiye gibi bilgiler bulunur. Buradaki bakiyelerde A ve B harfleri bulunur. Bu harfleri takip ederek borç ve alacak bilgisine erişilir. Cari hesap ekstresinde A borçlu, B de alacaklıdır. Toplam alacak ve toplam borç da sütunlarda ayrıntılı şekilde incelenebilir. Bu sayede cari hesap ekstresi oluşturmak da oldukça kolaylaşır. Kullandığınız programa göre sistem değişse de hesabınızı kolayca oluşturabilir ve takip edebilirsiniz. 

Cari hesap takibi nasıl yapılır?

Cari hesap takibi, cari hesap defteri ile yapılabilir ancak bu böyle geleneksel bir yöntemi kullanmaya devam etmek pek çok sebepten pratik değildir. Öncelikle defter ve dosyalar iş yükü ortaya çıkarır. Ayrıca yapılacak maddi hatalar da muhasebesel sorunlara yol açar. Cari hesap takibi, bir program yardımıyla yapılarak süreç hatadan arındırılıp zaman ve nakit tasarrufu elde edilir.  


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.