Pek çok çalışanın merak ettiği şu sorunun yanıtını veriyoruz: AGİ nedir ve AGİ ne işe yarar? Bordrosuna bakıp da AGİ başlığını gören çalışanlar ve vergi indirimi için yapılan hesapları inceleyen işverenler “AGİ nedir” sorusuna detaylı yanıt arıyor. AGİ hakkında detaylar şöyle…

AGİ nedir?

AGİ yani Asgari geçim İndirimi, çalışanın, kendisi dışında bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen bir ödenek olarak tanımlanır. Peki AGİ’nin açılımı nedir, AGİ kimler alabilir, 2022 AGİ rakamları nasıl, AGİ ne işe yarar, AGİ nasıl hesaplanır ve AGİ başvurusu için gerekli olan Aile Durum Belgesi nedir?

Öncelikle hemen belirtelim, 2022 yılından itibaren artık asgari ücret vergi dışında tutuluyor ve ücretler üzerinden herhangi bir vergi alınmıyor. Bu nedenle, güncel durumda asgari ücretli çalışana AGİ de ödenmiyor. Özetle 2022’de asgari ücretli bir çalışan, medeni durumu ve çocuk sayısından bağımsız olarak standart olarak 4.253.40 TL ücret alıyor. Yine de eski AGİ uygulamasına dair sorularınızı bu yazıda yanıtladık.

Sorularla Asgari Geçim İndirimi

Çalışan beyanına esas olarak çalışanın maaşı üzerinden hesaplanan bir ek ücrettir. Çalışanlara aile yardımı olarak tanımlanabilir. Devlet eliyle 16 yaşından büyük olan ve bordrolu olan tüm çalışanların hak ettiği AGİ, işverenin mevcut net maaşa eklediği bir rakam olarak çıkar karşımıza. Peki, AGİ ne işe yarar?

Asgari Geçim İndirimi, çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bakımı için aldığı maddi bir destek olmasıyla işçiye fayda sağlamayı amaçlar. 

AGİ hakkında en çok merak edilenler

AGİ hakkında bilgi arayanların çok sık sorduğu popüler sorulara yanıt verip ardından AGİ 2022 rakamlarına bakalım:

1. AGİ’nin açılımı nedir?

AGİ açılımı ya da AGİ kısaltmasının ne anlama geldiği de çok merak ediliyor. AGİ’nin açılımı yukarıda da bahsettiğimiz üzere Asgari Geçim İndirimi. 

2. Asgari Geçim İndirimi’nden kimler yararlanır?

Asgari Geçim İndirimini kimler alır diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım; 2022 yılına dek, bu indirim uygulamadayken, gerçek usulde vergilendirilen herkes AGİ’den yararlanabiliyordu. Kısacası Gelir Vergisi Kanunu’ndaki 61. maddede açıklanan ücretleri alanlar AGİ alabiliyordu.

3. AGİ kesintisi maaştan mı yapılıyor? Asgari Geçim İndirimi’ni kim verir?

AGİ maaştan mı kesiliyor ve Asgari Geçim İndirimi nereden alınır soruları da en çok merak edilenler arasında. AGİ için çalışana verilen rakam, maaştan kesilmiyordu. Asgari Geçim İndirimi işveren tarafından devlet adına çalışana ödeniyordu. Burada işveren de ödediği AGİ miktarını, gelir vergisinden düşüyordu. Özetle AGİ’yi yatıran kim, AGİ’yi kim karşılıyor sorularının yanıtı, işveren idi. 

4. AGİ maaşa dahil mi?

AGİ maaşa dahil değildi. Ancak AGİ, şirketler için de bir yük de değildi çünkü işveren vereceği vergiden bu rakamı düşüyordu. 

5. AGİ almak için ne yapmalı?

Çalışanlar Aile Durum Belgesi doldurarak şirketlerine yani işverenlerine AGİ başvurusu yapabiliyordu.

6. AGİ ne zaman ödeniyor?

AGİ, uygulamadan kalktığı 2022 senesine dek aydan aya ödeniyor, yani AGİ her ay maaşa ekleniyordu. 

