Pek çok çalışanın merak ettiği şu sorunun yanıtını veriyoruz: AGİ nedir ve AGİ ne işe yarar? Bordrosuna bakıp da AGİ başlığını gören çalışanlar ve vergi indirimi için yapılan hesapları inceleyen işverenler “AGİ nedir” sorusuna detaylı yanıt arıyor. AGİ hakkında detaylar şöyle…

AGİ nedir?

AGİ yani Asgari geçim İndirimi, çalışanın, kendisi dışında bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen bir ödenek olarak tanımlanır. Şimdi, AGİ’nin açılımı nedir, AGİ kimler alabilir, 2021 AGİ rakamları nasıl, AGİ ne işe yarar, AGİ nasıl hesaplanır ve AGİ başvurusu için gerekli olan Aile Durum Belgesi nedir gibi başlıkları tek tek inceleyelim…

Sorularla Asgari Geçim İndirimi

Çalışan beyanına esas olarak çalışanın maaşı üzerinden hesaplanan bir ek ücrettir. Çalışanlara aile yardımı olarak tanımlanabilir. Devlet eliyle 16 yaşından büyük olan ve bordrolu olan tüm çalışanların hak ettiği AGİ, işverenin mevcut net maaşa eklediği bir rakam olarak çıkar karşımıza.  Peki, Agi ne işe yarar?

Asgari Geçim İndirimi, çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bakımı için aldığı maddi bir destek olmasıyla işçiye fayda sağlamayı amaçlar. 

AGİ hakkında en çok merak edilenler

AGİ hakkında bilgi arayanların çok sık sorduğu popüler sorulara yanıt verip ardından AGİ 2021 rakamlarına bakalım:

1. AGİ’nin açılımı nedir?

AGİ açılımı ya da AGİ kısaltmasının ne anlama geldiği de çok merak ediliyor. AGİ’nin açılımı yukarıda da bahsettiğimiz üzere Asgari Geçim İndirimi, şeklinde. 

2. Asgari Geçim İndirimi’nden kimler yararlanır?

Asgari Geçim İndirimini kimler alır diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım; Asgari Geçim İndirimi’nden ücreti, gerçek usulde vergilendirilen herkes yararlanabilir. Kısacası Gelir Vergisi Kanunu’ndaki 61. maddede açıklanan ücretleri alanların AGİ alma hakkı bulunur.

3. AGİ kesintisi maaştan mı yapılıyor? Asgari Geçim İndirimi’ni kim verir?

AGİ maaştan mı kesiliyor ve Asgari Geçim İndirimi nereden alınır soruları da en çok merak edilenler arasında. AGİ için çalışana verilen rakam, maaştan kesilmez. Asgari Geçim İndirimi işveren tarafından devlet adına çalışana ödenir. Burada işveren de ödediği AGİ miktarını, gelir vergisinden düşer. Özetle AGİ’yi yatıran kim, AGİ’yi kim karşılıyor sorularının yanıtı: işverendir. 

4. AGİ maaşa dahil mi?

AGİ maaşa dahil değildir. Diğer yandan AGİ, şirketler için de bir yük değildir. Çünkü işveren vereceği vergiden bu rakamı düşer. 

5. AGİ almak için ne yapmalı?

Çalışanlar Aile Durum Belgesi doldurarak şirketlerine yani işverenlerine AGİ başvurusu yapmış olurlar.

6. AGİ ne zaman ödeniyor?

AGİ, aydan aya ödeniyor. Yani AGİ her ay maaşınıza ekleniyor. 

7. Asgari ücret artınca AGİ artar mı?

Asgari ücret ile AGİ arasında bir bağlantı vardır. Yani asgari ücrete zam geldiğinde çalışanın eline geçen AGİ miktarı da artar. 

8. AGİ sadece asgari ücretliye mi veriliyor?

AGİ, sadece asgari ücret alanlara mı veriliyor, sorusu da çok sık soruluyor. AGİ almak için asgari ücretli olma sınırlaması yok. Bordrolu olan her çalışan, bakmakla yükümlü olduğu kişiler için AGİ alır. 

9. Çocuklar kaç yaşına gelene kadar onlar için AGİ alınabilir?

18 yaşını geçen çocuklar 24 yaşına kadar eğitime devam ediyorlarsa velileri onlar için AGİ alabiliyor. Ancak bundan sonra yani 24 yaşından büyük çocuklar için AGİ alınması söz konusu değil. Burada işveren, çalışanın eğitimi devam eden 18 yaşından büyük çocuğu için öğrenim belgesi isteyebilir. 

