Barkodlar, hem günlük hayatımızı hem de alışverişlerimizi kolaylaştırıyor. Üzerindeki çizgi ve sayılarla birçok farklı ürün bilgisini içeren barkodlarla işletmelerimiz de emek ve zamandan tasarruf ediyor.

ERP nedir, şirketler için önemi ve avantajları nelerdir?

Barkod nedir, ne amaçla kullanılır?

Barkod, yan yana duran farklı kalınlıklarda çizgilerin birleşiminden oluşur. Her bir çizgi farklı bir rakamı ifade eder. Barkod okuma sistemleri, barkodlu ürünlerin fiyat ve diğer bilgilerinin barkod okuyucuya tutularak otomatik bir şekilde ekrana yansımasını sağlar. Barkodlar, üretimden sevkiyata, depolamadan kalite kontrole kadar birçok farklı alanda kullanılır ve belli bir ürünün dünyanın her yerinde kolayca saptanmasını sağlar. Barkodun numarası ve içeriği, barkod programları aracılığıyla hazırlanır.

Barkod okuma sistemleri hangi alanlarda kullanılır?

  • Barkod sistemiyle kasalardan onlarca ürün kısa sürede geçirilip zahmetsizce alışveriş yapılabilir.
  • Büyük perakendeciler de mağazalarını ve ürünlerini sevk ederken kullandıkları lojistik araçlarını barkodlarla tanımlar.
  • Kargo firmaları barkod sistemini etkin biçimde kullananlar arasındadır. Kargonun yerini, hangi aşamalardan geçtiğini barkod okuma sistemleri ile görmek mümkündür.
  • Muhasebede demirbaş ve taşıma birimleri için de barkod okuma sistemleri kullanılır.
  • Elektrik, su ve doğalgaz gibi şebeke ve aboneliklerinin takibi için barkod okuma sistemlerinden faydalanılır.

5 barkodlama önerisi

  1. Barkodlarınızı mümkün olduğunca küçük boyutlarda üretmenizi ve üzerlerine barkod numarası dışında ürün adını da not etmenizi öneririz.
  2. Ürünlerinizi depoya girmeden önce barkodlamalısınız.
  3. Mal kabul işlemlerinizi de barkodlu olarak gerçekleştirmelisiniz.
  4. Barkodlarınızı ürünlerinizin önceden belirlediğiniz yerlerine yapıştırmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede ürünlerinizi raflara dizer ya da yerlerine yerleştirirken barkodlarını aramakla uğraşmazsınız.
  5. Kargo firmalarıyla entegrasyonunuz varsa entegrasyon kapsamındaki bilgiyi barkod şeklinde yazdırıp kargo barkod fişi oluşturabilirsiniz. Entegrasyonunuz yoksa kargo firmasından şirket cari hesabınıza barkod serisi belirlemesinizi istemenizi öneririz. Bu sayede ilgili barkodlarla eşleşen siparişleri kaydedip kargo firmasıyla paylaşabilir, muhtemel karışıklıkların önüne geçmiş olursunuz.

Mikro Jump ve Mikro Fly ile kolay barkod takibi

Mikro Jump ve Mikro Fly‘ın Sektörel Çözümleri arasındaki Perakende Yönetimi programı ile Türkiye genelinde mali onayı olan neredeyse tüm kasa ve yeni nesil yazar kasalarla (ÖKC-Ödeme Kaydedici Cihazlar) entegre çalışabileceğinizi biliyor muydunuz?

Mikro Jump ve Mikro Fly ile satışlarınızı anlık olarak takip edebilir, stok, cari ve muhasebe verilerini gün sonunu beklemeden görüntüleyebilirsiniz. Sistem terazileri, barkod yazıcı ve okuyucuları, KİOSK’lar, elektronik raf etiket sistemleri vb. cihazlarla verileri kolayca transfer edebilirsiniz. Depo yönetimi programı ve stok takibi programı ile barkod takibini kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca mağazalarınız arasında verimli bir iletişim kurabilir, anlık stok bilgisi tutabilir, ürün bilgisi gönderebilir, sipariş alabilir, satış ve tahsilat işlemlerinizi zahmetsizce takip edebilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro yazılımını seçmek için tıklayın.