7. Asgari ücret artınca AGİ artar mı?

Asgari ücret ile AGİ arasında bir bağlantı vardı. Yani asgari ücrete zam gelince çalışanın eline geçen AGİ miktarı da artıyordu. 

8. AGİ sadece asgari ücretliye mi veriliyor?

AGİ almak için asgari ücretli olma sınırlaması yoktu. Bordrolu olan her çalışan, bakmakla yükümlü olduğu kişiler için AGİ alabiliyordu. 

9. Çocuklar kaç yaşına gelene kadar onlar için AGİ alınabilir?

18 yaşını geçen çocuklar 24 yaşına kadar eğitime devam ediyorlarsa velileri onlar için AGİ alabiliyordu. Ancak bundan sonra yani 24 yaşından büyük çocuklar için AGİ alınması söz konusu değildi. Burada işveren, çalışanın eğitimi devam eden 18 yaşından büyük çocuğu için öğrenim belgesi isteyebiliyordu. 

10. Asgari Geçim İndirim formu nereden alınır?

Asgari Geçim İndirim’ini alabilmek için Aile Bildirim Formu almak gerekiyordu. Aile Bildirim Formu ise Aile ve Çalışma Bakanlığı’nın web sitesinden indirip çıktı alıp doldurulabiliyordu.

AGİ nasıl hesaplanır?

Her çalışan aynı oranda mı AGİ alıyor ya da AGİ neye göre hesaplanıyor; gibi sorular da çok popüler. Öncelikle her çalışan aynı miktarda Asgari Geçim İndirimi almıyordu. AGİ rakamı, bir çalışandan diğerine değişiyordu.

Peki, AGİ neye göre hesaplanıyordu ve kim, ne kadar AGi alıyordu?

AGİ miktarı neye göre değişir?

Peki Asgari Geçim İndirimi ne kadar? Asgari Geçim İndirimi, çalışan özelinde hesaplanıyordu. Başka bir deyişle her çalışana aynı miktarda AGİ verilmiyordu. AGİ hesaplanırken asgari ücret rakamına, medeni hale, eşin çalışma durumuna, çocuk sayısına, bu çocukların yaşına ve eğitimine bakılıyordu. Ücretsiz izinde çalışan AGİ alamıyordu. Ücretsiz izinli günler aylık maaşından çıkarıldıktan sonra buna göre AGİ hesaplaması yapılıyordu. 

2022 AGİ Hesaplama

2022 yılı itibarıyla AGİ, uygulamadan kalktı.

2022 Asgari ücret ne kadar?

  • Net Asgari Ücret 2022: 4.253,40 TL
  • Brüt Asgari Ücret 2022: 5.004 TL

2022’de AGİ ne oldu?

AGİ 2022 senesinden itibaren tüm çalışanlar için kaldırıldı. Yani 2022’de asgari ücretin üzerinde gelir alanlar için de artık AGİ uygulanmayacak.

2022 yılında uygulamadan kalkana dek, 2021 yılı boyuncau uygulanan AGİ tutarları aşağıdaki gibiydi:

Medeni DurumAylık Tutar
Bekar268,31 TL
Evli eşi çalışmayan321,98 TL
Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu362,22 TL
Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu402,47 TL
Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu456,13 TL
Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu456,13 TL
Evli eşi çalışmayan 5 ve daha fazla çocuklu456,13 TL
Evli eşi çalışan268,31 TL
Evli eşi çalışan 1 çocuklu308,56 TL
Evli eşi çalışan 2 çocuklu348,81 TL
Evli eşi çalışan 3 çocuklu402,47 TL
Evli eşi çalışan 4 çocuklu429,30 TL
Evli eşi çalışan 5 ve daha fazla çocuklu456,13 TL
Boşanmış268,31 TL
Boşanmış 1 çocuklu308,56 TL
Boşanmış 2 çocuklu348,81 TL
Boşanmış 3 çocuklu402,47 TL
Boşanmış 4 çocuklu429,30 TL
Boşanmış 5 ve daha fazla çocuklu456,13 TL

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.