10. Asgari Geçim İndirim formu nereden alınır?

Asgari Geçim İndirim’ini alabilmek için Aile Bildirim Formu almak gerekiyor. Aile Bildirim Formu’nu almak için ise herhangi bir kuruma gitmeye gerek yok, formu Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın web sitesinden indirip çıktı alıp doldurabilirsiniz.

AGİ nasıl hesaplanır?

Her çalışan aynı oranda mı AGİ alıyor ya da AGİ neye göre hesaplanıyor; gibi sorular da çok popüler. Öncelikle her çalışan aynı miktarda Asgari Geçim İndirimi almıyor. AGİ rakamı, bir çalışandan diğerine değişiyor. Peki, AGİ neye göre hesaplanıyor ve kim, ne kadar AGi alıyor?

AGİ miktarı neye göre değişir?

Peki Asgari Geçim İndirimi ne kadar? Asgari Geçim İndirimi, çalışan özelinde hesaplanır. Başka bir deyişle her çalışana aynı miktarda AGİ verilmiyor. Peki, AGİ hesaplanırken neler dikkate alınıyor; madde madde açıklayalım:

Asgari ücret rakamı

Asgari ücretin artması, AGİ miktarının da artmasına neden olur. Yani AGİ için asgari ücretin ne kadar olduğu bir belirleyicidir. 

Medeni hal

Çalışanın bekar ya da evli olması AGİ miktarına etki eder. Çünkü bu, aile içinde bakmakla yükümlü olduğu kişi var demektir. 

Eşin çalışma durumu

Çalışanın eşinin çalışıyor ya da çalışmıyor olması da alacağı AGİ için belirleyicidir.

Çocuk sayısı

Çalışanın kaç çocuğu olduğu da Asgari Geçim İndirimi rakamına etki eder.

Çocukların yaşı

Çalışanın çocuklarının yaşı ve çalışma durumları da AGİ’ye etki eder. Çalışanın bakmakla yükümlü olduğunu beyan ettiği çocuk, 18 yaşından küçük olmalıdır. 

Çocukların eğitimi

AGi alan çalışanın 18 yaşından büyük 24 yaşından küçük çocuğu varsa ve eğitimi devam ediyorsa, bu çocuk için AGİ almaya devam eder. Ancak 18 yaşından büyük olan ve eğitimi devam etmeyen çocuklar için çalışana AGİ ödenmez. 

Ücretsiz izin almak

Ücretsiz izinde çalışan AGİ alamaz. Ücretsiz izinli günler aylık maaşından çıkarıldıktan sonra buna göre AGİ hesaplaması yapılır. 

2021 AGİ Hesaplama

Pek çok çalışan 2021 yılı AGİ rakamları ve Asgari Geçim İndirimi hesaplaması için araştırma yapıyor. 2021 AGİ tutarı tablosu arayışında öncelikle 2021 asgari ücret rakamını bilmek gerekli. Daha sonra da çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verdiği Aile Durum Bildirimi beyana bakılmalı. 

2021 Asgari ücret ne kadar?

 • Brüt Asgari Ücret 2021: 3 bin 577 TL 50 kuruş. 
 • Net Asgari Ücret 2021: 2 bin 825 TL 90 kuruş.

Peki, 2021’de AGİ ne oldu, AGİ’ye zam geldi mi?

2021’de AGİ ne oldu?

AGİ ve Asgari ücret arasında yakın bir ilişki var. Geçtiğimiz yıla göre asgari ücret elbette arttı. Peki 2021 yılının AGİ tutarları nelerdir? Çalışanın eş durumu ve çocuk sayısına göre AGİ tablosunu inceleyelim.

Medeni DurumAylık Tutar
Bekar268,31 TL
Evli eşi çalışmayan321,98 TL
Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu362,22 TL
Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu402,47 TL
Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu456,13 TL
Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu456,13 TL
Evli eşi çalışmayan 5 ve daha fazla çocuklu456,13 TL
Evli eşi çalışan268,31 TL
Evli eşi çalışan 1 çocuklu308,56 TL
Evli eşi çalışan 2 çocuklu348,81 TL
Evli eşi çalışan 3 çocuklu402,47 TL
Evli eşi çalışan 4 çocuklu429,30 TL
Evli eşi çalışan 5 ve daha fazla çocuklu456,13 TL
Boşanmış268,31 TL
Boşanmış 1 çocuklu308,56 TL
Boşanmış 2 çocuklu348,81 TL
Boşanmış 3 çocuklu402,47 TL
Boşanmış 4 çocuklu429,30 TL
Boşanmış 5 ve daha fazla çocuklu456,13 TL

AGİ Almanın şartları neler?

Kimler AGİ  alabilir ya da AGİ  almak için neler gerekiyor, arayışında olanlar için bir liste yapalım:

 • Bordrolu çalışan olmak
 • 16 yaşından büyük olmak

Temelde bordrolu çalışan ove 16 yaşından büyük olan herkes AGİ alma hakkında sahip. Başka bir deyişle maaşı vergilendirilen her çalışan Asgari Geçim İndirimi almaya hak kazanır. Ancak kişinin ne kadar AGİ alacağı değişkendir. Yukarıda detaylı olarak AGİ hesaplama kriterlerini açıklamıştık ancak sütünden geçelim: 

 • Çalışanın evli olup olmamasına
 • Çalışanın kaç çocuğu olduğu
 • Çocukların yaşı
 • Çocukların eğitim durumu
 • Eşin çalışıp çalışmaması
 • AGİ hesaplamasının yapıldığı ay için ücretsiz izin alma durumu

İşveren için AGİ takibi hakkında

Çalışanlar, işverenin AGİ ödemesini yapmadığını düşünüyorlarsa bunu belgeleyerek şikayette bulunabilirler. Ayrıca belirli aralıklarla yapılan denetimlerde de çalışan bordroları incelenerek AGİ tespiti yapılır. Zira, işveren, çalışanların AGİ hesaplamasını Devletin belirlediği şekilde yaparak çalışanla bordro üzerinde paylaşıyor. Peki, personelin aile durumunu takip etmek kolay mı?

Personel AGİ takibi nasıl yapılır?

İşveren için personelin aile durumunu takip etmek, oldukça zordur. Çünkü, insanların medeni hali, eşlerinin çalışma durumu, sahip oldukları çocuk sayısı, çocukların eğitim durumu gibi detaylar oldukça aktif bir şekilde değişir. Peki, işveren çalışan aile durumu takibini nasıl yapacak?

Burada önce çalışana işe başlarken verilen Aile Durum Bildirim formundan bahsedelim: 

Aile Durum Bildirimi nedir?

Çalışandan doldurması istenilen bir belgedir. Bu belgede çalışanın evli olup olmadığı, eşinin çalışıp çalışmadığı, bakmakla yükümlü olduğu çocuk sayısı, çocuklarının yaşı, çocuklarının eğitim durumu gibi bilgilere dair sorular bulunur. Çalışan, Aile Durum Bildirim formunu doldurup işverene teslim eder. İşveren de bu forma istinaden çalışanın alacağı AGİ hesaplamasını yapar. 

İşçinin aile durum takibi 

Personel maliyeti hesaplanırken AGİ de değerlendirilir. İşveren aşağıdaki durumları her bir çalışan için takip etmelidir. Bu takip neticesinde değişen duruma göre AGİ’yi yeniden hesaplamalıdır. Bu amaçla süreci kolay kılmak üzere yazılım ürünleri ve hizmetleri için destek alınabilir. 

İşveren AGİ takibinde dikkate alması gereken değişken durumlar:

 • Çalışanların evlenip boşanma durumunu takip etmesi gerekir.
 • Eşlerinin çalışıp çalışmama durumunu takip etmeli.
 • Çalışanın çocuğu olduğunda bilgi sahibi olmalı.
 • Çalışanların çocuklarının 18 yaşını geçme durumunu takip etmeli. 
 • Çalışanların 18 yaşını geçen çocuğun 24 yaşından büyük değilse eğitiminin devam edip etmediğini takip etmeli. 

Olası bir denetleme sonucunda işveren AGİ konusunda yanlış, eksik hesaplama durumu için mükelleftir. Peki, çalışanların aile durumlarını takip etmek için ne yapmalı?

Bazı sistemlerle çalışanlarla iletişim kurularak çalışanların durumu ile ilgili güncelleme yapılabilir. Agi için çalışanların değişen durumunu manuel olarak takip etmek oldukça zahmetlidir. Özellikle 100 kişiyi aşan çalışan varsa, takip zorlaşır. Burada aile durumu için pratik çözümler sunan yeni nesil yazılımlardan yararlanmak, en verimli seçenek olacaktır. çalışan aile durum izleme programı ya da AGİ hesaplama programı gibi ürünler denenebilir. 


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.